برگزاری سومین نشست فعالان عرصه ی پاسخگویی به سؤالات و شبهات دینی در فضای مجازی

  • چهارشنبه, 29 دی 1395 08:02
  • بازدید 2329 بار

سومین جلسة مراکز فعال در عرصة پاسخگویی به سؤالات و شبهات دینی در فضای مجازی برگزار شد. در این جلسه نمایندگانی از مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی، مرکز تخصصی مهدویت، مرکز مطالعات حوزة علمیه، مؤسسه دارالعرفان شیعی، رادیو معارف استان قم و مؤسسه صراط مبین حضور داشتند.

در این جلسه که به میزبانی رادیو معارف در سالن جلسات این مجموعه برگزار شد، ابتدا نتایج آخرین نظرسنجی صداوسیما دربارة سؤالات و شبهات طرح‌شدة مردم ارائه شد. این نظرسنجی که اخیراً در شهر تهران از میان 814 نفر در سنین 18 تا 35 سال صورت گرفته بود، نشان‌دهندة طیف سؤالات و شبهات مردم در حوزه‌های مختلف اعتقادی، فقهی و... بود. بنا بر تصمیم اعضای جلسه، نتایج نظرسنجی با نتایج رصدی مراکز دیگر تجمیع خواهد شد تا مبنای برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری مراکز مختلف قرار گیرد.
در ادامه، حجت‌الاسلام نجفی موانع احتمالی هم‌افزایی مراکز پاسخگویی به شبهات را در سه محور عمده برشمرد: نخست، ناامیدی از امکان همکاری مراکز به‌دلیل تجربه‌های گذشته؛ دوم، گرفتار شدن به روزمرگی‌ها و نداشتن نقشة جامع برای فعالیت در عرصة مجازی؛ سوم، تفکیک نکردن سلیقه‌ها و اصول فعالیت که در صورت تأمل و بررسی آنها، به‌خوبی می‌توان موانع واقعی را رفع کرد و از برکات هم‌افزایی بهره‌مند شد. او افزود، در صورت طی مراحل اولیة کار، می‌توان با تشکیل دبیرخانه‌ای، همکاری‌ها را به‌طور جدی‌تری پیگیری کرد.
حجت‌الاسلام اصلانی نیز یکی از موانع هم‌افزایی را منتظر ماندن برای اقدام نهادهای بالادستی ذکر کرد و خواستار توجه بیشتر به خروجی و نتایج این جلسات شد.
حجت‌الاسلام سراقی نمایندة مرکز مطالعات حوزة علمیه نیز با تمرکز بیشتر بر موضوع رصد شبهات و سؤالات، بر فرآیند علمی رصد تأکید کرد و افزود که این فرآیند باید منتهی به تحلیل، جریان‌شناسی و پیش‌بینی شود تا بتوان اقدام لازم را انجام داد. وی گفت مرکز مطالعات حوزه، آمادگی دارد که نتایج رصدها را در شمارة بعدی نشریة پاسخ، منعکس کند.
حجت‌الاسلام عمران که به نمایندگی از مرکز تخصصی مهدویت در این جلسه حاضر بود، بررسی و پاسخگویی به شبهات مهدویتِ طرح‌شده در نظرسنجی صداوسیما را از ظرفیت‌های مرکز تخصصی مهدویت دانست و اضافه کرد که مرکز می‌تواند کارشناسان خود را برای پاسخ در برنامه‌های رادیویی، در اختیار رادیو معارف قرار دهد.
حجت‌الاسلام عظیمی نمایندة رادیو معارف، ظرفیت رادیو معارف را -که دبیر شورای سراسری معارف صداست- برای تولید برنامه‌های معرفتی غنی و تربیت کارشناسان مذهبی برای پاسخگویی به شبهات، غنیمت دانست. او افزود، واحد انیمیشن حوزة هنری استان قم نیز در صورت تأمین محتوا، برنامه‌سازی در زمینة طرح شبهه و پاسخگویی به آن را متقبل شده است.
در پایان حجت‌الاسلام ملکی نماینده مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی، بر لزوم رسیدن به نتایج عملیاتی در جلسات تأکید کرد و روشن شدن ظرفیت‌ها در سه دستة رصدی، تولیدی و توزیعی را ضروری دانست تا با توجه به آنها بتوان به‌صورت روشن برنامه‌ریزی کرد. وی همچنین به خلأهای هنری کارشناسان اشاره کرد که با همکاری‌های متقابل، قابل جبران است.

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

پیام هفته

رعایت موازین ارزشی در روابط
رعایت موازین ارزشی در روابطقرآن : ... خُذِ الْعَفْوَ وَ ...  (سوره اعراف، آیه 199)ترجمه: با گذشت باش.حدیث: قَالَ النَّبِيَّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَّ : مَنْ عَامَلَ النَّاسَ فَلَمْ يَظْلِمْهُمْ ، وَحَدَّثَهُمْ فَلَمْ يَكْذِبْهُمْ ، وَوَعَدَهُمْ فَلَمْ يُخْلِفْهُمْ ، فَهُوَ مَنْ كَمُلَتْ مُرُوءَتُهُ ... (تحف العقول ، ص 57)ترجمه: ... پیامبر اکرم فرمودند: هر کس با مردم کار کند و به آنان ظلم نکند، و در گفتگوها به کسی دروغ نگوید و هر وعده ای داد ، خلف وعده نکند، جوانمرد کامل است .

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+
پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید