مقدمه:

مقدمه:

انقلاب اسلامى ايران به رهبرى امام خمينى (ره) براساس انديشه هاى نوين ملهم از قرآن و عترت شكل گرفت و دوران پر تلاطم خود را پس از تأسيس با گذار از هشت سال دفاع مقدس با بهره گيرى از معنويات اسلام و منويات رهبرى فرزانه آن، انقلاب بزرگ الهى را وارد دوران سازندگى و توسعه كرد و دستاورد عظيم آن، قدرت وحدت، ايمان و رهبرى اسلامى را به جهانيان نماياند.

 

دوران جديد اين انقلاب الهی دوران حساس و بحرانی تحكيم و تثبيت انديشه ای است كه اساس انقلاب بر آن استوار است. انديشه ای كه صاحب آن با تكيه بر مقدمات آن انديشه انقلاب اسلامی را هدايت و آن را دستاويز مسلمين و مستضعفين جهان در مقابله با قدرتهای بزرگ بخصوص امپرياليسم آمريكا قرار دارد.

آنچه در اين رهگذر بر كليه صاحبنظران و انديشمندان اسلامی لازم و واجب است، تبيين و تبويت مبانی انديشه سياسی اسلام و ارائه و اظهار آن در برابر ساير انديشه ها و ايسم های موجود است تا بدينسان حق جويان و حق طلبان به احسن وجه انديشه ها دست يابند و اين چنين وعده حقّه الهی در تحقق و حاكميت آرمانها و احكام خداوند در سراسر جهان جامه عمل پوشد.

آنچه در آغاز راه اين انديشه رخ نماياند، بحث سياست و حكومت و ابعاد، زوايا و مقومات آن در نظام اسلامی است كه اين مهم دلمشغولی صاحب قلمان و صاحبان انديشه های مختلف را فراهم كرد و به منظور هدايت و ايجاد بستری مناسب در اين راستا، حضرت آية الله مصباح يزدی اقدام به ارائه مباحث نظری انديشه سياسی اسلام در خطبه های نماز جمعه تهران نموده اند.

مركز آموزش و پژوهش سازمان تبليغات اسلامی نيز با توجه به رسالت خطير و با اهميت خود در روشنگری و تنوير افكار و اذهان مردم خداجو و بويژه دانش پژوهان و دانشجويان عزيز نظام اسلامی به جمع آوری و تدوين و تنظيم اين مباحث با نظارت مستقيم حضرت آية الله مصباح يزدی نموده است تا اين مباحث با بستری مناسب و دامنه ای گسترده در اختيار همگان قرار گيرد و اذهان و افكار با مبانی و مبادی انديشه سياسی اسلام بهتر و بيشتر آشنا شوند.

كتاب حاضر، دستاورد چهارم اين حركت علمی و اسلامی است كه در پنج فصل به بررسی مبنا و منشأ حقوق و آزاديهای فردی از ديدگاه اسلام، رويكرد ارگانيك به حكومت و جامعه، دمكراسی در انديشه سياسی غرب، عناصر و مقومّات دمكراسی از ديدگاه اسلام و غرب و ساختار حقوقی حكومت در نظام اسلامی پرداخته است.

اميد است با عنايت و توجه خاص حضرت باريتعالی و همت و پشتكار تمامی دلسوزان و متعهدان به انقلاب الهی و نظام ارزشمند ولايی بتوانيم گامی مؤثر در تحكيم و تثبيت مبانی انديشه سياسی اسلام برداريم، باشد بدينوسيله اندكی از دين خود را به امام عزيز و راحلمان و تمامی شهدای انقلاب اسلامی و جنگ تحميلی ادا كرده باشيم.

و السلام علی من اتبع الهدی مركز آموزش و پژوهش سازمان تبليغات اسلامی تابستان 1378

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

پیام هفته

تشکل های سیاسی مطمئن و اصولی
پیام هفتهقرآن : لَا تَجِدُ قَوْمًا يُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَالْيَوْمِ الْآخِرِ يُوَادُّونَ مَنْ حَادَّ اللَّهَ وَرَسُولَهُ وَلَوْ كَانُوا آبَاءهُمْ أَوْ أَبْنَاءهُمْ أَوْ إِخْوَانَهُمْ أَوْ عَشِيرَتَهُمْ أُوْلَئِكَ كَتَبَ فِي قُلُوبِهِمُ الْإِيمَانَ وَأَيَّدَهُم بِرُوحٍ مِّنْهُ (سوره مجادله، آیه 22)ترجمه: قومى را نيابى كه به خدا و روز بازپسين ايمان داشته باشند [و] كسانى را كه با خدا و رسولش مخالفت كرده‏اند هر چند پدرانشان يا پسرانشان يا برادرانشان يا عشيره آنان باشند دوست بدارند در دل اينهاست كه [خدا] ايمان را نوشته و آنها را با روحى از جانب خود تاييد كرده استحدیث: من فارق جماعة المسلمين فقد خل...

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید