مسجد محور هماهنگ کننده نظامات اجتماعی است

آیت الله سعیدی مسجد را مکانی برای بلوغ جوانان توصیف کرد و گفت: مسجد باید محور هماهنگ کننده نظامات اجتماعی باشد.

آیت الله سید محمد سعیدی شب گذشته در همایش ائمه جماعات، هیأت امنا و پایگاه های بسیج استان قم که در شبستان کربلا مسجد جمکران برگزار شد، با بیان این که قرآن کریم برای تحقق اهداف دین مسجد را به عنوان پایگاه مردمی معرفی می کند، اظهار داشت: مسجد محوری مردم و مردم محوری مسجد الگویی اسلامی است که در نخستین بنای اجتماعی تاریخ اسلام به نام مسجد با عنوان «بیت» به آدم آموخته شد.
تولیت آستان مقدس حضرت معصومه سلام الله علیها تجمع ایمانی مردم را حقیقت مسجد توصیف کرد و گفت: خداوند متعال قبله گاه خود را بیت و خانه قرار داد تا مردم علاقه و ارتباط بیشتری با احکام دین مبین داشته تا زمینه فلاح و رستگاریشان باشد؛ بر این اساس عنوان قبلگاه مومنان با کلمه «بیت» تعریف شده که حقیقت حدود درک آرامش و امنیت مردم است.
وی ادامه داد: ویژگی بیت مأمن بودن قبلگاه مسلمین این است که انسان همواره با اصالت و هویت آن اتصال ارتباط دارد؛ این در حالی است که غفلت از ساحت هدایت از سوی خداوند متعال بسیار خطرناک و مهلک توصیف شده است.
آیت الله سعیدی در ادامه با اشاره به اهمیت و جایگاه بسیج مردمی و مسجد محوری در امور ابراز داشت: بیت یک ویژگی حیاتی دارد که انسان همیشه بر محور آن برای همه افعال و کنش های خود در حدود آن ملزم به حفظ حریم وحدت و انجسام و یکدلی و حرکت به سوی یک افق جمعی است.
امام جمعه قم مسجد را مکانی برای بلوغ جوانان توصیف کرد و گفت: مسجد باید محور هماهنگ کننده نظامات اجتماعی باشد.
وی ادامه داد: خانواده، مدرسه و مسجد سه محوری است که در تربیت جوانان نقش مستقیم دارد، این در حالی است که ارتباط مسمتر جوانان با مسجد می تواند نقش هماهنگ کننده و تسهیل کننده این سه قطب تعیین کننده نظام اجتماعی باشد

منبع

www.rasanews.ir/detail/News/586655/18

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

پیام هفته

همیاری و مددرسانی در نظام اسلامی
قرآن : إِنَّ اللّهَ يَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالإِحْسَانِ وَ ... (سوره نحل ، آیه 90)ترجمه: در حقيقت ‏خدا به دادگرى و نيكوكارى و بخشش فرمان مى‏دهد و ...حدیث: رسول اکرم صلی الله علیه و آله می فرماید: المؤمنون اخوة یقضی بعضهم حوائج بعض فبقضاء بعضهم حوائج بعض یقضی الله حوائجهم یوم القیامة (مستدرک الوسائل، ج 2، ص 406 )ترجمه: اشخاص با ایمان برادرند و حوایج یکدیگر را برمی آورند . پس به برآوردن حوایج یکدیگر، خداوند حوایج آنان را در روز قیامت برآورده می کند.

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید