برگزاری نشست سوم نظریه دولت اسلامی در قالب جلسه کمیته حقوق عمومی

  • پنج شنبه, 15 خرداد 1399 03:03
  • بازدید 925 بار

نشست سوم نظریه دولت اسلامی در قالب جلسه کمیته حقوق عمومی مرکز پژوهشی مبنا برگزار گردید.

در این نشست که با حضور اساتید محترم حقوق عمومی جناب حجت الاسلام و السلمین دکتر ارسطا، حجت الاسلام و المسلمین دکتر جوان آراسته، جناب آقای دکتر حبیب نژاد و جناب آقای دکتر دشتی و پژوهشگران مرکز در اين حوزه، آقايان دكتر عبداللهي، دكتر دكتر گلپايگاني و حجت الاسلام مهدي فر  برگزار شد، با بررسي موضوعات مختلف مطرح شده در نشستهاي سابق و همچنين موضوعات علمي مورد نياز در اين نظريه جهت طرح  در نشستهای بعد، به گفتگو پرداختند.
در اين نشست كه به طور مشخص در خصوص علت استفاده از «فقه» به جاي «دين» به عنوان «منبع استخراج نظريه دولت اسلامي»  گفتگو گرديد، نظريه هاي مختلف و نظريه مختار جناب آقاي دكتر ارسطا که طبق آن مباحث نشستهای سابق توسط ایشان مطرح گردیده بود در مورد «فقه به عنوان کاملترین برنامه برای زندگی انسان» و اینکه «فقه جنبه عملياتي شده دين» است مطرح گردیدند. در واقع طبق این نظریه فقه نه منفعل و پیرو بلکه به عنوان فعال پیشرو در مدیریت جامعه مطرح میگردد.
موضوع دیگر مورد بررسی در این نشست، کیفیت تعامل فقه در امور اجتماعی با اخلاق و ارتباط  اخلاق با قانون بود که مورد بحث و مناقشه کمیته حقوق عمومی مرکز پژوهشی مبنا قرار گرفت.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

پیام هفته

مدارا با مردم
رسول اكرم صلى الله عليه و آله :إِنَّ الانبياءَ إِنَّما فَضَّلَهُمُ اللّه  عَلى خَلقِهِ بِشِدَّةِ مُداراتِهِم لأَعداءِ دينِ اللّه  و َحُسنِ تَقيَّتِهِم لأَجلِ إِخوانِهِم فِى اللّه ؛خداوند از اين رو پيامبران را بر ديگر مردمان برترى داد كه با دشمنان دين خدا بسيار با مدارا رفتار مى كردند و براى حفظ برادران همكيش خود نيكو تقيه مى كردند.بحارالأنوار(ط-بیروت) ج72، ص401، ح42

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+
پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید