ورود به سايت

پنل کاربری
شما اینجا هستید: خانهکتابخانهکتابخانه دیجیتالولایت فقیهمقدمه

مقدمه

منتشرشده در ولایت فقیه سه شنبه, 19 شهریور 1392 16:58
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مقدمه:

اين مباحث برگرفته از سخنرانی ها، مقالات، كتاب ها و جلسات پرسش و پاسخ آيت الله مصباح يزدی درباره ولايت فقيه است كه طی شش فصل به مطالب زير می پردازد:

فصل اول درباره اهميت و ضرورت بحث ولايت فقيه و جايگاه علمی و پيش‌فرض‌های نظريه ولايت فقيه بحث مي‌كند.از آنجا كه يكی از پيش‌فرض‌های نظريه ولايت فقيه، عدم جدايی دين از سياست است. فصل دوم به بحث از رابطه دين با سياست می پردازد و ضمن آن، معنای سكولاريسم تبيين و مبانی آن نقد می شود.

درفصل سوم جايگاه مردم در نظريه ولايت فقيه بررسی می شود كه ضمن آن، معانی مشروعيت و مقبوليت و رابطه اين دو با هم بيان شده، نقش مردم در حكومت اسلامی از ديدگاه های شيعی و سنی مورد ارزيابی قرار می گيرد.

فصل چهارم به اثبات ولايت فقيه می پردازد كه برای اين منظور به ادله نقلی و عقلی استناد می شود.

در فصل پنجم نيز مفهوم ولايت مطلقه فقيه تبيين می شود و جايگاه ولايت فقيه در قانون اساسی و نيز رابطه مرجعيت و ولايت فقيه مورد بررسی قرار می گيرد.

و بالأخره،در فصل ششم بحثی درباره خبرگان و ولايت فقيه صورت می گيرد كه در ضمن آن، اشكال معروف دور و نيز شبهه خبرگان و انواع تخصص ها و همچنين پارادوكس عزل (معمای هم زمانی عزل رهبری و انحلال مجلس خبرگان) بيان و نقد می شود.
 

 

بازدید 2061 بار

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+

پست الکترونیکی: info@seratolmobin.com

پیام هفته

دشمن شناسی
قرآن : وَ كَذَلِكَ جَعَلْنَا لِكُلِّ نَبِيٍّ عَدُوًّا مِنَ الْمُجْرِمِينَ ...  ( سوره فرقان ، آیه 31 )ترجمه :  و اينگونه براي هر پيامبري دشمني از مجرمان قرار داديم.... حدیثامام علی (ع) : لا تستصغرنّ عدوّاً و ان ضعف (غررالحکم و دررالکلم، ج 6، ص 273)ترجمه : دشمن را کوچک مشمار، هر چند ضعیف باشد.

ادامه مطلب