درس طبیعت برای حکومت

  • چهارشنبه, 01 فروردين 1397 01:27
  • بازدید 1474 بار

بسم‌الله الحی القیوم
یَا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ وَ الْأَبْصَارِ یَا مُدَبِّرَ اللَّیْلِ وَ النَّهَارِ یَا مُحَوِّلَ الْحَوْلِ وَ الْأَحْوَالِ حَوِّلْ حَالَنَا إِلَی أَحْسَنِ الْحَالِ

تحول، نوسازی و برانداختن کهنگی، رسم راستین طبیعت است. نظام هستی همواره با خلقت و خلاقیت و تحول و تکامل عجین شده است. (کُلَّ یَوْم هُوَ فِى شَاْن) به قول مولانا: «هرنفس نو می‌شود دنیا و ما / بی‌خبر از نو شدن اندر بقا» پس گوهرِ ماندگاری و پویایی را باید در صدفِ دگرگونی و حیات مجدد جست.
هر فرد و مجموعه‌ای، نیازمند آسیب‌شناسی خود است تا به فراخور زمان، خود را بازسازی کند. حکومت‌ها نیز بسان هر مجموعه‌ای ساختاری بر لبة پرتگاه کهنگی و پوسیدگی و میرایی ایستاده‌اند و اگر به رسم طبیعت، خود را بازسازی و متحول نکنند، به درة نابودی سقوط خواهند کرد. اگر ندای طبیعی نوخواهی را نادیده بگیرند، مصداق این جمله حکیمانه خواهند شد که «هر حکومتی به پرسش‌های تازه پاسخ‌های کهنه دهد، محکوم به نابودی است». امید است جامعة ما به‌ویژه دولتمردان ما از «تحول مستمر و پایدار»، این اصل اصیل طبیعت، بهره ببرند و در رشد بیشتر کشور اسلامی‌مان هرچه بیشتر کامیاب شوند.
مؤسسة مطالعاتی صراط مبین با دو اقدام مهم می‌تواند در این مسیر معینِ نظام اسلامی حرکت کند:
• اقدام نخست، آسیب‌شناسی و تحلیل علمی و تخصصی مسائلِ عرصة فرهنگی-دینی جامعه است که با شیوه‌ای نو و فراگیر صورت می‌گیرد.
• اقدام دوم، احیای مبانی نظری حکومت اسلامی با رویکرد فقه اجتماعی و استخراج مبانی، اصول و قواعد، روش‌های اصیل دینی از منابع اسلامی است.
ان‌شاءالله در آینده شاهد تجدد و فراگیرشدن حکومت جهانی اسلام خواهیم بود.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

پیام هفته

امر به معروف و نهی از منکر
   آیه شریفه : الْمُؤْمِنُونَ وَ الْمُؤْمِناتُ بَعْضُهُمْ أَوْلِیاءُ بَعْضٍ یَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ یَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْکَرِ ... (سوره توبه ، آیه 71)ترجمه : مردان و زنان با ایمان ولی (و یار و یاور) یکدیگرند، امربه معروف و نهی از منکر می‌کنند، نماز را برپا می‌دارند و زکات را می‌پردازند و خدا و رسولش را اطاعت می‌کنند.روایت : قال الباقر(ع) : ان الامر بالمعروف و النهي عن المنكر سبيل الانبياء و منهاج الصالحين فريضة عظيمه بها تقام الفرائض و تأمن المذاهب و تحل المكاسب و ترد المظالم و تعمر الارض و يتصف من الاعداء و يستقيم الامر. ( تهذيب الأحكام ، ج6 ،ص ١٨٠و اصول کافی ، ج5 ، ص 55)ترجمه : امام...

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید