دغدغه دین داریم

  • دوشنبه, 10 شهریور 1393 04:30
  • بازدید 3654 بار

معاون اول رییس جمهوری خاطرنشان کرد: ما خود همواره دغدغه های دینی و اخلاقی داشته ایم و داریم و معتقد هستیم که این دغدغه‌ها و حساسیت‌ها تنها خواست ما نیست، متدینین و مسلمانان در همه‌جای جهان حساس‌اند و برای این حساسیت‌ها قواعد اخلاقی،‌ دینی و حقوقی تدوین کرده‌اند، این مبانی و حساسیت های واقعی ‌را در مسیر توسعه و تحول زیرساخت های ارتباطی و کاربرد آنها حتما لحاظ کرده و می‌کنیم.

به گزارش صراط مبین، اسحاق جهانگیری در مراسم افتتاح همایش فناوری اطلاعات و ارتباطات پارسی زبانان که در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی برگزار شد، با اشاره به ضابطه مند شدن موضوع فیلترینگ در دولت یازدهم اظهار داشت: در این دولت از مسدود کردن بی دلیل سایت ها جلوگیری شده اما هنوز از اقدامات انجام شده راضی نیستیم و چنانکه رییس جمهور محترم هم گفته اند، سرعت اینترنت، پهنای باند و ضوابط موجود را عقب‌تر از نیازها و درخواست جامعه می‌دانیم.

دولت معتقد است تا وقتی شبکه های اجتماعی زیان اخلاقی نداشته باشد خوب است، تا وقتی شبکه های اجتماعی زیان اخلاقی و فرهنگی نداشته باشد، نباید محدود شوند
معاون اول رییس جمهور افزود: در ابتدای کار دولت یازدهم فشار زیادی بود که بسیاری از شبکه های اجتماعی و امکانات شبکه های تلفن همراه مسدود و محدود شوند، اما دولت بر این اعتقاد است که تا آنجا که این شبکه ها عملاً موجب زیان اخلاقی و فرهنگی نشوند، نباید به محدودیت آنها دست زد.
جهانگیری با تاکید بر اینکه این رویکرد در ادامه کار دولت یازدهم نیز ادامه خواهد داشت، افزود: تلاش می کنیم قوانین و مقررات متناسب با واقعیت‌ها را به جای سلیقه ها بنشانیم و با تلاش برای کاهش آسیب ها و مخاطرات، جنبه های مثبت شبکه های اجتماعی را تقویت کرده و از دستاوردهای تکنولوژی نهایت استفاده را ببریم.
معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه سازمان ها، وزارتخانه ها و ارگان های مختلف باید به نقش‌های جدید فناوری اطلاعات و ارتباطات در مواجهه با مسایل پیش‌روی جامعه واقف شوند، گفت: آنها باید تلاش کنند همپای وزارت ارتباطات در توسعه زیرساخت‌های فناوری جدید درایجاد ظرفیت‌های اجرایی بکوشند.
دکتر جهانگیری در ادامه سخنان خود با بیان اینکه مبارزه با مفاسد اقتصادی و اداری در صدر این اولویت‌های دولت است تصریح کرد: دولت مصمم به مبارزهِ مبنایی با فساد است که شفافیت، ‌اطلاع رسانی نظارت و اصلاح ساختارهای اداری و مالی از جمله ابزارهای آن است.
معاون اول رییس جمهور افزود: همانگونه فساد امروز چهره سیستمی به خود گرفته و با توسل به شیوه‌های نوین پنهان کاری و با فرار از قانون و استفاده از رانت‌ها و امتیازات ویژه انجام می‌گیرد، پیشگیری و مقابله با آن هم باید به صورت سیستمی، هوشمند و مدرن صورت گیرد.
وی با بیان اینکه فناوری‌های نوین ارتباطی و اطلاع‌رسانی و سامانه‌های اطلاعاتی که در بستر تحقق دولت الکترونیک به وجود می‌آیند کار مقابله با فساد سازمان یافته را تسهیل می‌کنند، اظهار داشت: توسعه دولت الکترونیک جدا از آنکه خدمت رسانی دولت به مردم را بهبود می‌بخشد و دسترسی به حقوق شهروندی را آسان می‌کند، سبب ایجاد شفافیت، امکان نظارت همگانی بر عملکردها و حذف زمینه‌های توزیع رانت و ارتشاء نیز می‌شود.
جهانگیری خاطرنشان کرد: تاکنون دولت تدبیر و امید در این زمینه موفق شده است با راه اندازی پرتال ارزی، فاز اول سامانه گمرکی و طرح جامع مالیاتی، میزان انحراف و سوء استفاده و ارتباطات خلاف را به میزان قابل توجهی کاهش دهد و توسعه کاربرد این فناوری در زمینه‌های جدید اداری و اجرایی هم، با اولویت پیش خواهد رفت.
وی اضافه کرد: دولت به ظرفیت‌های جدید فناوری اطلاعات و ارتباطات در حوزه‌هایی که کشور با مسایل جدی‌تر روبروست، از جمله درکاهش بحران اشتغال و بحران‌های زیست محیطی و اقلیمی نیز با اولویت ورود پیدا خواهد کرد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

پیام هفته

مبارزه با فساد
آیه شریفه :  وَاللَّهُ لَا يُحِبُّ الْفَسَادَ ( سوره بقره ، آیه 205)ترجمه :  و خداوند فساد و تباهی را دوست ندارد.روایت : امام حسين عليه ‏السلام : لايَحِلُّ لِعَينٍ مُؤمِنَةٍ تَرَى اللّه‏َ يُعصى فَتَطرِفَ حَتّى تَغَيِّرَهُ. (الأمالى ، طوسى ، ص 55)ترجمه : امام حسين عليه ‏السلام :بر هيچ چشم مؤمنى روا نيست كه ببيند خدا نافرمانى مى‏شود و چشم خود را فرو بندد ، مگر آن كه آن وضع را تغيير دهد .

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید