ورود به سايت

پنل کاربری
شما اینجا هستید: خانهاخباراخبار موسسهتشریح فعالیت‌های مؤسسه صراط مبین در زمینه «فقه حکومتی»

تشریح فعالیت‌های مؤسسه صراط مبین در زمینه «فقه حکومتی»

منتشرشده در اخبار موسسه دوشنبه, 06 شهریور 1396 11:05
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

تدوین نظام واره آسیب‌های مردم‌سالاری دینی، تدوین مجموعه آیات و روایات مرتبط با حکومت اسلامی، پروژه تفویض شده در خصوص تدوین سیاست‌های کلان نظام در سه مقوله امربه‌معروف، دولت اسلامی و جامعه اسلامی از جمله این پروژه‌های انجام‌شده است.

http://seratolmobin.com/images/arm.jpg حجت‌الاسلام علی‌اکبر عبدالاحدی مقدم نماینده موسسه صراط مبین در نشست «هم ‌اندیشی فقه حکومتی» که در مشهد برگزار شد، با اشاره به دیدگاه موسسه صراط مبین در فقه حکومتی اظهار داشت: فقه بیان احکام مکلفین بر اساس استنباط از کتاب و سنت و عقل است، لکن مکلفین را نباید منحصر در اشخاص حقیقی یعنی آحاد جامعه دانست، بلکه علاوه بر آن‌ها اشخاص حقوقی همچون جامعه و دولت نیز در زمره مکلفین هستند.
وی در توضیح راهکارهای رسیدن به فقه حکومتی ابراز کرد: بازخوانی کتاب و سنت بر اساس حقوق عمومی، توجه به مقاصد شریعت، قاعده سازی، گفتمان سازی و گسترش ادبیات موضوع و ایجاد تحول در حوزه نقش بسیار مهمی در رسیدن به فقه حکومتی دارد.
نماینده موسسه صراط مبین خاطرنشان کرد: در سال ۹۳ بر اساس نیازسنجی‌های انجام‌شده، فعالیت‌های موسسه در موضوع مردم‌سالاری دینی و حکومت اسلامی با رویکرد بنیادین و آسیب شناسانه هدف‌گذاری گردید و از حجم فعالیت‌های ترویجی و آموزشی کاسته شد.
وی بابیان اینکه در حال حاضر رویکرد اصلی موسسه صراط مبین، دفاع از ارزش‌ها و مبانی انقلاب اسلامی و حکومت اسلامی مبتنی بر ولایت‌فقیه است، افزود: حوزه فعالیت موسسه صراط مبین در سال‌های اولیه تأسیس انجام فعالیت‌های پژوهشی، تهیه و انتشار کتب و نشریات در راستای رویکرد موسسه، ایجاد پایگاه اینترنتی تخصصی، تهیه و تولید نرم‌افزارهای تخصصی و فضاهای مجازی مرتبط با رویکرد موسسه، ایجاد انجمن‌های علمی و تخصصی و پاسخگویی به شبهات بوده است.
مقدم با تأکید بر اینکه توسط این موسسه حلقه‌ها، نشست‌ها و دوره‌های علمی در زمینه فقه حکومتی برگزارشده است، ادامه داد: کتاب‌های گونه شناسی جریان‌های فکری، نظام حقوق بشر اسلامی، سیر مطالعاتی ولایت‌فقیه، درآمدی بر ولایت‌فقیه، حکمرانی شایسته در قرآن کریم و غیره نیز در چند سال گذشته توسط موسسه صراط مبین به چاپ رسیده است.
نماینده موسسه صراط مبین با اشاره به پروژه‌های انجام‌شده توسط موسسه صراط مبین در فقه حکومتی تصریح کرد: تدوین نظام واره آسیب‌های مردم‌سالاری دینی، تدوین مجموعه آیات و روایات مرتبط با حکومت اسلامی، پروژه تفویض شده در خصوص تدوین سیاست‌های کلان نظام در سه مقوله امربه‌معروف، دولت اسلامی و جامعه اسلامی از جمله این پروژه‌های انجام‌شده است.

بازدید 518 بار آخرین ویرایش در دوشنبه, 06 شهریور 1396 11:50

نظر دادن

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+

پست الکترونیکی: info@seratolmobin.com

پیام هفته

دشمن شناسی
قرآن : وَ كَذَلِكَ جَعَلْنَا لِكُلِّ نَبِيٍّ عَدُوًّا مِنَ الْمُجْرِمِينَ ...  ( سوره فرقان ، آیه 31 )ترجمه :  و اينگونه براي هر پيامبري دشمني از مجرمان قرار داديم.... حدیثامام علی (ع) : لا تستصغرنّ عدوّاً و ان ضعف (غررالحکم و دررالکلم، ج 6، ص 273)ترجمه : دشمن را کوچک مشمار، هر چند ضعیف باشد.

ادامه مطلب