دروس دکتر ارسطا

مجموعه ها

audio درس‌ خارج فقه حقوق بشر

در سلسله مباحث فقه حقوق بشر سعی بر این بوده است که با استفاده از شیوه فقه جواهری و همچنین ظرفیت‌های فقه شیعه برای پاسخگویی به نیازهای هر زمان، مهم‌ترین مباحث حقوق بشری در محدوده فرصت زمانی که از سوی مرکز مدیریت حوزه برای طرح آن‌ها در نظر گرفته‌شده موردبحث و بررسی قرار گیرد و سپس برای آن‌که بحث، نظم و ترتیب مشخصی پیداکرده و دنبال کردن آن برای مخاطبان آسان باشد محور مباحث، اعلامیه جهانی حقوق بشر و اعلامیه اسلامی حقوق بشر قرار داده شود.
همچنین به‌منظور آن‌که مخاطبان در ابتدای ورود به بحث آشنایی اجمالی نسبت به مطالبی که در طول دوره مطرح خواهد شد پیدا کنند عناوین اجمالی و تطبیقی مباحث با محوریت دو اعلامیه مذکور در طی چند جلسه موردبررسی قرارگرفته است.
نکته دیگری که در این سلسله مباحث باید به‌دقت موردتوجه قرار گیرد جدید بودن و مبتنی بودن آن‌ها بر فهم دقیق موضوع است. لذا سعی می‌شود که در هنگام طرح هر یک از حق‌های بشری موضوع آن حق با دقت تبیین گردد. چراکه بی‌تردید بدون تبیین صحیح و دقیق موضوع نمی‌توان حکم آن را به‌درستی استخراج نمود، لذا ضرورت دارد که طلاب و فضلای محترم نسبت به این مطلب توجه کافی را مبذول نمایند.

پیام هفته

رعایت موازین ارزشی در روابط
رعایت موازین ارزشی در روابطقرآن : ... خُذِ الْعَفْوَ وَ ...  (سوره اعراف، آیه 199)ترجمه: با گذشت باش.حدیث: قَالَ النَّبِيَّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَّ : مَنْ عَامَلَ النَّاسَ فَلَمْ يَظْلِمْهُمْ ، وَحَدَّثَهُمْ فَلَمْ يَكْذِبْهُمْ ، وَوَعَدَهُمْ فَلَمْ يُخْلِفْهُمْ ، فَهُوَ مَنْ كَمُلَتْ مُرُوءَتُهُ ... (تحف العقول ، ص 57)ترجمه: ... پیامبر اکرم فرمودند: هر کس با مردم کار کند و به آنان ظلم نکند، و در گفتگوها به کسی دروغ نگوید و هر وعده ای داد ، خلف وعده نکند، جوانمرد کامل است .

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+
پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید