"بحران هویت" تهدیدکننده دوران نوجوانی

دوران نوجوانی دوران بحران است، دوران گذار از کودکی به جوانی، بحران هویتی که اینها دچار می‌شوند، جوانب مختلفی دارد که مهمترین بحث آن بلوغ جنسی است.

حجت الاسلام سید یحیی مرتضوی، مدیر مدرسه امام جواد(ع) مشکات قم، در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری رسا، با اشاره به اینکه نوجوانی سخت‎ترین دوران زندگی انسان است، گفت: دوران نوجوانی دوران بحران است، دوران گذار از کودکی به جوانی، بحران هویتی که اینها دچار می‌شوند، جوانب مختلفی دارد که مهمترین بحث آن بلوغ جنسی است.

وی با تأکید بر این که نوجوان در بحران هویت غرق می‌رود و توان از اندیشه وی گرفته می‌شود و درگیر حاشیه‌ها می‌شود، افزود: این بحران با داستان بلوغ شدیدتر می‌شود، اختلاف فرهنگ‌ها، تربیت‌ها و ... همه در فضای مدرسه منجسم می‌شود و ما باید برای این مسئله برنامه ریزی داشته باشیم. در حال حاضر نیز، این سن، زمان هم‌گرایی است، یعنی نسبت به هم سن و سال خود در افکار و عقاید زود منتقل می‌شوند، خانواده و مربیان در دسته چندم تاثیرگذاری هستند و بیشتر گروه همسالان مورد توجه است.

مدیر مدرسه علمیه امام جواد(ع) عنوان کرد: تخلیه انرژی یکی از راهکارهایی است که باید انجام داد. اگر نیاز است که بچه‌ها در سرکلاس کنترل شوند، باید برایشان برنامه‌های ورزشی گذاشت. استخر، پیاده‌روی، زیارت و برنامه‌های ورزشی در کنار انس با قرآن کریم و نهج البلاغه می‌تواند بخشی از مشکلات نسل نوجوان را هم از نظر جسمی و هم از نظر روحی برطرف کند.

وی ادامه داد: در زمینه غذایی نیز باید برنامه داشت. شناسایی طبع‌ها و مزاج‌ها می‌تواند راهگشا باشد. در دسترس نبودن فضاهای ارتباط جمعی و مسائلی که زمینه را برای انحرافات بیشتر می‌کند، نباید در ساختار مدرسه باشد تا مسئله آموزش مورد خدشه قرار نگیرد.

حجت الاسلام مرتضوی در پایان به مسئله آموزش مستقیم اشاره کرد و اظهار داشت: مدرسه در فضای آموزش مستقیم وارد نشود و بیشتر تلاش کند به آموزش های غیرمستقیم ورود پیدا کند؛ از سویی دیگر استادان و معلمان نیز بایستی برای پاسخگویی به سوالاتی که اقتضای سن نسل نوجوان است، آمادگی داشته باشند تا در صورت نیاز روشنگری کنند.

منبع

www.rasanews.ir/detail/News/584714/2067

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

پیام هفته

رعایت موازین ارزشی در روابط
رعایت موازین ارزشی در روابطقرآن : ... خُذِ الْعَفْوَ وَ ...  (سوره اعراف، آیه 199)ترجمه: با گذشت باش.حدیث: قَالَ النَّبِيَّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَّ : مَنْ عَامَلَ النَّاسَ فَلَمْ يَظْلِمْهُمْ ، وَحَدَّثَهُمْ فَلَمْ يَكْذِبْهُمْ ، وَوَعَدَهُمْ فَلَمْ يُخْلِفْهُمْ ، فَهُوَ مَنْ كَمُلَتْ مُرُوءَتُهُ ... (تحف العقول ، ص 57)ترجمه: ... پیامبر اکرم فرمودند: هر کس با مردم کار کند و به آنان ظلم نکند، و در گفتگوها به کسی دروغ نگوید و هر وعده ای داد ، خلف وعده نکند، جوانمرد کامل است .

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+
پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید