دیدار رئیس و پژوهشگران مرکز پژوهشی مبنا با حضرت آیت‌الله مقتدائی

  • سه شنبه, 24 دی 1398 16:16
  • بازدید 649 بار

ریاست و گروه پژوهش مرکز پژوهشی مبنا با آیت‌الله مقتدائی ، عضو مجلس خبرگان و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم دیدار و گفت‌وگو کردند.

در ابتدای این دیدار دکتر محمدتقی دشتی پیشینه مرکز پژوهشی مبنا و مسیر پژوهشی سال‌های اخیر را تشریح کردند و سپس توضیحاتی درباره محصولات دو گروه پژوهشی نهادهای دینی و فرهنگی دینی این مرکز ارائه کرد. دکتر دشتی با بیان اینکه دغدغه اصلی مرکز پژوهشی مبنا، کمک به حل مسائل فرهنگی دینی و نهادهای دینی است، جامعه هدف پژوهش‌های این مرکز را تصمیم‌گیران و تصمیم‌سازان کشور عنوان کرد. وی با تقدیم مهم‌ترین محصولات مرکز پژوهشی مبنا با موضوعات فرهنگ دینی و حوزه و روحانیت، به برخی اهداف و ضرورت‌های این پژوهش‌ها پرداخت و مبنای پژوهش‌های فرهنگی این مرکز را نظام‌واره مسائل فرهنگی کشور عنوان کرد که در سال 1395 در این مرکز تهیه شده است. رئیس مرکز مبنا با تقدیم سالنمای دین و دین‌داری در ایران به آیت‌الله مقتدائی، این اثر را یکی از مهم‌ترین محصولات این مرکز دانست که نظر مثبت کارشناسان و مدیران کشوری را به خود جلب کرده است. وی اظهار امیدواری کرد که این محصول، مبنای تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری نهادهای مرتبط در زمینه دین و دین‌داری قرار گیرد.
در ادامه این جلسه، معاون پژوهشی مرکز مبنا، روش پژوهش، اهداف و یافته‌ها و نتایج سالنمای دین و دین‌داری را بیان کردند و به برخی هشدارها و نکات مهم این سالنما اشاره کردند. همچنین حجت‌الاسلام عبدالاحدی مقدم، مسئول گروه پژوهشی فرهنگ دینی، با توضیح روش پژوهش فصلنامه راهبردی افق مکث، هدف این نشریه را ارائه راهکارها و راهبردها درباره هریک از مسائل فرهنگی کشور دانست. دکتر محمدباقر صدقی، مسئول روابط پژوهشی مرکز مبنا نیز با اشاره به طیف گسترده مصاحبه‌شوندگان و اساتید همکار با این مرکز، خط‌مشی این مرکز را کاملاً فراجناحی عنوان کرد که می‌کوشد گامی برای حل مسائل و رساندن راهکارها و راهبردها به هریک از نهادهای مربوط بیان کرد.
آیت‌الله مرتضی مقتدائی با سپاس از محصولات متنوع و مفید این مرکز، موضوعات انتخابی این مرکز را نیازها و ضرورت‌های پژوهشی در عرصه فرهنگی و دینی عنوان کرد. ایشان پرداختن به این موضوعات را از نعمت‌های الهی دانست که چنین مباحثی در اذهان پژوهش‌گران القا می‌شود. ایشان همچنین شکر این نعمت را کار با جدیت و خلوص و نشاط دانست که موجب رحمت الهی شود. آیت‌الله مقتدائی بر استفاده مراکز حوزوی و مدیریتی از محصولات مرکز مبنا تأکید کردند و قول همکاری برای ارائه نتایج تحقیقات این مرکز در نهادهای حوزوی داد. ایشان با از برخی نتایج سالنمای دین و دین‌داری جویا شد و نتایج این پژوهش را حساس و پراهمیت بیان کردند.

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

پیام هفته

مدارا با مردم
رسول اكرم صلى الله عليه و آله :إِنَّ الانبياءَ إِنَّما فَضَّلَهُمُ اللّه  عَلى خَلقِهِ بِشِدَّةِ مُداراتِهِم لأَعداءِ دينِ اللّه  و َحُسنِ تَقيَّتِهِم لأَجلِ إِخوانِهِم فِى اللّه ؛خداوند از اين رو پيامبران را بر ديگر مردمان برترى داد كه با دشمنان دين خدا بسيار با مدارا رفتار مى كردند و براى حفظ برادران همكيش خود نيكو تقيه مى كردند.بحارالأنوار(ط-بیروت) ج72، ص401، ح42

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+
پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید