کتاب «نظام حقوق بشر اسلامی»

  • دوشنبه, 08 آبان 1396 01:02
  • منتشرشده در کتب
  • بازدید 2042 بار

کتاب «نظام حقوق بشر اسلامی» که حاصل تقریرات درس حقوق بشر دکتر محمدجواد ارسطا است، به کوشش سید عزیزالله موسوی تدوین شده است. نویسنده در این کتاب کوشیده تا با شیوه اجتهادی و استدلالی مرسوم در فقه شیعی، مواد اعلامیه اسلامی حقوق بشر را بررسی کند.

معرفی اجمالی کتاب
دهم دسامبر 1948 بود که اعلامیه حقوق بشر در 30 ماده با رأی مثبت 48 کشور و رأی منفی 8 کشور در مجمع عمومی سازمان ملل تصویب شد. این اعلامیه که برآیند تلاش‌های حقوق‌دانان کشورهای غربی بود، بر مبانی لیبرالیستی استوار است. ازاین‌رو بود که کشورهای اسلامی به فکر تدوین حقوق بشر بر پایه مبانی اسلامی افتادند. این تلاش‌ها که از سال 1980 آغاز شده بود،‌ در سال 1990 با تصویب اعلامیه اسلامی حقوق بشر که به اعلامیه قاهره مشهور است، چهره رسمی گرفت. در طول این سال‌ها، پژوهش‌ها و گفتگوهای علمی درباره حقوق بشری اسلامی ادامه دارد. هرچند نمی‌توان انتظار داشت که حقوق بشر اسلامی جایگزین اعلامیه حقوق بشری فعلی شود اما اولاً این تلاش‌ها نشان از آن دارد که اسلام درباره حقوق بشر مدعی است و مبانی ویژه خود را دارد و ثانیاً می‌تواند مبنای تعامل بین کشورهای اسلامی قرار گیرد.
حجت‌الاسلام دکتر محمدجواد ارسطا درس خارج "نظام حقوق بشر اسلامی" را بر مبنای فقه شیعی به جمعی از طلاب و دانشجویان تدریس نموده اند که نتایج آن در قالب کتاب «نظام حقوق بشر اسلامی، بررسی مبانی فقهی اعلامیه اسلامی حقوق بشر» در اختیار علاقمندان قرار گرفته است.
جلد اول کتاب نظام حقوق بشر اسلامی که در سال 96 و به تازگی منتشر شده است، به بررسی دو ماده از اعلامیه اسلامی حقوق بشر می‌پردازد. پس از مقدمه و بحث درباره پیشینه اعلامیه حقوق بشر سازمان ملل و تفاوت‌های محتوایی آن با اعلامیه اسلامی حقوق بشر، ماده اول اعلامیه اسلامی تحلیل می‌شود که شامل مباحثی ازجمله وحدت خانوادگی انسان‌ها،‌ مساوات در تکلیف و مسئولیت، کرامت انسانی و... است که هریک از این مباحث با استنادهای قرآنی، روایی و با اجتهاد فقاهتی تبیین و تحلیل می‌شوند. پس از نتیجه‌گیری بررسی ماده اول، ماده دوم اعلامیه اسلامی حقوق بشر تبیین شده و این ماده ذیل مباحثی مانند حق حیات، لزوم پاسداری از ادامه حیات بشری، حق مصونیت جسمی انسان، تحلیل می‌شود. از ویژگی‌های مباحث مطرح‌شده در این کتاب، توجه به ابعاد فقهی،‌ روایی و حقوقی موضوعات است که تسلط مؤلف به این مباحث، خود را نشان می‌دهد. کتاب نظام حقوق بشر اسلامی را انتشارات مکث اندیشه در 392 صفحه منتشر کرده که جلد اول از این مجموعه است.
مشخصات کتاب
عنوان: نظام حقوق بشر اسلامی
ناشر: مکث اندیشه
پدیدآورنده: حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمدجواد ارسطا
موضوع: حقوق بشر- جنبه های مذهبی- اسلام
تعداد صفحه: 392
قیمت: 200،000 ریال
تاریخ نشر: 1396
دفتر مرکزی: قم- بلوار شهید صدوقی- کوچه 56- پلاک 74- تلفن: 5-32906404-025

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

پیام هفته

اهمیت تربیت در خانواده
قرآن کريم :عاشِروهُنَّ بِالْمَعْروفِ فَاِنْ كَرِهْتُموهُنَّ فَعَسى اَنْ تَـكْرَهوا شَيْئا وَ يَجْعَلَ اللّه‏ فيهِ خَيْرا كَثيرا؛(سوره نساء، آيه ۱۹)ترجمه: با زنان (خانواده) به شايستگى رفتار كنيد، و اگر آنها به جهتى ناخوشايندتان بودند اظهار نكنيد چه بسا چيزها كه ناپسند شماست، حال آن‏كه خداوند در آن، خير فراوانى براى شما قرار داده است.حدیث: امام صادق(ع) : لَا يَزَالُ الْمُؤْمِنُ يُورِثُ أَهْلَ بَيْتِهِ الْعِلْمَ وَ الْأَدَبَ الصَّالِحَ حَتَّى يُدْخِلَهُمُ الْجَنَّةَ [جَمِيعاً] (مستدرك الوسايل و مستنبط المسایل ج12، ص201، ح13881)ترجمه : مؤمن همواره خانواده خود را از دانش و ادب شايسته بهره مند مى سا...

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید