ورود به سايت

پنل کاربری
شما اینجا هستید: خانهاخبارمصاحبه هاتغییر فرهنگ، از خودمحوری به خدامحوری

تغییر فرهنگ، از خودمحوری به خدامحوری

منتشرشده در مصاحبه ها پنج شنبه, 08 تیر 1396 14:45
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
فروغ شجاع نوری فروغ شجاع نوری

سلسله گفتگوهای بحران کاهش جمعیت وفقدان تمایل به فرزندآوری در خانواده های ایرانی

بین سبک زندگی و تحولات جمعیتی ارتباطی دوسویه برقرار است. با کم‌رنگ شدن فرهنگ و ارزش‌های اسلامی و جایگزین شدن سبک زندگی غربی، طی سال‌های اخیر، شاهد کاهش غیرقابل باور جمعیت هستیم که این مسئله یک تهدید جدی برای امنیت کشور به شمار می‌آید. موضوع فرزندآوری و الگوهای مناسب مهار جمعیت از موضوعاتی است که هم زمینه‌های آن به حوزه‌های گوناگونی ریشه دوانده و هم پیامدهای آن در بخش‌های متنوعی اثرگذار است.

لذا غفلت از آن می‌تواند لطمه‌های کاری بر بدنه جامعه وارد کند؛ بنابراین جامعه نخبگانی کشور، باید به این موضوع مهم توجه شایسته‌ای داشته باشند و برای آینده نیروی انسانی کشور برنامه دقیق ارائه دهند. از همین رو موسسه فرهنگی مطالعاتی صراط مبین مصاحبه ای با خانم دکتر فروغ شجاع نوری عضو هیئت‌علمی دانشگاه الزهرا در خصوص بررسی آسیب شناسانه بحران کاهش جمعیت و فقدان تمایل به فرزندآوری در خانواده های ایرانی صورت داده تا از نظرات کارشناسی ایشان در این زمینه جویا، و به اطلاع خوانندگان محترم برساند.

لازم است در ابتدا مقدمه‌ای در این خصوص بیان کنم. علت تلاش جوامع غربی در جذب نیروهای کشور ما، به علت تبلیغات کاهش جمعیتی است که خودشان ارائه داده‌اند. به دلیل افزایش جمعیت مسن و تقریباً از کارافتاده در جوامع غربی، نیاز آن‌ها به نیروهای جوان شدیدتر از قبل شده است. لذا، کشورهای دیگر را از نیروهای خلاق و توانمند تهی می‌سازند که این امر یک فرایند طبیعی است؛ اما باید این مسئله عمیقاً ریشه‌یابی شود تا بتوان فهمید چگونه می‌توان این ذهنیت را تغییر داد.
در جوامعی که احساس مسئولیت نسبت به فرزندآوری وجود داشته باشد، خانواده ها باید به این مسئله دقت داشته باشند که فرزندآوری صرفاً یک مسئله‌ی شخصی و خانوادگی نیست بلکه در درجه‌ی اول، آنان باید اولویت توجه را برای مسئولیت اجتماعی خود قائل شوند که ان شاءالله قادر به تربیت فرزند صالح و سالم باشند. این مسائل آینده‌ی کشور را تضمین می‌کند. ما این موضوع را حدود سال 1391 مورد بررسی قرار داده‌ایم تا ببینیم برنامه‌ی توسعه‌ی اول تا شروع توسعه‌ی پنجم در مورد مسئله‌ی کاهش جمعیت، مبنای تحقیقاتی داشته است یا خیر. از همین رو، تحقیقات انجام شده را فراتحلیل کرده‌ایم تا چگونگی نتایج این تحقیقات را دریابیم و نقاط قوت و ضعف این مقالات برای ما روشن شود.

برای دیدن متن کامل این مطلب وارد شوید سپس در این قسمت کلیک نمایید

بازدید 333 بار آخرین ویرایش در پنج شنبه, 08 تیر 1396 14:45

نظر دادن

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+

پست الکترونیکی: info@seratolmobin.com

پیام هفته

تشکل های سیاسی مطمئن و اصولی
پیام هفتهقرآن : لَا تَجِدُ قَوْمًا يُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَالْيَوْمِ الْآخِرِ يُوَادُّونَ مَنْ حَادَّ اللَّهَ وَرَسُولَهُ وَلَوْ كَانُوا آبَاءهُمْ أَوْ أَبْنَاءهُمْ أَوْ إِخْوَانَهُمْ أَوْ عَشِيرَتَهُمْ أُوْلَئِكَ كَتَبَ فِي قُلُوبِهِمُ الْإِيمَانَ وَأَيَّدَهُم بِرُوحٍ مِّنْهُ (سوره مجادله، آیه 22)ترجمه: قومى را نيابى كه به خدا و روز بازپسين ايمان داشته باشند [و] كسانى را كه با خدا و رسولش مخالفت كرده‏اند هر چند پدرانشان يا پسرانشان يا برادرانشان يا عشيره آنان باشند دوست بدارند در دل اينهاست كه [خدا] ايمان را نوشته و آنها را با روحى از جانب خود تاييد كرده استحدیث: من فارق جماعة المسلمين فقد خل...

ادامه مطلب