مدیر عامل و کارکنان موسسه صراط مبین با تولیت آستانه مقدسه حضرت معصومه(س) دیدار کردند.

  • پنج شنبه, 09 دی 1395 08:42
  • بازدید 2448 بار

مدیر عامل و کارکنان موسسه صراط مبین با آیت الله سید محمد سعیدی تولیت آستانه مقدسه حضرت معصومه(س) دیدار کردند. آیت الله سعیدی در این دیدار ضمن تأکید بر توجه به نگاه سنتی قرآن، روایات و منابعی دینی در فعالیت های فقهی و نظری عرصه فرهنگ، اظهار داشتند: باید به تناسب زمانی، مکانی و مقتضیات عصر در آورده هایی که از منابع دینی استخراج می شود توجه روز افزون تری داشته باشیم.

وی به گستره منابع دینی در حوزه امر به معروف و نهی از منکر اشاره نمود و اذعان داشت: پیشینه وجوب امر به معروف و نهی از منکر و نیز گسترانده شدن آن بر زمین، از زمانی است که حضرت آدم بر زمین هبوط پیدا کردند.
آیت الله سعیدی با تأکید بر این که باید خلاء های موجود در منابع دینی و هم آوری آن با اقتضائات زمان مورد بررسی قرار گیرد: اظهار داشت: نباید از عمق بخشی به فعالیت ها دینی و فرهنگی غافل باشیم.
امام جمعه قم بر دانش افزایی عرصه علم و فرهنگ و حرکت به سمت علم آموزی بر اساس نیاز های روز تاکید نمود و خاطرنشان کرد: در کنار فعالیت های تحقیقی، باید از محضر اساتید نو اندیش، بزرگان و نخبگان بهره مند شویم.
وی با اشاره به این که باید نگاه های فرهنگی مجریان و تصمیم گیران نظام اسلامی تقویت شود، تصریح کرد: در عرصه پژوهش های دینی، ضمن توجه به فعالیت های جمعی، باید نشست ها و جلسات مشترکی را با مجموعه های فعال دینی و فرهنگی برگزار نمود.
تولیت آستان مقدس حضرت معصومه(سلام الله علیها) بر هم افزایی میان مجموعه های فرهنگی و دینی، تأکید نمود و خاطرنشان کرد: کارهایی که در مکان های محدود و با امکانات کم برگزار می گردد؛ بازتابی به مراتب عمیق و تأثیرگذار در عرصه های اجتماعی و فرهنگی ایجاد می کند.
آیت الله سعیدی در پایان اظهار داشت: موسسات و مراکزی تحقیقاتی فرهنگی چون، موسسه فرهنگی مطالعاتی صراط مبین، باید ارتباط تنگاتنگی با مراکز و مجموعه های مختلف شورای عالی انقلاب فرهنگی داشته باشند.
گفتنی است؛ دکتر دشتی؛ مدیر عامل موسسه فرهنگی مطالعاتی صراط مبین در ابتدای این دیدار، ضمن ارائه گزارشی از فعالیت های این موسسه فرهنگی مطالعاتی، اظهار داشت: آسیب شناسی و بررسی مسائل فرهنگ دینی و نهاد های فرهنگی و دینی از مهمترین رسالت های موسسه صراط مبین به شمار می رود.
 دکتر دشتی  با تاریخچه تاسیس موسسه فرهنگی مطالعاتی صراط مبین اشاره نمود و ابراز داشت: این موسسه از سال 1390 با حضور اساتید و نخبگانی حوزوی و دانشگاهی تأسیس شده، فعالیت های فرهنگی خود را در قالب پروژه های پژوهشی و تحقیقاتی دنبال نمود.
وی حل مسئله و ارائه راهکارهای عملیاتی برای برطرف سازی مشکلات فرهنگی را از مهمترین دغدغه های  موسسه فرهنگی مطالعاتی صراط مبین صراط مبین دانست و یادآور شد: نظام واره مسائل فرهنگی توسط این موسسه ترسیم شده، مسائل اصلی و ریشه ای مشکلات و معضلات جامعه احصا و در قالب کتاب 400 صفحه ای تنظیم شده است. نموداری به منظور ارائه شاکله کلی نظام واره ترسیم شده است.
مدیر عامل موسسه فرهنگی مطالعاتی صراط مبین با بیان این که 300 نهاد حاکمیتی، علمی و پژوهشی کشور، از مهمترین مخاطبان آثار این موسسه می باشند، اظهار داشت: برآنیم تا از رهنمودهای بزرگان و علمای دینی برای ارتقاء و پویایی توانمندی های موسسه فرهنگی مطالعاتی صراط مبین بهره مند شویم.
وی آسیب شناسی مسائل دینی از لحاظ نظری و کارکردی را از مهمترین پروژه های این موسسه عنوان کرد و ابراز داشت: تاکنون پروژه های متعددی در حوزه های فرهنگی و دینی؛ اعم از حکومت اسلامی، ولایت فقیه، امر به معروف و نهی از منکر و ... تقدیم جامعه نخبگانی و تصمیم گیران کشور شده است.
مدیر عامل موسسه فرهنگی مطالعاتی صراط مبین بحث افراط گرایی و تنش میان شیعه و سنی در ایران اسلامی را از مهمترین پروژه های تنظیم شده در موسسه صراط مبین عنوان کرد و اظهار داشت: بررسی فقهی و فرهنگی مسائل مختلف فرهنگ دینی از رویکردهای این موسسه می باشد.
دکتر دشتی جایگاه نماز جمعه و ائمه جمعه را یکی از هدفگذاری های آتی و محورهای پژوهشی موسسه صراط مبین عنوان کرد و اذعان داشت: امیدواریم بتوانیم، از نظرات و دیدگاه های فرهنگی نخبگان جمهوری اسلامی ایران به منظور پویاتر نمودن فعالیت ها استفاده کنیم.

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

نگارخانه

نظر دادن

پیام هفته

مدارا با مردم
رسول اكرم صلى الله عليه و آله :إِنَّ الانبياءَ إِنَّما فَضَّلَهُمُ اللّه  عَلى خَلقِهِ بِشِدَّةِ مُداراتِهِم لأَعداءِ دينِ اللّه  و َحُسنِ تَقيَّتِهِم لأَجلِ إِخوانِهِم فِى اللّه ؛خداوند از اين رو پيامبران را بر ديگر مردمان برترى داد كه با دشمنان دين خدا بسيار با مدارا رفتار مى كردند و براى حفظ برادران همكيش خود نيكو تقيه مى كردند.بحارالأنوار(ط-بیروت) ج72، ص401، ح42

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+
پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید