هشتمین شماره از پژوهشنامه تخصصی مساله شناسی افق مکث با موضوع "پایش و آسیب شناسی وضعیت ازدواج در جامعه" منتشر شد.

  • سه شنبه, 24 اسفند 1395 15:15
  • بازدید 2921 بار

ازدواج یکی از مهم‌ترین مراحل زندگی هر انسانی است که نتایج نیک و بد احتمالی آن، بر فرد و جامعه اثرگذاری مستقیم دارد. با مروری بر سخنان مقام معظم رهبری، درمی‌یابیم که یکی از دغدغه‌های اجتماعی ایشان ازدواج به‌موقع، آسان و صحیح است.

به اعتقاد ایشان، خانوادة سالم مایة نجات جامعه است و جامعة بی‌خانواده، جامعه‌ای آشفته، در معرض نابودی و درگیر مشکلات روانی و عصبی است که بزرگ‌ترین مصلحان اجتماعی هم توان اصلاح چنین جامعه‌ای را ندارند. با این‌حال جامعه ایرانی شاهد مشکلات روزافزونی درزمینة موضوعات قبل و بعد از ازدواج و اصل تشکیل خانواده است. علاوه بر مشکلات اقتصادی که مانعی بر سر راه تشکیل خانواده به‌موقع است،‌ مشکلات فرهنگی و تغییر سبک زندگی به سمت زندگی مجردی، از معضلاتی است که جامعه جوان ایرانی را از تشکیل خانواده دور می‌کند.
ازاین‌رو شماره اخیر افق مکث، با توجه به  اهمیت این موضوع در ایجاد جامعه سالم و پویا، به واکاوی مسئلة ازدواج در جامعه ایرانی و آسیب‌شناسی آن پرداخته است. شمارة هشتم افق مکث، نخست نظرات مقام معظم رهبری را در ۵ محور اصلی ازواج: زمان مناسب ازدواج، موانع ازدواج، معیارهای ازدواج وظایف زوجین و وظایف والدین مرور می‌کند.
بخش اول، فراتحلیل‌: در بخش اول این شماره، فراتحلیلی از وضعیت ازدواج در قالب نمودار ارائه می‌شود. این بخش در سه فصل سامان یافته است: فصل آسیب‌ها که به بررسی آسیب‌های پیش از ازدواج، هنگام ازدواج و بعد از ازدواج (غیر از مساله طلاق) می‌پردازد؛ فصل دلایل و عوامل که عوامل فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و اداری و حقوقی را می‌کاود فصل راهکارها که راهکارهای پیشنهادی را در زمینه‌های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، اداری و حقوقی و آموزشی ارائه می‌کند.
بخش دوم، پیشینه‌شناسی: بخش دوم گزارشی از وضعیتی حقوقی ازدواج و قوانین کشوری ارائه می‌دهد که شامل قانون اساسی، سیاست‌های کلی، قوانین برنامه توسعه و قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی است. در گام بعدی این بخش، آمارهایی از ترکیب جنسیتی کشور، آمار ازدواج و طلاق و موانع ازدواج در طول یک دهة گذشته ارائه می‌شود. فصل پایانی این بخش نیز به بررسی اقدامات مؤسسات و نهادهای دولتی و غیردولتی درزمینة ازدواج می‌پردازد.
بخش سوم، راهکارها: از آنجا که افزایش سن ازدواج و تغییر سبک زندگی از اصلی‌ترین معضلات اجتماعی کشور ما در زمینه ازدواج هستند و پیامدهای جبران‌ناپذیری دارند، افق مکث با شش تن از متخصصان و پژوهشگران به گفت‌وگو نشسته است تا راهکارهای پیشنهادی صاحب‌نظران را در محورهای اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی، آموزشی و تربیتی و ازدواج را با تمرکز بر چگونگی درمان افزایش سن ازدواج و تغییر سبک زندگی جویا شود.
منزل آخر این شماره افق مکث، بررسی پدیده نوپدید همباشی یا ازدواج سفید است. این یادداشت پس از بررسی پیشینه، جنبه‌های حقوقی و عوامل ازدواج سفید و آسیب‌های آن، مروری کوتاه بر شیوه مقابله با آن دارد.این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

پیام هفته

مدارا با مردم
رسول اكرم صلى الله عليه و آله :إِنَّ الانبياءَ إِنَّما فَضَّلَهُمُ اللّه  عَلى خَلقِهِ بِشِدَّةِ مُداراتِهِم لأَعداءِ دينِ اللّه  و َحُسنِ تَقيَّتِهِم لأَجلِ إِخوانِهِم فِى اللّه ؛خداوند از اين رو پيامبران را بر ديگر مردمان برترى داد كه با دشمنان دين خدا بسيار با مدارا رفتار مى كردند و براى حفظ برادران همكيش خود نيكو تقيه مى كردند.بحارالأنوار(ط-بیروت) ج72، ص401، ح42

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+
پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید