ورود به سايت

پنل کاربری
شما اینجا هستید: خانهکتابخانهکتابخانه دیجیتالغريب پيروزمقدمه‏

مقدمه‏

منتشرشده در غريب پيروز پنج شنبه, 04 مهر 1392 15:07
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مقدمه

كتابى كه در مقابل ديدگان شماست حاوى پيام رهبر فرزانه انقلاب حضرت آيت الله خامنه اى (مد ظله العالى) است كه به كنگره جهانى حضرت رضا (عليه السلام) در سال 1363 ارائه شده است.

 

اين پيام كه بطور موجز به تبيين اوضاع سياسی و اجتماعی دوران خلافت اموی و عباسی می پردازد، با بيانی شيوا، بسياری از زوايای تاريك آن دوران را روشن می كند و با بيانی رسا به تحليل مسائل و رويدادهايی چون ولايت عهدی آن حضرت و تأثير متقابل آن بر جهان اسلام و دستگاه خلافت عباسيان می پردازد، بطوری كه پاسخگوی سئوالات بيشماری است كه در ذهن بسياری از ارادتمندان حتی می تواند وجود داشته باشد.

اداره امور فرهنگی آستان قدس رضوی در راستای پاسخگويی به نيازهای زائران آن حضرت با توجه به تناسب موضوع اين پيام، اقدام به تدوين و چاپ آن با عنوان غريب پيروز نموده است. تا چه قبول افتد و چه در نظر آيد.

بزرگترين هنر امام علی بن موسی الرضا عليه السلام در نبرد پنهان سياسی‏

بايد اعتراف كنيم كه زندگی ائمه عليهم السلام، بدرستی شناخته نشده و ارج و منزلت جهاد مرارت بار آنان حتی بر شيعيانشان نيز پوشيده مانده است.

علی رغم هزاران كتاب كوچك و بزرگ و قديم و جديد درباره زندگی ائمه عليهم السلام، امروز همچنان غباری از ابهام و اجمال، بخش عظيمی از زندگی اين بزرگواران را فرا گرفته و حيات سياسی بر جسته ترين چهره های خاندان نبوت كه دو قرن و نيم از حساس ترين دورانهای تاريخ اسلام را در بر می گيرد با غرض ورزی يا بی اعتنايی يا كج فهمی بسياری از پژوهندگان و نويسندگان رو به رو شده است. اين است كه ما از يك تاريخچه مدون و مضبوط درباره زندگی پرحادثه و پر ماجرای آن پيشوايان، تهيدستيم.

زندگی امام هشتم عليه السلام، قريب بيست سال از اين دوره تعيين كننده و مهم را فرا گرفته از جمله برجسته ترين بخشهای آن است كه بجاست درباره آن تأمل و تحقيق لازم به كار رود.

بازدید 2432 بار

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+

پست الکترونیکی: info@seratolmobin.com

پیام هفته

تشکل های سیاسی مطمئن و اصولی
پیام هفتهقرآن : لَا تَجِدُ قَوْمًا يُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَالْيَوْمِ الْآخِرِ يُوَادُّونَ مَنْ حَادَّ اللَّهَ وَرَسُولَهُ وَلَوْ كَانُوا آبَاءهُمْ أَوْ أَبْنَاءهُمْ أَوْ إِخْوَانَهُمْ أَوْ عَشِيرَتَهُمْ أُوْلَئِكَ كَتَبَ فِي قُلُوبِهِمُ الْإِيمَانَ وَأَيَّدَهُم بِرُوحٍ مِّنْهُ (سوره مجادله، آیه 22)ترجمه: قومى را نيابى كه به خدا و روز بازپسين ايمان داشته باشند [و] كسانى را كه با خدا و رسولش مخالفت كرده‏اند هر چند پدرانشان يا پسرانشان يا برادرانشان يا عشيره آنان باشند دوست بدارند در دل اينهاست كه [خدا] ايمان را نوشته و آنها را با روحى از جانب خود تاييد كرده استحدیث: من فارق جماعة المسلمين فقد خل...

ادامه مطلب