مقدمه

مقدمه

بسم الله الرحمن الرحيم 

شناخت كامل و همه جانبه ى چهره ى ممتاز امام خمينى (ره )، بدون بررسى ابعاد گوناگون شخصيت ، انديشه ها، مواضع و عملكرد ايشان در مراحل مختلف حيات اجتماعى سياسى ممكن نيست .

 

به رغم پژوهش های نسبتا زيادی كه در اين حوزه انجام يافته و نيز در حال انجام است ، هنوز پژوهش های فراوان ديگری درباره ی رويكردهای سياسی و فكری امام خمينی (ره ) می توان صورت داد. به منزله ی يكی از اين زمينه های پژوهشی ، می توان به بررسی دقيق تاريخی مواضع امام خمينی (ره ) و روند تحول يا تطور آن اشاره كرد.

حركت امام خمينی (ره ) از اصلاح و ارشاد زمامداران وقت و مقابله با جريان های ضد شيعی آغاز شد و با قدرت ادامه يافت ؛ اما در پی آشكار شدن ماهيت اصلاح ناپذير حكومت پهلوی و نهادهای شكل دهنده آن ، به تدريج از حالت مبارزه ی آرام خارج گرديد و آشكارا در مقابل نظام سياسی مبتنی بر دين و تمهيد مقدمات علمی آن گسترش دادن اسلام سياسی و بسيج كردن مردم مسلمان ايران ، رژيم پهلوی را از پای در آورد و نظام جمهوری اسلامی را جايگزين آن ساخت .

در اين كتاب تلاش شده است با تكيه بر منابع اصلی ، اين جنبه از رويكرد امام خمينی (ره ) به نظام سياسی پهلوی و نهادهای آن ، با توجه به نبود اثری جامع در اين حوزه ، ارزيابی شود و دريچه ای به سوی پژوهش های گسترده تر در اين عرصه گشوده گردد.

در پايان ، ضمن ارج نهادن به زحمات مؤ لف محترم ، از معاون محترم پژوهشی ، جناب آقای غلامرضا خواجه سروی و مسئول محترم بخش ‍ تحقيق ، جناب آقای اكبر اشرفی و نيز مدير و كارشناس محترم گروه تاريخ ، آقايان دكتر غلامرضا ملائی توانی و مسعود بيات ، آقای محمد صادق كوشكی ارزياب نهايی اثر و همه ی دست اندركاران چاپ و انتشار اثر حاضر در معاونت انتشارات ، قدردانی می شود.
مركز اسناد انقلاب اسلامی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
محتوای بیشتر در این بخش: پيشگفتار »

پیام هفته

مقابله با دنیاطلبی
  آیه شریفه : مَّا أَفَاء اللَّهُ عَلَى رَسُولِهِ مِنْ أَهْلِ الْقُرَى فَلِلَّهِ وَلِلرَّسُولِ وَلِذِي الْقُرْبَى وَالْيَتَامَى وَالْمَسَاكِينِ وَابْنِ السَّبِيلِ كَيْ لَا يَكُونَ دُولَةً بَيْنَ الْأَغْنِيَاء مِنكُمْ وَمَا آتَاكُمُ الرَّسُولُ فَخُذُوهُ وَمَا نَهَاكُمْ عَنْهُ فَانتَهُوا وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ شَدِيدُ الْعِقَابِ (سوره مبارکه حشر ، آیه 7)ترجمه : آنچه خدا از [دارايى] ساكنان آن قريه‏ها عايد پيامبرش گردانيد از آن خدا و از آن پيامبر [او] و متعلق به خويشاوندان نزديك [وى] و يتيمان و بينوايان و درراه‏ماندگان است تا ميان توانگران شما دست به دست نگردد و آنچه را فرستاده [او] به ...

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید