زیارت آل یاسین نظامنامه معرفتی شیعه است

  • جمعه, 31 مرداد 1393 05:14
  • بازدید 2547 بار

استاد اسماعیل شفیعی سروستانی در نشست آل یاسین در گذر از عصر غیبت، زیارت آل یاسین از امام مهدی (ع) را نظامنامه معرفتی شیعه خواند و به شرح این زیارت پرداخت.

به گزارش صراط مبین، هشتاد و سومین نشست از سلسله نشستهای فرهنگ مهدوی با عنوان «آل یاسین در گذر از عصر غیبت»در سالن آمفی تئاتر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد.
در این نشست استاد اسماعیل شفیعی سروستانی با اشاره به زیارت آل یاسین که از توقیعات امام دوازدهم حضرت مهدی (عج) است به شرح این زیارت و نیز سوره آل یاسین در قرآن کریم پرداخت.
شفیعی سروستانی با اشاره به زیارت آل یاسین که در بخشی از آن از زبان ابلیس خطاب به خداوند متعال آمده، برای اغوای آدم و فرزندانش سر راه مستقیم آنها می نشینم گفت: ابلیس می دانست که هدف خداوند از خلقت جهان رسیدن آدم و ذریه اش به مقام قرب الهی است و هر انسانی به این درجه برسد در امان خواهد بود.
وی با اشاره به حدیث قدسی «کلمة الله حصنی و من دخل حصنی امن من عذابی» افزود: ابلیس در واقع بر سر راه ولایت علی ابن ابی طالب و ذریه اش نشست و آنجا را کمینگاه صید فرزندان آدم قرار داد و از آن روز تمام تاریخ عمل ابلیس بر روی همین موضوع است.
شفیعی سروستانی از زیارت آل یاسین به عنوان نظام نامه معرفتی شیعه و پروتکل شیعه بودن یاد کرد که از ناحیه مقدسه و لسان مبارک حضرت مهدی (عج) در قالب یک توقیع بیان شده است.
به گفته وی توقیع به نامه های صادر شده از سوی ائمه معصومین (ع) گفته می شود و زیارت ال یاسین جزو توقیعاتی است که در غیبت صغری در قالب مکاتبات شیعیان با امام (ع) ثبت شده است.
این پژوهشگر حوزه مهدویت از تحفه امام مهدی (ع) که مرحوم خادم شیرازی تالیف کرده است و توسط موسسه فرهنگی موعود منتشر شده به عنوان کتابی که این توقیعات در آن آمده یاد کرد.
شفیعی سروستانی در ادامه خاطرنشان کرد که در زیارت آل یاسین از زبان امام مهدی (ع) آمده: هر گاه خواستید به وسیله ما به خداوند متعال توجه کنید و به اصطلاح به قلعه امن ما وارد شوید بگویید «سلام علی آل یاسین».
وی به مناظره امام رضا(ع) و مامون اشاره کرد که آنجا امام در جواب مامون که پرسید مراد از یاسین در قرآن چه کسی است فرمود: بی تردید محمد(ص) و در حدیث دیگری داریم که امام صادق (ع) می فرمایند هر چیزی قلبی دارد و قلب قرآن سوره یاسین است.
به گفته استاد سروستانی خداوند علاوه بر پیامبران در قرآن فقط بر آل یاسین سلام فرستاده است و تمام سوره تاکید بر ولایت محمد و آل محمد (ص) دارد و از سوره آل یاسین به عنوان قلب عالم امکان یاد می شود.
در بخش دیگری از این نشست محمود مطهرنیا از کتاب غیبت امام مهدی(ع) از دیدگاه امام صادق(ع) تالیف ثامرهاشم عمیدی رونمایی کرد و از 3 فصل شناخت امام غایب، غیبت امام زمان(ع) و جریانهای انحرافی این کتاب سخن گفت.
وی به کتاب ˈدر انتظار ققنوسˈ این مولف نیز به عنوان یکی از کتب ارزشمند در حوزه مهدویت اشاره کرد.
مطهرنیا از کتابهای تاریستاک یا اشباح گمشده و دو زن و یک مرد و نیز نگاهی به هرزه نگاری و مستهجن نگاری در عصر معاصر نیز به عنوان کتابهای جدید این حوزه یاد کرد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

پیام هفته

رعایت شخصیت افراد
قرآن : يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا لا يَسْخَرْ قَوْمٌ مِنْ قَوْمٍ عَسي‏ أَنْ يَکُونُوا خَيْراً مِنْهُمْ وَ لا نِساءٌ مِنْ نِساءٍ عَسي‏ أَنْ يَکُنَّ خَيْراً مِنْهُنَّ وَ لا تَلْمِزُوا أَنْفُسَکُمْ وَ لا تَنابَزُوا بِالْأَلْقابِ بِئْسَ الاِسْمُ الْفُسُوقُ بَعْدَ الْإيمانِ وَ مَنْ لَمْ يَتُبْ فَأُولئِکَ هُمُ الظَّالِمُونَ (سوره حجرات، آیه 11)ترجمه: ای کسانی که ایمان آورده اید ، نباید قومی قوم دیگر را ریشخند کند ، شاید آنها از اینها بهتر باشند ، و نباید زنانی زنانِ [ دیگر ] را [ ریشخند کنند ] ، شاید آنها از اینها بهتر باشند ، و از یکدیگر عیب مگیرید ، و به همدیگر لقبهای زشت مدهید چه ناپسندیده است ...

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید