مقدمه‏

  • پنج شنبه, 04 مهر 1392 15:07
  • منتشرشده در غريب پيروز
  • بازدید 2705 بار

مقدمه

كتابى كه در مقابل ديدگان شماست حاوى پيام رهبر فرزانه انقلاب حضرت آيت الله خامنه اى (مد ظله العالى) است كه به كنگره جهانى حضرت رضا (عليه السلام) در سال 1363 ارائه شده است.

 

اين پيام كه بطور موجز به تبيين اوضاع سياسی و اجتماعی دوران خلافت اموی و عباسی می پردازد، با بيانی شيوا، بسياری از زوايای تاريك آن دوران را روشن می كند و با بيانی رسا به تحليل مسائل و رويدادهايی چون ولايت عهدی آن حضرت و تأثير متقابل آن بر جهان اسلام و دستگاه خلافت عباسيان می پردازد، بطوری كه پاسخگوی سئوالات بيشماری است كه در ذهن بسياری از ارادتمندان حتی می تواند وجود داشته باشد.

اداره امور فرهنگی آستان قدس رضوی در راستای پاسخگويی به نيازهای زائران آن حضرت با توجه به تناسب موضوع اين پيام، اقدام به تدوين و چاپ آن با عنوان غريب پيروز نموده است. تا چه قبول افتد و چه در نظر آيد.

بزرگترين هنر امام علی بن موسی الرضا عليه السلام در نبرد پنهان سياسی‏

بايد اعتراف كنيم كه زندگی ائمه عليهم السلام، بدرستی شناخته نشده و ارج و منزلت جهاد مرارت بار آنان حتی بر شيعيانشان نيز پوشيده مانده است.

علی رغم هزاران كتاب كوچك و بزرگ و قديم و جديد درباره زندگی ائمه عليهم السلام، امروز همچنان غباری از ابهام و اجمال، بخش عظيمی از زندگی اين بزرگواران را فرا گرفته و حيات سياسی بر جسته ترين چهره های خاندان نبوت كه دو قرن و نيم از حساس ترين دورانهای تاريخ اسلام را در بر می گيرد با غرض ورزی يا بی اعتنايی يا كج فهمی بسياری از پژوهندگان و نويسندگان رو به رو شده است. اين است كه ما از يك تاريخچه مدون و مضبوط درباره زندگی پرحادثه و پر ماجرای آن پيشوايان، تهيدستيم.

زندگی امام هشتم عليه السلام، قريب بيست سال از اين دوره تعيين كننده و مهم را فرا گرفته از جمله برجسته ترين بخشهای آن است كه بجاست درباره آن تأمل و تحقيق لازم به كار رود.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

پیام هفته

امر به معروف و نهی از منکر
   آیه شریفه : الْمُؤْمِنُونَ وَ الْمُؤْمِناتُ بَعْضُهُمْ أَوْلِیاءُ بَعْضٍ یَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ یَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْکَرِ ... (سوره توبه ، آیه 71)ترجمه : مردان و زنان با ایمان ولی (و یار و یاور) یکدیگرند، امربه معروف و نهی از منکر می‌کنند، نماز را برپا می‌دارند و زکات را می‌پردازند و خدا و رسولش را اطاعت می‌کنند.روایت : قال الباقر(ع) : ان الامر بالمعروف و النهي عن المنكر سبيل الانبياء و منهاج الصالحين فريضة عظيمه بها تقام الفرائض و تأمن المذاهب و تحل المكاسب و ترد المظالم و تعمر الارض و يتصف من الاعداء و يستقيم الامر. ( تهذيب الأحكام ، ج6 ،ص ١٨٠و اصول کافی ، ج5 ، ص 55)ترجمه : امام...

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

HTML 5نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید