ورود به سايت

پنل کاربری
شما اینجا هستید: خانهاخباراخبار موسسهسیاست های فرهنگی دولت اسلامی بر اساس دلایل روشن باشد

سیاست های فرهنگی دولت اسلامی بر اساس دلایل روشن باشد

منتشرشده در اخبار موسسه یکشنبه, 26 آذر 1396 15:52
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نهمین جلسه از سلسله دروس حقوق عمومی در قرآن با تدریس حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمدجواد ارسطا در موسسه مطالعاتی صراط مبین برگزار شد. در این جلسه که با محوریت آیات 210 و 211 سوره مبارکه بقره برگزار شد، برای هرکدام از این آیات مبارکه تفاسیر و مصادیقی ذکر گردید که به کارگیری آن ها موجب رشد و ارتقای جامعه اسلامی می شود. در ادامه برخی از مهم ترین نکات جلسه ذکر می شود.

متن آیه: هَلْ يَنظُرُونَ إِلَّا أَن يَأْتِيَهُمُ اللَّهُ فِي ظُلَلٍ مِّنَ الْغَمَامِ وَالْمَلَائِكَةُ وَقُضِيَ الْأَمْرُ ۚ وَإِلَى اللَّهِ تُرْجَعُ الْأُمُورُ (بقره/210)
ترجمه آیه: آیا (پیروان فرمان شیطان، پس از این همه نشانه ها) انتظار دارند که خداوند و فرشتگان، در سایه هایى از ابرها به سوى آنان بیایند (و دلایل تازه اى در اختیارشان بگذارند؟!) درحالى که آنچه لازم بوده انجام شده، و همه امور به سوى خدا باز مى گردد.
نکات حقوق عمومی آیه:
• سیاست فرهنگی دولت اسلامی در بسط تعالیم دینی چه در داخل و چه در خارج کشور باید بر اساس بینات بوده و روشن ترین دلایل ارائه شود.
• دولت اسلامی نمی بایست در سیاست های فرهنگی خود از تقاضاهای نامعقول غیرمسلمانان پیروی کند.
• دولت اسلامی می بایست به این نکته توجه داشته باشد که پاره ای از این تقاضا ها بر اساس فرار از حق است. به عبارت دیگر همان منحرف کردن سیاست ها و جلوگیری از اثرگذاری خوب این سیاست ها بر روی مردم.
• سیاست گذاران فرهنگی دولت اسلامی نباید انتظار داشته باشند که همه مخالفان دلایل حقانی اسلام را بپذیرند. بنابراین نباید از ایمان نیاوردن چنین افرادی نگران شد.
• اتمام حجت برای جلوگیری از رواج تقاضاهای نامعقول و غیرواقعی باید از سیاست های دولت اسلامی باشد.
متن آیه: سَلْ بَنِي إِسْرَائِيلَ كَمْ آتَيْنَاهُم مِّنْ آيَةٍ بَيِّنَةٍ ۗ وَمَن يُبَدِّلْ نِعْمَةَ اللَّهِ مِن بَعْدِ مَا جَاءَتْهُ فَإِنَّ اللَّهَ شَدِيدُ الْعِقَابِ (بقره/211)
ترجمه آیه: از بنى اسرائیل بپرس: «چه اندازه نشانه هاى روشن (و نعمت هاى فراوان) به آنها دادیم؟» و کسى که نعمت خدا را، پس از آن که به سراغش آمد، تبدیل کند (و در مسیر خلاف به کار گیرد، گرفتار عذاب خواهد شد) که خداوند سخت کیفر است.
نکات حقوق عمومی آیه:
• توجه دادن جامعه اسلامی به عبرت های تاریخ و درس گرفتن از آنها. (مانند توجه آنها به عاقبت قوم بنی اسراییل) برای بهبود سیاست ها، تصمیمات و برنامه ها.
• امیرالمومنین علی(ع) در رابطه با عبرت آموزی از گذشتگان در نامه 31 نهج البلاغه می فرماید: «أَىْ بُنَيَّ، إِنِّي وَ إِنْ لَمْ أَكُنْ عُمِّرْتُ عُمُرَ مَنْ كانَ قَبْلِي، فَقَدْ نَظَرْتُ فِي أَعْمَالِهِمْ، وَ فَكَّرْتُ فِي أَخْبَارِهِمْ، وَ سِرْتُ فِي آثَارِهِمْ؛ حَتَّى عُدْتُ كأَحدِهِمْ.» پسرم! هر چند من به اندازه همه آنان كه پيش از من بوده‌اند نزیسته‌ام، اما در كارهاشان نگریسته‌ام و در سرگذشتهاشان انديشيده، و در آنچه از آنان مانده، رفته و دیده‌ام تا چون يكى از ايشان گردیده‌ام.
• مطابق این آیه شریه خداوند هر نعمتی که می دهد، مسئولیتی نیز بر دوش انسان قرار می دهد. خداوند تعهدی به هیچ قومی نداده که اگر معصیت کنند از مجازات آنها صرف نظر می کند.

بازدید 104 بار

نظر دادن

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+

پست الکترونیکی: info@seratolmobin.com

پیام هفته

تشکل های سیاسی مطمئن و اصولی
پیام هفتهقرآن : لَا تَجِدُ قَوْمًا يُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَالْيَوْمِ الْآخِرِ يُوَادُّونَ مَنْ حَادَّ اللَّهَ وَرَسُولَهُ وَلَوْ كَانُوا آبَاءهُمْ أَوْ أَبْنَاءهُمْ أَوْ إِخْوَانَهُمْ أَوْ عَشِيرَتَهُمْ أُوْلَئِكَ كَتَبَ فِي قُلُوبِهِمُ الْإِيمَانَ وَأَيَّدَهُم بِرُوحٍ مِّنْهُ (سوره مجادله، آیه 22)ترجمه: قومى را نيابى كه به خدا و روز بازپسين ايمان داشته باشند [و] كسانى را كه با خدا و رسولش مخالفت كرده‏اند هر چند پدرانشان يا پسرانشان يا برادرانشان يا عشيره آنان باشند دوست بدارند در دل اينهاست كه [خدا] ايمان را نوشته و آنها را با روحى از جانب خود تاييد كرده استحدیث: من فارق جماعة المسلمين فقد خل...

ادامه مطلب