شماره بیست‌ونه دوماهنامه راهبردی امنیت فرهنگی افق مکث منتشر شد.

  • سه شنبه, 23 ارديبهشت 1399 03:04
  • بازدید 105 بار

شماره جدید پژوهشنامه افق مکث با عنوان بررسی و تحلیل مدعیان دروغین در ایران منتشر شد.

از زمان پیدایش مذهب اسلام و رسوخ و فراگیری اندیشه‌های آن در میان مسلمانان، همانند سایر ادیان بزرگ آسمانی، آسیب‌های مدعیان دروغین نیز به وجود آمد به گونه‌ای که ابعاد سیاسی، اجتماعی، روانی، دینی و ... مسلمانان در هر دورانی، تأثیرپذیر از این واقعه بوده و امروز نیز هست. ناگفته پیداست رشد و توسعه قارچ‌گونه این جریان‌ها تأثیرات منفی بر سیر تحولات اسلام خواهد داشت و مطمئناً دریچه‌ای از گسترش فرقه‌گرایی در جامعه دینی را ایجاد خواهد کرد.
فقدان کنترل و مقابله با مدعیان دروغین می‌تواند امنیت، مذهب و فرهنگ اسلامی را به مخاطره اندازد. در واقع با توسعه گستره تفکرات انحرافی در جامعه، علاوه بر ایجاد فرقه‌سازی و ترویج اباحه‌گری و کاهش هویت ملی و مذهبی در جامعه، شاهد قدرت‌یابی و محبوبیت افراد بی‌صلاحیت و ترویج تفکرات مرید و مرادی در میان آحاد مردم، نزاع‌ها و کشمکش‌های سیاسی، قبیله‌ای، عقیدتی و فکری، تضعیف مرجعیت و تخریب جایگاه روحانیت در جامعه خواهیم بود که این مسئله موجبات ترویج بی‌اعتقادی به اصل دین، اختلافات قومی – مذهبی و خطرات جدایی‌طلبانه، شورش‌ها و ناامنی داخلی را فراهم می‌سازد. بی‌تردید مذهب‌ها و مسلک‌های انحرافی، در مرداب می‌رویند. وقتی مردمانی به سبب فقر فرهنگی و دور افتادن از آیین ناب و فقر اقتصادی و برق تازیه‌های استبداد، از پویایی باز ایستندد و زمین‌گیر شوند، به‌تدریج به مرداب تبدیل می‌شوند و در این مرداب است که گیاهان تلخ، سمی و کشنده می‌رویند. رشد این جریان خطرناک ناشی از عوامل متعددی است که شاید مهمترین آنها ضعف فکری و علمی مردم به سبب کمبود آموزش‌ها و ضعف‌های تبلیغی، روش‌های تبلیغی و نادرست عمل کردن سیستم آموزشی و تبلیغی در کشور، ناصواب بودن عملکرد روحانیون مبلغ و عوام‌زدگی و ذوقی عمل نمودن برخی از آنها، رواج اندیشه نجات‌باوری و نجات‌طلبی افراطی در جامعه، ترویج اندیشه‌های انحرافی همچون انجمن حجتیه و منفعل بودن نخبگان در برابر مدعیان و دروغین و ... است.
در این شماره ضمن بررسی آسیب‌ها، علل و عوامل رشد مدعیان دروغین و آسیب‌های آنها به راهبردها و راهکارهای مقابله با مدعیان دروغین در کشور پرداخته شده است.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

پیام هفته

رعایت موازین ارزشی در روابط
رعایت موازین ارزشی در روابطقرآن : ... خُذِ الْعَفْوَ وَ ...  (سوره اعراف، آیه 199)ترجمه: با گذشت باش.حدیث: قَالَ النَّبِيَّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَّ : مَنْ عَامَلَ النَّاسَ فَلَمْ يَظْلِمْهُمْ ، وَحَدَّثَهُمْ فَلَمْ يَكْذِبْهُمْ ، وَوَعَدَهُمْ فَلَمْ يُخْلِفْهُمْ ، فَهُوَ مَنْ كَمُلَتْ مُرُوءَتُهُ ... (تحف العقول ، ص 57)ترجمه: ... پیامبر اکرم فرمودند: هر کس با مردم کار کند و به آنان ظلم نکند، و در گفتگوها به کسی دروغ نگوید و هر وعده ای داد ، خلف وعده نکند، جوانمرد کامل است .

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+
پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید