مقدّمه‏

مقدّمه‏

 

پژوهشی كه اينك انتشار می‏يابد، به پيشنهاد دبيرخانه مجلس خبرگان، و به منظور تبيين اصول و مبانی دولت اسلامی، تأليف شده است و نگاهی كوتاه بر اهمّ مباحث اين موضوع دارد.

سير بحث، از «رابطه دين و دولت»، آغاز شده و با بررسی «ديدگاه اسلام درباره حكومت» ادامه می‏يابد. سپس به «خاستگاه دولت» و «شرايط حاكم» در انديشه اسلامی نگريسته می‏شود، و با بحث از «اختيارات دولت اسلامی» پايان می‏پذيرد.

ازآن‏رو كه انجام اين كار، مرهون ارشادات حضرت آية اللّه امينی و مديون نقدها و پيشنهادات عده‏ای از دانش‏وران و همكاری مسئول محترم مركز تحقيقات علمی دبيرخانه است، نويسنده، از بذل لطف و عنايت آنان سپاس‏گزار است.

درود خدا بر بنيان‏گذار جمهوری اسلامی، حضرت امام خمينی- قدّس سرّه-، كه غبار غفلت و غربت از انديشه سياسی اسلام بر گرفت و انگشت اشارتش، نعمت رهبری حضرت آية اللّه خامنه‏ای (دام ظله ) را به ارمغان آورد.

و الحمدللّه رب العالمين.

 

محمّد سروش‏

پاييز 1377

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

پیام هفته

تشکل های سیاسی مطمئن و اصولی
پیام هفتهقرآن : لَا تَجِدُ قَوْمًا يُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَالْيَوْمِ الْآخِرِ يُوَادُّونَ مَنْ حَادَّ اللَّهَ وَرَسُولَهُ وَلَوْ كَانُوا آبَاءهُمْ أَوْ أَبْنَاءهُمْ أَوْ إِخْوَانَهُمْ أَوْ عَشِيرَتَهُمْ أُوْلَئِكَ كَتَبَ فِي قُلُوبِهِمُ الْإِيمَانَ وَأَيَّدَهُم بِرُوحٍ مِّنْهُ (سوره مجادله، آیه 22)ترجمه: قومى را نيابى كه به خدا و روز بازپسين ايمان داشته باشند [و] كسانى را كه با خدا و رسولش مخالفت كرده‏اند هر چند پدرانشان يا پسرانشان يا برادرانشان يا عشيره آنان باشند دوست بدارند در دل اينهاست كه [خدا] ايمان را نوشته و آنها را با روحى از جانب خود تاييد كرده استحدیث: من فارق جماعة المسلمين فقد خل...

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید