ورود به سايت

پنل کاربری
شما اینجا هستید: خانهاخباریادداشت ها

یادداشت ها (37)

یادداشتی ازحجت الاسلام والمسلمین دکتر محمدجواد ارسطا عضو هیات علمی دانشگاه تهران (مناسبات فقه و حقوق در ساحت فقه حکومتی)چکیده: در ساحت فقه حکومتی، فقه با حقوق از دو جهت کلی می‌تواند رابطه داشته باشد: یکی از جهت روشی و دیگری از جهت ماهوی. منظور از مناسبات، روابط است؛ یعنی چگونه می‌توان در حوزۀ مباحث مربوط به حکومت و حقوق عمومی از فقه استفاده کرد.
یادداشتی از محمد قرائتی ستوده - دانشجوی کارشناسی ارشد رشته علوم سیاسی مفهوم تقدس یکی از متداول ترین مفاهیم کاربردی در زندگی انسان است چون تقدس بخشیدن به برخی پدیده‌ها، پیامدهای اثرگذاری در جامعه ایجاد می کنند. مقدسات به مجموع اعتقادات و اموری اطلاق می شود که در دین، دارای احترام و جایگاه ویژه ای هستند. گاهی اعتقادات، شخصیت های خاص، اماکن و زمان های خاص از مقدسات به حساب می آیند.
یادداشتی از حامد عبدالهی سفیدان - پژوهشگر دینی ما گیر و گره‌های فراوانی در فرهنگمان داریم که چوب هرکدام را در جای خود خورده‌ و می‌خوریم. برخی از آنها قلمرو کوچکی را درگیر خود کرده‌اند اما سایة سیاه برخی از این گره‌ها از پستوی خانه‌ تا دیپلماسی بین‌المللی‌مان‌ کشیده شده است. «ما اهل گفت‌وگو نیستیم»؛ این یکی از همان گره‌هاست؛ نه در خانه با همسر، نه در سیاست با مخالف، نه در گلشن با دوست، نه در گلخن با دشمن. مراد از گفت‌وگو، فقط به‌معنای کوتاه آمدن از مقصود نیست که اتفاقاً بیشتر از گفت‌وگو، اهل تساهلیم
یادداشتی از: باقر صدقی دانشجوی دکتری رشته مطالعات تطبیقی مذاهب اسلامی کشور ایران با پیشینه‌ تاریخی‌اش، بهترین نمونه از همزیستی مسالمت‌آمیز در جهان است. با توجه به شرایط موجود منطقه خاورمیانه در طی پنج سال اخیر و همچنین با توجه به تنوع فرهنگی و اقلیم موزاییکی ایران، اگر عنصر همزیستی مسالمت‌آمیز در ایران این‌چنین محکم و قوی نبود، احتمالاً شرایط برای کشور متفاوت بود. همزیستی مسالمت‌آمیز گروه‌های قومی ایران ریشه در نظام معنایی و باور مشترک همه ایرانیان دارد. این ریشه از دو خاستگاه تاریخ مشترک و دین انسجام بخش اسلام متأثر شده است.
یادداشتی از یاور عیوضی- دانشجوی دکتری جامعه شناسی فرهنگی شکل مطلوب هر جامعه ای انطباق نیازهای فرد و جامعه بر همدیگر است. بطوریکه جامعه بواسطه ی نظام ارزشی و هنجارین خود بتواند نیازهای اعضای خود را تامین کند و از طرف دیگر افراد با پیروی از هنجارها و ارزش های جامعه بقا و تعادل آن را تضمین نمایند. در این شرایط هر کدام از طرفینِ ارتباط (جامعه و فرد) از هر گونه نابسامانی ها و آشفتگی ها مصون خواهند بود. تحقق چنین هدفی در تمامی جوامع متکی به انتخاب و به کارگیری موثر مکانیسم های "جامعه پذیری" یا به عبارتی خاص تر "فرهنگ پذیری" است.
یادداشتی از دکتر سید مرتضی میرتبار-دکتری مطالعات تطبیقی ادیان انتقام‌جویی حسی است نهفته در انسان و برخی حیوانات، که مذموم و ناروا دانسته شده و آدمی باید تلاش نماید تا این خصیصه را از خود دور سازد. طبق روایات اسلامی، کنترل حس انتقام و عفو نمودن دیگران از بهترین گزینه‌های اخلاقی در دنیا و آخرت تعریف شده است.
یادداشتی از محمّد منصوری بروجنی دانشجوی دکتری حقوق عمومی سقف شیشه‌ای به موانع موجود اما نادیدنی اشاره می‌کند. بررسی سیر تطور فساد در ادبیات قانونی کشور به روشنی نشان می‌دهد که این سقف شیشه‌ای چیست؟فساد از جمله کلمات پرکاربرد در قوانین و مقررات کشور از زمان انقلاب مشروطیت به این سو بوده است. کلمه فساد اما هیچ گاه برای اشاره به یک مفهوم واحد مورد استفاده قرار نمی‌گرفته است.
یادداشتی از حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمد جواد ارسطا عضو هیات علمی پردیس فارابی دانشگاه تهران بسم الله الرّحمن الرّحیم منطقه خاورمیانه ، حداقل در طی صد سال اخیر ، بحرانها و فراز و فرودهای زیادی را در خود دیده است . آنچه در طول این مدت بر این بحرانها افزوده و بلکه در موارد متعددی ، عامل پیدایش آنها بوده ، دخالت دشمنان دوست نمای مسلمانان ، اعم از کشورهای شرقی و غربی بوده است .
یادداشتی از حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر عبدالاحدی مقدم-کارشناس مسائل فرهنگی فن مناظره هنری علمی، عملی و از شاخه‌های پنج‌گانه علم منطق است و علمای دینی از گذشته‌های دور تا کنون در باب مناظره کتاب‌ها و مقالات بسیار نوشتند. مناظره بر اساس گفت و گو بين دو طرف يا بيشتر، درباره‏ي موضوعي شکل مي‏گيرد که در آن هر يک از طرفين، مطالب و دلايلي را براي اثبات مدعاي خود بيان مي‏ کند. موضوع مناظره ممکن است مسائل علمي، عقيدتي، اخلاقي، اجتماعي و... باشد.
یادداشتی از دکتر محمد تقی دشتی استاد دانشگاه و مدیر عامل موسسه صراط مبین تحول و توسعه در یک جامعه، بدون تکوین و ترویج آموزه های حقوق عمومی و اصول حکمرانی شایسته امکان پذیر نیست. مولفه هایی از قبیل؛ حاکمیت قانون، شفافیت(سیاسی و اداری و اقتصادی)، حقوق و آزادی های مردمی، نظارت مردم بر صاحبان قدرت، مشارکت مردم در تاسیس و اداره حکومت و ... باید باشند تا استبداد شکل نگیرد و فساد در لایه های حکومت لانه برنگزیند.

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+

پست الکترونیکی: info@seratolmobin.com

پیام هفته

برقراری عدل
اِنَّ النّاسَ يَستَغنونَ اِذا عُدِلَ بَينَهُم وَ تُنزِلُ السَّماءُ رِزقَها وَ تُخرِجُ الارضُ بَرَكَتَها بِاِذنِ اللّه‏ِ تَعالى ؛اگر در ميان مردم عدالت برقرار شود، همه بى‏ نياز مى ‏شوند و به اذن خداوند متعال آسمان روزى خود را فرو مى‏ فرستد و زمين بركت خويش را بيرون مى‏ ريزد.كافى(ط-الاسلامیه) ج 3، ص 568، ح 6 {شبیه این حدیث در من لا یحضر الفقیه ج2 ، ص53 ، ح1677}

ادامه مطلب