ورود به سايت

پنل کاربری
شما اینجا هستید: خانهاخباراخبار موسسهنشست معرفي و بررسي كتاب گونه شناسي جريان هاي فكري حوزه و نسبت آن با انديشه انقلاب اسلامي

نشست معرفي و بررسي كتاب گونه شناسي جريان هاي فكري حوزه و نسبت آن با انديشه انقلاب اسلامي

منتشرشده در اخبار موسسه سه شنبه, 10 مرداد 1396 11:51
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

 نشست معرفي و بررسي كتاب گونه‌شناسي جريان‌هاي فكري حوزه و نسبت آن با انديشه انقلاب اسلامي عصر روز چهارشنبه 14 تيرماه در سالن سراي اهل قلم با حضور سيد محسن طباطبايي­ فر نويسنده كتاب و محمدتقي ­دشتي مدير عامل موسسه صراط مبين برگزار گرديد.

http://seratolmobin.com/images/arm.jpg  در اين نشست نويسنده كتاب با ارائه توضيحاتي درباره لزوم نگارش كتاب، توجه به موضوع جريان‌شناسي در حوزه علميه قم را مورد تاكيد قرار داد و در خصوص مطالب آن گفت: «در نگارش اين كتاب سعي شده است تا فارغ از جانبداري و داوري در خصوص جريان‌هاي اشاره شده، تنها به توصيف اين جريان‌ها پرداخته شود».
 طباطبايي‌فر گفت كه بخش‌هاي مختلف اين كتاب را در چهار بخش عمده تقسيم‌بندي كرده است و در بخش ابتدايي كتاب به چارچوب‌هاي نظري پرداخته است و در سه بخش بعدي شناسايي و معرفي 12 جريان مختلف انجام گرفته است.
طباطبايي‌فر با اشاره به مباني و چارچوب‌هاي نظري كتاب، الگوهاي تحليل را بر سه بخش تقسيم‌بندي كرده كه اين تقسيم‌بندي‌ها شامل روحانيون برمحور مدرنيته، اقبال يا ادبار به امر سياست مي‌شود. سپس چارچوب‌هاي نظري و مفاهيم اساسي در ادامه فصل آمده است.
نويسنده كتاب گونه‌شناسي جريان‌هاي فكري حوزه، در ادامه بحث خود به حضور تكثر در حوزه علميه قم اشاره كرده كه در حين اين تكثر بسيار اخلاقي عمل كرده و كار ايجابي مي‌كند كار سلبي در آن كم است.
 وي افزود: از ديگر ويژگي‌هاي حوزه اين است كه بسيار تكليفي عمل مي‌كند. بسيار متكي به خود بوده و اثرگذار است تا اثرپذير، و همين تاثيرگذاري باعث شده است تا هميشه در مظان نقد و بررسي قرار داشته باشد.
در ادامه بحث طباطبايي‌فر توضيح داد: تلاش كرده است تا فارغ از انتقاد و داوري، جريان‌هاي موجود در حوزه را بررسي كرده و حتي پيش از انتشار اين كتاب آن را به برخي از بانيان اين جريان‌ها ارائه كرده است و اغلب ارزيابي‌هاي مثبتي از آن داشته‌اند.
وي اضافه كرد: با مطالعه اين كتاب نقشه و ليستي از جريان‌هاي مختلف در ذهن مخاطبان شكل مي‌گيرد.
نويسنده از 12 جريان عمده‌اي كه در اين كتاب اشاره شده است در ذيل سه عنوان كلي جريان‌هاي اجتهادي،‌ جريان‌هاي نص‌گرا و جريان‌هاي عقل محور سخن گفته و هر كدام از اين جريان‌ها را در زيرمجموعه‌اي از اين سه محور قرار داده است كه هر كدام از آنها را توضيح داده و افزود در خاتمه كتاب جمع‌بندي و برخي از نتايج‌ها را ارئه كرده است.
در ادامه جلسه محمد تقي دشتي، مدير عامل موسسه صراط مبين درباره كتاب صحبت كرده و اين اثر را يكي از آثار برجسته در اين حوزه دانست كه نگاهي جديد به بحث بخشيده است.
 وي معتقد است :در عين عميق و دقيق بودن كتاب، قلم روان نويسنده را از ويژگي‌هاي عمده كتاب است كه اين سليس بودن را عاملي است كه كمك مي‌كند تا مخاطب از جريان‌هاي سياسي سر درآورد.
 دشتي گفت: نويسنده كتاب با نگاه متعادل و ملاحظه‌گرايانه‌اي سعي كرده است تا از افراط و تفريط دور شود اما اين كافي نيست و نياز به تكميل و ادامه كار دارد.
وي با طرح سوال‌هايي از نقش كاركردي اين كتاب و تاثير آن در جامعه جويا شد كه آيا اخلاقي عمل كردن جريانات درون حوزه تاثيري در جريان‌هاي خارج از حوزه هم دارد يا نه؟
بحث ديگري كه دشتي در ادامه به آن پرداخت نگاه آسيب‌شناسانه‌اي است كه علاوه بر توصيف بايد در اين حوزه به آن توجه شود و ابراز اميدواري كرد: آسيب‌شناسي و تنوع آن مي‌تواند پروژه ديگري باشد كه در ادامه انجام شود.
 در انتهاي اين برنامه مراسم رونمايي از كتاب «گونه‌شناسي جريان‌هاي فكري حوزه و نسبت آن با انديشه انقلاب اسلامي»، انجام گرفت. اين كتاب در 520 صفحه از سوي انتشارات مكث انديشه منتشر شده است.

برای تهیه این محصول می توانید با دفتر انتشارات به شماره 02532910663 تماس حاصل نمایید

بازدید 456 بار آخرین ویرایش در سه شنبه, 10 مرداد 1396 11:52

نظر دادن

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+

پست الکترونیکی: info@seratolmobin.com

پیام هفته

برقراری عدل
اِنَّ النّاسَ يَستَغنونَ اِذا عُدِلَ بَينَهُم وَ تُنزِلُ السَّماءُ رِزقَها وَ تُخرِجُ الارضُ بَرَكَتَها بِاِذنِ اللّه‏ِ تَعالى ؛اگر در ميان مردم عدالت برقرار شود، همه بى‏ نياز مى ‏شوند و به اذن خداوند متعال آسمان روزى خود را فرو مى‏ فرستد و زمين بركت خويش را بيرون مى‏ ريزد.كافى(ط-الاسلامیه) ج 3، ص 568، ح 6 {شبیه این حدیث در من لا یحضر الفقیه ج2 ، ص53 ، ح1677}

ادامه مطلب