مقدّمه‏

مقدّمه‏

 

پژوهشی كه اينك انتشار می‏يابد، به پيشنهاد دبيرخانه مجلس خبرگان، و به منظور تبيين اصول و مبانی دولت اسلامی، تأليف شده است و نگاهی كوتاه بر اهمّ مباحث اين موضوع دارد.

سير بحث، از «رابطه دين و دولت»، آغاز شده و با بررسی «ديدگاه اسلام درباره حكومت» ادامه می‏يابد. سپس به «خاستگاه دولت» و «شرايط حاكم» در انديشه اسلامی نگريسته می‏شود، و با بحث از «اختيارات دولت اسلامی» پايان می‏پذيرد.

ازآن‏رو كه انجام اين كار، مرهون ارشادات حضرت آية اللّه امينی و مديون نقدها و پيشنهادات عده‏ای از دانش‏وران و همكاری مسئول محترم مركز تحقيقات علمی دبيرخانه است، نويسنده، از بذل لطف و عنايت آنان سپاس‏گزار است.

درود خدا بر بنيان‏گذار جمهوری اسلامی، حضرت امام خمينی- قدّس سرّه-، كه غبار غفلت و غربت از انديشه سياسی اسلام بر گرفت و انگشت اشارتش، نعمت رهبری حضرت آية اللّه خامنه‏ای (دام ظله ) را به ارمغان آورد.

و الحمدللّه رب العالمين.

 

محمّد سروش‏

پاييز 1377

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

پیام هفته

گفتار نرم و خوب با مردم
قرآن : ... قُولُوا لِلنَّاسِ حُسْناً ...  (سوره بقره، آیه 83)ترجمه: با مردم خوب و نرم سخن بگویید(هرکس که می خواهد باشد).حدیث: قَالَ النَّبِيَّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَّ : یا معاذ، اوصیک ... و لین الکلام ... (نزهه الناظر و تنبیه الخاطر، ص 30)ترجمه: رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم) از سفارش هایی که معاذ بن جبل کرد وقتی او را به عنوان حاکم به یمن می فرستاد: به تو سفارش می کنم که با مردم، نرم و با مدارا سخن بگویی.

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+
پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید