سلسله کلاس های حقوق عمومی در قرآن

  • چهارشنبه, 03 تیر 1394 15:08
  • بازدید 2425 بار

 سلسله کلاسهای حقوق عمومی در قرآن که از سال 1392 در موسسه صراط مبین آغاز شده در سال جاری نیز به طور منظم توسط معاونت پژوهش موسسه صراط مبین برگزار می شود، سومین کلاس این سلسله مباحث در سال جاری روز پنج شنبه مورخه 17/2/94 در محل موسسه صراط مبین برگزار گردید.

در ادامه برگزاری سلسله کلاسهای بررسی حقوق عمومی در قرآن که به طور منظم توسط معاونت پژوهش و با تدریس حجت الاسلام و المسلمین آقای دکتر ارسطا در موسسه صراط مبین برگزار می شود، سومین کلاس این سلسله مباحث در سال جاری روز پنج شنبه مورخه 17/2/94 در محل موسسه صراط مبین برگزار شد.
بر اساس این گزارش، در این جلسه در ادامه بررسی مفاد حقوق عمومی در سوره بقره آیات 174 الی 176 سوره بقره مورد بحث و بررسی قرار گرفت ..

مباحث مطرح شده در جلسه

1- حق دین داری و حق برخورداری از تعالیم الهی حقی همگانی دانسته شده و کتمان تعالیم الهی ، تضییع این حق را به دنبال دارد و جزو بزرگترین کناهان است .

2- کتمان تعالیم الهی(اعم از تحریف ، از دسترس خارج کردن علوم الهی و یا تفسیر نادرست )برای کسب منفعت دنیوی (هرقدر هم زیاد باشد )خسران است

3- وظیفه حکومت اسلامی جلوگیری از کتمان احکام الهی و عدم گزینشی شدن احکام آن است و باید دین را با تمام جهات آن به مردم تعلیم داد .

4- وظیفه علماابلاغ کامل دین الهی به مردم است و نباید به جای خدا مصلحت سنجی کنند .

5- رویکرد قرآن تقویت رویکرد عقل گرایی در جامعه است و آیات مختلف قرآن در این زمینه ، عقل را در جهت تعالیم الهی به عنوان یک حجت شرعی در جامعه معرفی می نمایند ، بنابراین دولت اسلامی نیز باید عقل گرایی را در جامعه گسترش دهد .

6- منشا اختلافات در جامعه دانشمندان معرفی شده و لذا پایش مستمر و آسیب شناسی در مورد علما توسط نهاد مربوطه و دولت اسلامی ضروری است .

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

پیام هفته

اهمیت تربیت در خانواده
قرآن کريم :عاشِروهُنَّ بِالْمَعْروفِ فَاِنْ كَرِهْتُموهُنَّ فَعَسى اَنْ تَـكْرَهوا شَيْئا وَ يَجْعَلَ اللّه‏ فيهِ خَيْرا كَثيرا؛(سوره نساء، آيه ۱۹)ترجمه: با زنان (خانواده) به شايستگى رفتار كنيد، و اگر آنها به جهتى ناخوشايندتان بودند اظهار نكنيد چه بسا چيزها كه ناپسند شماست، حال آن‏كه خداوند در آن، خير فراوانى براى شما قرار داده است.حدیث: امام صادق(ع) : لَا يَزَالُ الْمُؤْمِنُ يُورِثُ أَهْلَ بَيْتِهِ الْعِلْمَ وَ الْأَدَبَ الصَّالِحَ حَتَّى يُدْخِلَهُمُ الْجَنَّةَ [جَمِيعاً] (مستدرك الوسايل و مستنبط المسایل ج12، ص201، ح13881)ترجمه : مؤمن همواره خانواده خود را از دانش و ادب شايسته بهره مند مى سا...

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید