پيش‏گفتار

پيش‏گفتار

بسم اللّه الرّحمن الرّحيم‏

جهان بر اثر گسترش ارتباطات و اطلاع‏رسانى به صورت دهكده كوچكى درآمده، كه هر انديشه‏اى در هرگوشه از جهان توليد شود، پس از دقايقى در نقاط ديگر آن منتشر مى‏گردد. گسترش روابط سبب شده است كه حجم پرسش‏هاى عقيدتى و فكرى بشر رو به افزايش نهاده و مسائل جديدى مطرح گردد كه به گونه‏اى با عقايد و دين پيوند ناگسستنى دارد.

 گروهی اين نوع مسائل را به نام «كلام جديد» خوانده‏ اند، تو گويی با كلام ديرينه تفاوت ريشه‏ای دارد و علم جديدی از كلام در مقابل كلام قديم پديد آمده است، درحالی‏كه از نظر بينش صحيح، اين نوع مسائل، «مسائل جديدی در علم كلام» هستند و هر علمی به حكم جبر زمان، در حال گسترش بوده و پيوسته در آن مسائل جديدی پديد می‏آيد، كليه مسائل كلامی وحدت موضوعی دارند و رابطه تنگاتنگی ميان آنها وجود دارد.

شكی نيست كه فيزيك دوران «نيوتن»، با فيزيك دوران «انيشتين» تفاوت‏هايی دارد، ولی درعين‏حال همگی تحت پوشش «فيزيك» قرار دارند و تنها شاخه‏هايی در آن علم آمده و رشده كرده است.

پس از پيروزی انقلاب اسلامی و باز شدن فضا برای طرح‏ انديشه‏ ها، يك رشته مسائل كه غالبا ريشه در انديشه‏های غربی دارند، در محيط دانشگاه‏ها و مراكز علمی مطرح گرديد و گروهی را بر آن داشت كه در اين موارد به بحث و گفتگو بپردازند.

مؤسسه تعليماتی و تحقيقاتی امام صادق عليه السّلام كه مركز تخصصی كلام اسلامی حوزه علميه قم است، احساس مسئوليت كرد و اساتيد مؤسسه، اين نوع مسائل را به شيوه‏ای مطرح نموده، و رساله‏هايی در اين مباحث تنظيم كرده‏اند كه فهرست آن از نظر خوانندگان گرامی می‏گذرد.

1. «هرمنوتيك» علم تفسير متون مقدس.

2. «پلوراليسم» تعدّدگرايی.

3. آزادی و دين‏سالاری.

4. الهی يا عرفی شدن دين.

5. ارتداد يا واپس‏گرايی دينی.

اينك، در اين رساله، بخش سوم كه همان آزادی و دين‏سالاری است از نظر خوانندگان گرامی می‏گذرد. اميد است اين رساله‏های كوچك، چراغی فراراه علاقه‏مندان مسائل كلامی باشد.

جعفر سبحانی قم- مؤسسه امام صادق عليه السّلام 27/ 3/ 1384 برابر 11 جمادی الأولی 1426

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
محتوای بیشتر در این بخش: فصل نخست‏؛ ازادى و مرزهاى آن‏ »

پیام هفته

مقابله با دنیاطلبی
  آیه شریفه : مَّا أَفَاء اللَّهُ عَلَى رَسُولِهِ مِنْ أَهْلِ الْقُرَى فَلِلَّهِ وَلِلرَّسُولِ وَلِذِي الْقُرْبَى وَالْيَتَامَى وَالْمَسَاكِينِ وَابْنِ السَّبِيلِ كَيْ لَا يَكُونَ دُولَةً بَيْنَ الْأَغْنِيَاء مِنكُمْ وَمَا آتَاكُمُ الرَّسُولُ فَخُذُوهُ وَمَا نَهَاكُمْ عَنْهُ فَانتَهُوا وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ شَدِيدُ الْعِقَابِ (سوره مبارکه حشر ، آیه 7)ترجمه : آنچه خدا از [دارايى] ساكنان آن قريه‏ها عايد پيامبرش گردانيد از آن خدا و از آن پيامبر [او] و متعلق به خويشاوندان نزديك [وى] و يتيمان و بينوايان و درراه‏ماندگان است تا ميان توانگران شما دست به دست نگردد و آنچه را فرستاده [او] به ...

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید