شورای پژوهش ارزیابی «گزارش وضعیت دین و دین‌داری در ایران و چشم‌انداز آن» برگزار شد.

  • یکشنبه, 27 مرداد 1398 02:01
  • بازدید 1525 بار

پس از آماده‌سازی ویراست نخست «گزارش وضعیت دین و دین‌داری و چشم‌انداز آن» و ارزیابی اولیه آن، شورای پژوهش مرکز پژوهشی مبنا برای بررسی این پروژه تشکیل جلسه داد.

در ابتدای این جلسه که با شرکت دکتر حسن محدثی، دکتر محمدرضا پویافر، دکتر مهراب صادق‌نیا، دکتر محمدتقی دشتی و نویسندگان و پژوهشگران این پژوهش تشکیل شد، نخست گزارشی تفصیلی از روش، فرآیند و نتایج این پژوهش ارائه شد و چالش‌ها و پرسش‌های آن موردبحث قرار گرفت. یکی از پرسش‌های اصلی گروه پژوهش، شکاف میان نظرات نخبگان و نتایج پژوهش درباره برخی ابعاد دین‌داری ایرانیان بود.
پس از گزارش پژوهش،‌هر یک از اساتید حاضر در جلسه نظرات خود را درباره پرسش فوق بیان کردند و اشکالات و نظراتشان را درباره گزارش وضعیت دین و دین‌داری ارائه دادند. سپس بحثی درباره موانع و کاستی‌های پژوهش‌های کمی و امتیازهای پژوهش‌های کیفی در کنار بهره بردن از نتایج پژوهش‌های کمی بیان شد.
در پایان این جلسه که حدود 4 ساعت به طول انجامید، مقرر شد اصلاحات موردنظر تا حد امکان در نسخه سال 1397-1398 این پژوهش اعمال شود و راهنمایی‌ها و نظرات اعضای شورای پژوهش درباره روش‌ها و رویکردها، در نسخه 1398-1399 این پژوهش مدنظر گروه پژوهش این پروژه قرار گیرد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

پیام هفته

مدارا با مردم
رسول اكرم صلى الله عليه و آله :إِنَّ الانبياءَ إِنَّما فَضَّلَهُمُ اللّه  عَلى خَلقِهِ بِشِدَّةِ مُداراتِهِم لأَعداءِ دينِ اللّه  و َحُسنِ تَقيَّتِهِم لأَجلِ إِخوانِهِم فِى اللّه ؛خداوند از اين رو پيامبران را بر ديگر مردمان برترى داد كه با دشمنان دين خدا بسيار با مدارا رفتار مى كردند و براى حفظ برادران همكيش خود نيكو تقيه مى كردند.بحارالأنوار(ط-بیروت) ج72، ص401، ح42

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+
پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید