ورود به سايت

پنل کاربری

مقدمه

منتشرشده در مواضع امام خمینی در برابر نظام سیاسی پهلوی و نهادهای آن سه شنبه, 05 شهریور 1392 18:33
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مقدمه

بسم الله الرحمن الرحيم 

شناخت كامل و همه جانبه ى چهره ى ممتاز امام خمينى (ره )، بدون بررسى ابعاد گوناگون شخصيت ، انديشه ها، مواضع و عملكرد ايشان در مراحل مختلف حيات اجتماعى سياسى ممكن نيست .

 

به رغم پژوهش های نسبتا زيادی كه در اين حوزه انجام يافته و نيز در حال انجام است ، هنوز پژوهش های فراوان ديگری درباره ی رويكردهای سياسی و فكری امام خمينی (ره ) می توان صورت داد. به منزله ی يكی از اين زمينه های پژوهشی ، می توان به بررسی دقيق تاريخی مواضع امام خمينی (ره ) و روند تحول يا تطور آن اشاره كرد.

حركت امام خمينی (ره ) از اصلاح و ارشاد زمامداران وقت و مقابله با جريان های ضد شيعی آغاز شد و با قدرت ادامه يافت ؛ اما در پی آشكار شدن ماهيت اصلاح ناپذير حكومت پهلوی و نهادهای شكل دهنده آن ، به تدريج از حالت مبارزه ی آرام خارج گرديد و آشكارا در مقابل نظام سياسی مبتنی بر دين و تمهيد مقدمات علمی آن گسترش دادن اسلام سياسی و بسيج كردن مردم مسلمان ايران ، رژيم پهلوی را از پای در آورد و نظام جمهوری اسلامی را جايگزين آن ساخت .

در اين كتاب تلاش شده است با تكيه بر منابع اصلی ، اين جنبه از رويكرد امام خمينی (ره ) به نظام سياسی پهلوی و نهادهای آن ، با توجه به نبود اثری جامع در اين حوزه ، ارزيابی شود و دريچه ای به سوی پژوهش های گسترده تر در اين عرصه گشوده گردد.

در پايان ، ضمن ارج نهادن به زحمات مؤ لف محترم ، از معاون محترم پژوهشی ، جناب آقای غلامرضا خواجه سروی و مسئول محترم بخش ‍ تحقيق ، جناب آقای اكبر اشرفی و نيز مدير و كارشناس محترم گروه تاريخ ، آقايان دكتر غلامرضا ملائی توانی و مسعود بيات ، آقای محمد صادق كوشكی ارزياب نهايی اثر و همه ی دست اندركاران چاپ و انتشار اثر حاضر در معاونت انتشارات ، قدردانی می شود.
مركز اسناد انقلاب اسلامی

بازدید 2173 بار
محتوای بیشتر در این بخش: پيشگفتار »

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+

پست الکترونیکی: info@seratolmobin.com

پیام هفته

تشکل های سیاسی مطمئن و اصولی
پیام هفتهقرآن : لَا تَجِدُ قَوْمًا يُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَالْيَوْمِ الْآخِرِ يُوَادُّونَ مَنْ حَادَّ اللَّهَ وَرَسُولَهُ وَلَوْ كَانُوا آبَاءهُمْ أَوْ أَبْنَاءهُمْ أَوْ إِخْوَانَهُمْ أَوْ عَشِيرَتَهُمْ أُوْلَئِكَ كَتَبَ فِي قُلُوبِهِمُ الْإِيمَانَ وَأَيَّدَهُم بِرُوحٍ مِّنْهُ (سوره مجادله، آیه 22)ترجمه: قومى را نيابى كه به خدا و روز بازپسين ايمان داشته باشند [و] كسانى را كه با خدا و رسولش مخالفت كرده‏اند هر چند پدرانشان يا پسرانشان يا برادرانشان يا عشيره آنان باشند دوست بدارند در دل اينهاست كه [خدا] ايمان را نوشته و آنها را با روحى از جانب خود تاييد كرده استحدیث: من فارق جماعة المسلمين فقد خل...

ادامه مطلب