سخنى با خواننده

سخنى با خواننده

در شرائطى كه هر روز با اثر جديدى در زمينه تاريخ انديشه بيگانگان روبرو هستيم متأسفانه نسل امروز ما هنوز منابع در خورى براى آشنايى با انديشه گذشتگان و سازندگان هويت اسلامى و ايرانى خويش در اختيار ندارد.

 

غالباً از ريشه و پيشينه خود بی اطلاع است؛ تا آن جا كه می بينيم حتی برخی از فارسی نويسان به تقليد از نويسندگان غربی سير انديشه در فلسفه و علوم را پس از دوره يونان و روم باستان در دروه مدرسی مسيحی و سپس در دوره مدرن دنبال می كنند و به يك باره دوره اسلامی - يعنی دوره تاريخی مهمی كه مركز ثقل علوم مختلف عقلی و تجربی در سرزمين های اسلامی بوده است و بويژه دانشمندان ايرانی نقش مؤثری در شكوفايی علوم داشته اند - به دست فراموشی سپرده می شود.

در اين ميانه شايد سرنوشت انديشه های سياسی - اعم از فلسفی يا فقهی اسف بارتر از شاخه های ديگر علوم باشد؛ همين امر زمينه ساز برخی پيش داوری های ناروا نسبت به تطور تاريخی انديشه سياسی مسلمين و بالندگی های آن گرديده است.

لذا چندی است كه گروه پژوهشی تاريخ انديشه سياسی مسلمانان، احياء ميراث سياسی اسلامی را وجهه همت خود قرار داده است و به مدد توفيق الهی هر بار بامعرفی انديشه های يكی از عالمان بزرگ اسلامی برگی از اين دفتر گرانبها را تقديم اهل نظر می نمايد.

مسلماً آرای متفكران مسلمان در هر دوره نگاه به شرايط عصر خويش داشته و به يك معنا پاسخی به مسائل و نابسامانی های زمانه يا طرحی برای سامان اوضاع جامعه بوده است و نظر گاه هر كدام در مواجهه با موضوعات سياسی با ديگران تفاوتهايی دارد اما همه اين ها در درون الگوی اسلامی در متن باورها و دغدغه های نسبتاً مشابه روئيده است؛ لذا در عين ويژگی های متنوع مشتركات بسياری در اصول دارند.

اين آرا هم از جهت روشن شدن زوايای تاريك تاريخ اسلام و ايران ارزش تاريخی دارد؛ چه اين كه به زعم ما شناخت تاريخ با اكتفا به وقايع نگاری ها و بدون تلاش برای فهم انديشه های آفرينندگان وقايع اصطياد نمی گردد؛

هم به جهت محتوايی و نظری ارزش علمی وافر دارد چه اين كه به اعتقاد ما انديشمند مسلمان امروز كه درصدد پاسخ گويی به مسائل زمان خويش است دغدغه های مشترك بسياری با پيشينيان دارد و در صورتی كه بخواهد متكی به هويت تاريخی خويش باشد سخت نيازمند مطالعه راه طی شده آنان است و تأمل در فراز و نشيب تاريخی انديشه ها و حوادث برای او بسی عبرت آموز و مغتنم خواهد بود.

آن چه پيش روی شما است تحليل انديشه سياسی خواجه نصيرالدين طوسی است كه به قلم فاضل ارجمند جناب آقای مرتضی يوسفی راد انجام يافته است. تلاش مجدّانه محقق محترم شايسته تقدير و ستايش است.

همچنين لازم است از زحمات بی دريغ حجت الاسلام والمسلمين لك زايی كه شكل گيری گروه و پيشرفت كار آن وامدار مديريت مدبرانه ايشان است قدردانی به عمل می آيد. و همچنين از دكترعليرضاصدرا بخاطر نظارت و راهنمايی اين نوشتار تشكر و قدردانی می شود.

در خاتمه از همه علاقه مندان به انديشه سياسی اسلامی استدعا می شود از ارائه انتقادات و پيشنهادات و هم راهی ما، در اين مهم دريغ نفرمايند.
«مركز مطالعات و تحقيقات اسلامی»
«پژوهشكده انديشه سياسی اسلام»

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
محتوای بیشتر در این بخش: مقدمه »

پیام هفته

مدارا با مردم
رسول اكرم صلى الله عليه و آله :إِنَّ الانبياءَ إِنَّما فَضَّلَهُمُ اللّه  عَلى خَلقِهِ بِشِدَّةِ مُداراتِهِم لأَعداءِ دينِ اللّه  و َحُسنِ تَقيَّتِهِم لأَجلِ إِخوانِهِم فِى اللّه ؛خداوند از اين رو پيامبران را بر ديگر مردمان برترى داد كه با دشمنان دين خدا بسيار با مدارا رفتار مى كردند و براى حفظ برادران همكيش خود نيكو تقيه مى كردند.بحارالأنوار(ط-بیروت) ج72، ص401، ح42

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+
پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید