مقدمه

مقدمه

بسم الله الرحمن الرحيم 

شناخت كامل و همه جانبه ى چهره ى ممتاز امام خمينى (ره )، بدون بررسى ابعاد گوناگون شخصيت ، انديشه ها، مواضع و عملكرد ايشان در مراحل مختلف حيات اجتماعى سياسى ممكن نيست .

 

به رغم پژوهش های نسبتا زيادی كه در اين حوزه انجام يافته و نيز در حال انجام است ، هنوز پژوهش های فراوان ديگری درباره ی رويكردهای سياسی و فكری امام خمينی (ره ) می توان صورت داد. به منزله ی يكی از اين زمينه های پژوهشی ، می توان به بررسی دقيق تاريخی مواضع امام خمينی (ره ) و روند تحول يا تطور آن اشاره كرد.

حركت امام خمينی (ره ) از اصلاح و ارشاد زمامداران وقت و مقابله با جريان های ضد شيعی آغاز شد و با قدرت ادامه يافت ؛ اما در پی آشكار شدن ماهيت اصلاح ناپذير حكومت پهلوی و نهادهای شكل دهنده آن ، به تدريج از حالت مبارزه ی آرام خارج گرديد و آشكارا در مقابل نظام سياسی مبتنی بر دين و تمهيد مقدمات علمی آن گسترش دادن اسلام سياسی و بسيج كردن مردم مسلمان ايران ، رژيم پهلوی را از پای در آورد و نظام جمهوری اسلامی را جايگزين آن ساخت .

در اين كتاب تلاش شده است با تكيه بر منابع اصلی ، اين جنبه از رويكرد امام خمينی (ره ) به نظام سياسی پهلوی و نهادهای آن ، با توجه به نبود اثری جامع در اين حوزه ، ارزيابی شود و دريچه ای به سوی پژوهش های گسترده تر در اين عرصه گشوده گردد.

در پايان ، ضمن ارج نهادن به زحمات مؤ لف محترم ، از معاون محترم پژوهشی ، جناب آقای غلامرضا خواجه سروی و مسئول محترم بخش ‍ تحقيق ، جناب آقای اكبر اشرفی و نيز مدير و كارشناس محترم گروه تاريخ ، آقايان دكتر غلامرضا ملائی توانی و مسعود بيات ، آقای محمد صادق كوشكی ارزياب نهايی اثر و همه ی دست اندركاران چاپ و انتشار اثر حاضر در معاونت انتشارات ، قدردانی می شود.
مركز اسناد انقلاب اسلامی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
محتوای بیشتر در این بخش: پيشگفتار »

پیام هفته

گسترش عدالت در همه زمینه ها
آیه شریفه : وَ قُلْ آمَنتُ بِمَا أَنزَلَ اللَّهُ مِن کِتَابٍ وَأُمِرْتُ لِأَعْدِلَ بَیْنَکُمُ ( شوری ، آیه 15)ترجمه : و بگو: من به هر کتابی که خدا نازل کرده است ایمان دارم و به من امر شده است که میان شما به عدالت رفتار کنم، روایت : امام علي(ع) در نهج‌البلاغه مي‌فرمايد : سياسة العدل ثلاث ... استقصاء في عدل (غرر الحکم ، 192) ترجمه : سیاست اجرای عدالت در سه چیز است ... (یکی) فراگیر بودن عدالت .

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید