ورود به سايت

پنل کاربری
شما اینجا هستید: خانهکتابخانهکتابخانه دیجیتالسياست چيستپيشگفتار

پيشگفتار

منتشرشده در سياست چيست دوشنبه, 04 شهریور 1392 19:44
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

پيشگفتار

جهان، اكنون و در عصر جديد، به رهگذار انديشه‏هاى تازه و نگاه‏هاى نو بدل شده است. جامعه ما در راه برقرارى نظام‏ها و تأسيسات اجتماعى مبتنى بر انگاره‏هاى دينى، راهى دراز، اما روشن، فرا پيش دارد. اين جاده را تنها گام‏هاى استوار شوق و شناخت مى‏پيمايد و توشه‏هاى گرانمايه عقل و عشق آسان مى‏كند.
جوان مسلمان ايرانى نيز با همه هويت تاريخى پر برگ‏وبار خويش، مى‏خواهد و مى‏تواند كه ديگرگون بينديشد و تا آن رستگارى نزديكى كه فراروى اوست، چراغى از دانايى و بينايى پيش پاى خود بيفروزد. فرهيختگى جوان امروز، راه نفوذ فرهنگ‏هاى بيگانه را مى‏بندد و سلامت و مانايى يكان وجودى ما را تضمين مى‏كند. اينك انبوهى اطلاعات و افزونى خوانده‏ها و شنيده‏ها چنان است كه تنها به مدد ذهن پرسنده و سنجنده مى‏توان از ميان اين همه، دست به شاخسار پرطراوت معرفت برد و ميوه‏هايى ابدى چيد.
كانون انديشه جوان، در جست‏وجوى نيازمندى‏هاى فكرى و فرهنگى جوانان، بر آن است تا مجموعه‏هايى متناسب و هماهنگ با فرصت‏ها و ضرورت‏ها، پيشكش به ساحت اين گراميان فراهم آورد و به قدر بهره خويش، مشام جانشان را از عطر نوازشگر معرفت معطر كند. آن‏چه پيش چشم شما ارجمندان است، حاصل همين طرح تازه است.
همت نويسنده گرامى جناب آقاى اخترشهر را سپاس مى‏گذاريم و از خداوند متعال توفيق طاعت و خدمت مى‏طلبم.

مقدّمه‏

«سياست» از حيث گستره و رهيافت، بسيار متنوع است؛ امّا به موازات حيات اجتماعى انسان‏ها، رابطه‏ى سياست با انسان و جامعه در همه حال مورد توجه صاحب‏نظران بوده است. زيرا سياست چنان با زندگى مردم آميخته است كه گويى با زندگى آنان عجين گشته و گريز از آن را گزيرى نيست؛ يا بر آن تأثير مى‏گذارند يا از آن متأثر مى‏شوند. با اين وصف، به علت اختلاف و نبود توافق در مورد تعريف، عرصه و قلمرو «سياست»، بر آن شديم تا به اين سؤال اصلى كه «سياست اسلامى چيست؟» پاسخ دهيم؛ اگرچه پاسخ به سؤال‏هاى فرعى همچون تعريف سياست، رابطه‏ى دين و سياست، مبانى سياست اسلامى، اصول سياست اسلامى و ... نيز مد نظر خواهد بود.
در پاسخ به سؤال اصلى بايد گفت: سياست اسلامى از لحاظ مبانى با سياستى كه در غرب وجود دارد، متفاوت است؛ زيرا هدف و غايت سياست اسلامى، سعادت، كمال و تعالى انسان‏هاست. بر اين اساس، اين تحقيق در دو بخش تنظيم شده است.
بخش اول كه «سياست چيست؟» نام دارد، فصل‏هاى زير را در بر گرفت است:
فصل اول شامل مفاهيم و كلّيات است كه به تعريف سياست، بيان اجمالى ديدگاه انديشمندان غربى و اسلامى درباره‏ى سياست، ضرورت سياست و حوزه ‏هاى مطالعه‏ى آن مى‏پردازد. در فصل دوم، به بررسى ارتباط دين و سياست پرداخته شده است.
بخش دوم كه «سياست اسلامى» ناميده شده است، شامل اين مباحث است:
در فصل اول به مبانى «هستى‏شناختى»، «انسان‏شناختى» و «جامعه ‏شناختى» سياست اسلامى پرداخته شده است. در فصل دوم به اصل‏هاى امامت و رهبرى، بسط عدالت اجتماعى و دفاع از حقوق انسان‏ها، به عنوان اصول سياست اسلامى، اشاره شده است. فصل سوم به اهداف سياست اسلامى، فصل چهارم به آسيب‏شناسى سياست از ديدگاه اسلام و فصل پنجم به معرفى انديشمندان سياسى مسلمان اختصاص دارد.
در انتها، بحث با يك نتيجه ‏گيرى به پايان رسيده است.
اهتمام اصلى نويسنده در اين پژوهش بر اين است كه ضمن «توصيف سياست»، به «تبيين سياست اسلامى» نيز بپردازد. در صورت اثبات فرضيه‏هاى اين پژوهش، به يكى از مسائل مهم و اساسى سياست كه همانند چيستى آن است، پاسخ داده مى‏شود. على‏رغم اينكه اين كتاب تلاشى است نه چندان جامع، امّا در به دست آوردن تبيين سياست اسلامى مصمّم است و ترديدى نيست كه خالى از نقص نمى‏باشد؛ امّا شايد كمبود پژوهش‏هايى اين چنين را در جوامع امروزى تا حدّى جبران نمايد.
رجبعلى اخترشهر

بازدید 2086 بار

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+

پست الکترونیکی: info@seratolmobin.com

پیام هفته

تشکل های سیاسی مطمئن و اصولی
پیام هفتهقرآن : لَا تَجِدُ قَوْمًا يُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَالْيَوْمِ الْآخِرِ يُوَادُّونَ مَنْ حَادَّ اللَّهَ وَرَسُولَهُ وَلَوْ كَانُوا آبَاءهُمْ أَوْ أَبْنَاءهُمْ أَوْ إِخْوَانَهُمْ أَوْ عَشِيرَتَهُمْ أُوْلَئِكَ كَتَبَ فِي قُلُوبِهِمُ الْإِيمَانَ وَأَيَّدَهُم بِرُوحٍ مِّنْهُ (سوره مجادله، آیه 22)ترجمه: قومى را نيابى كه به خدا و روز بازپسين ايمان داشته باشند [و] كسانى را كه با خدا و رسولش مخالفت كرده‏اند هر چند پدرانشان يا پسرانشان يا برادرانشان يا عشيره آنان باشند دوست بدارند در دل اينهاست كه [خدا] ايمان را نوشته و آنها را با روحى از جانب خود تاييد كرده استحدیث: من فارق جماعة المسلمين فقد خل...

ادامه مطلب