سومین پیش شماره دو فصلنامه علمی تخصصی فقه حکومتی منتشر شد.

  • پنج شنبه, 10 تیر 1395 10:04
  • بازدید 1477 بار

به گزارش "صراط مبین" سومین پیش شماره دو فصلنامه علمی تخصصی فقه حکومتی که حاوی پژوهش های فقهی، حقوقی و آسیب شناختی در موضوع مردم سالاری دینی و حکومت اسلامی است منتشر شد.
در این شماره شش مقاله از اساتید برجسته حوزه و دانشگاه که در این زمینه صاحب نظر هستند به چاپ رسیده است که عبارتند از:
1- زعامت سیاسی فقیه در اندیشه مرحوم آیت الله خویی از حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمد جواد ارسطا عضو هیات علمی دانشگاه تهران که در این مقاله به استنباط نظر مرحوم آیت الله خویی در رابطه با زعیم سیاسی جامعه پرداخته شده است.
2- بررسی مبانی مشروعیت حکم حکومتی از خانم دکتر فاطمه رجایی عضو هیات علمی دانشگاه حکیم سبزواری که در این مقاله ضمن تعریف و تبیین مبانی و ادله مشروعیت حکم حکومتی به ذکر نمونه هایی از حکم حکومتی پرداخته اند.
3- وحدت یا تعدد حکومت در نظریه ولایت فقیه توسط جمعی از اساتید حوزه و دانشگاه که محصول مباحثات حلقه علمی ولایت فقیه در موسسه مطالعاتی صراط مبین می باشد و در آن به وحدت یا تعدد حکومت در نظریه حکومتی امامیه پرداخته شده است.
4- قاعده عدم ولایت از حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمد جواد ارسطا که در آن پس از بیان مفاد قاعده عدم ولایت ادله این اصل را مورد ارزیابی قرار داده اند.
5- ولایت فقیه یا نظارت فقیه توسط جمعی از اساتید حوزه و دانشگاه که محصول مباحثات حلقه علمی ولایت فقیه در موسسه مطالعاتی صراط مبین می باشد و در آن به نقد و بررسی ادله عقلی این نظریه پرداخته شده است.
6- مبنای فقهی تقنین در حکومت مبتنی بر ولایت فقیه توسط جمعی از اساتید حوزه و دانشگاه که در آن ضمن تبیین به بررسی ایرادات دیدگاه هایی که در خصوص این موضوع قابل ارائه می باشد پرداخته شده است.
دوفصلنامه"فقه حکومتی" به مدیر مسئولی دکتر محمد تقی دشتی تولید می شود و پیش شماره سوم آن هم اکنون در دسترس عموم علاقمندان قرار گرفته است.
برای تهیه این نشریه می توانید با دفتر موسسه صراط مبین به شماره 32910663-025 تماس حاصل فرمایید.
برای دیدن مقالات پیش شماره سوم کلیک کنید
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

پیام هفته

امر به معروف و نهی از منکر
   آیه شریفه : الْمُؤْمِنُونَ وَ الْمُؤْمِناتُ بَعْضُهُمْ أَوْلِیاءُ بَعْضٍ یَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ یَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْکَرِ ... (سوره توبه ، آیه 71)ترجمه : مردان و زنان با ایمان ولی (و یار و یاور) یکدیگرند، امربه معروف و نهی از منکر می‌کنند، نماز را برپا می‌دارند و زکات را می‌پردازند و خدا و رسولش را اطاعت می‌کنند.روایت : قال الباقر(ع) : ان الامر بالمعروف و النهي عن المنكر سبيل الانبياء و منهاج الصالحين فريضة عظيمه بها تقام الفرائض و تأمن المذاهب و تحل المكاسب و ترد المظالم و تعمر الارض و يتصف من الاعداء و يستقيم الامر. ( تهذيب الأحكام ، ج6 ،ص ١٨٠و اصول کافی ، ج5 ، ص 55)ترجمه : امام...

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید