مقدّمه‏

مقدّمه‏

 

پژوهشی كه اينك انتشار می‏يابد، به پيشنهاد دبيرخانه مجلس خبرگان، و به منظور تبيين اصول و مبانی دولت اسلامی، تأليف شده است و نگاهی كوتاه بر اهمّ مباحث اين موضوع دارد.

سير بحث، از «رابطه دين و دولت»، آغاز شده و با بررسی «ديدگاه اسلام درباره حكومت» ادامه می‏يابد. سپس به «خاستگاه دولت» و «شرايط حاكم» در انديشه اسلامی نگريسته می‏شود، و با بحث از «اختيارات دولت اسلامی» پايان می‏پذيرد.

ازآن‏رو كه انجام اين كار، مرهون ارشادات حضرت آية اللّه امينی و مديون نقدها و پيشنهادات عده‏ای از دانش‏وران و همكاری مسئول محترم مركز تحقيقات علمی دبيرخانه است، نويسنده، از بذل لطف و عنايت آنان سپاس‏گزار است.

درود خدا بر بنيان‏گذار جمهوری اسلامی، حضرت امام خمينی- قدّس سرّه-، كه غبار غفلت و غربت از انديشه سياسی اسلام بر گرفت و انگشت اشارتش، نعمت رهبری حضرت آية اللّه خامنه‏ای (دام ظله ) را به ارمغان آورد.

و الحمدللّه رب العالمين.

 

محمّد سروش‏

پاييز 1377

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

پیام هفته

رعایت موازین ارزشی در روابط
رعایت موازین ارزشی در روابطقرآن : ... خُذِ الْعَفْوَ وَ ...  (سوره اعراف، آیه 199)ترجمه: با گذشت باش.حدیث: قَالَ النَّبِيَّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَّ : مَنْ عَامَلَ النَّاسَ فَلَمْ يَظْلِمْهُمْ ، وَحَدَّثَهُمْ فَلَمْ يَكْذِبْهُمْ ، وَوَعَدَهُمْ فَلَمْ يُخْلِفْهُمْ ، فَهُوَ مَنْ كَمُلَتْ مُرُوءَتُهُ ... (تحف العقول ، ص 57)ترجمه: ... پیامبر اکرم فرمودند: هر کس با مردم کار کند و به آنان ظلم نکند، و در گفتگوها به کسی دروغ نگوید و هر وعده ای داد ، خلف وعده نکند، جوانمرد کامل است .

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+
پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید