اصلاح اندیشه در حکومت دینی در 'درام و بن مایه های مهدوی'

  • شنبه, 25 مرداد 1393 05:26
  • بازدید 1914 بار

ایجاد جامعه‌ای مبتنی بر حکومت دینی جز با اصلاح اندیشه، فرهنگ مردم و نیز تفسیر قوانین حاکم بر جامعه و طراحی نرم‌افزاری برگرفته از بن‌مایه‌های دینی امکان‌پذیر نخواهد بود.

به گزارش صراط مبین، کتاب "درام و بن مایه های مهدوی" با محور قرار دادن زندگی آدمی در دنیای کنونی، به مطالعه ابعاد گوناگون آن در سایه نظریات ادبیات نمایشی می‌پردازد.
همچنان که مولف این کتاب عنوان می‌کند: "درام به عنوان کامل‌ترین نوع آفرینش هنر و زیبایی بازتاب کردار آدمی و ترسیمی از سرنوشت او و در یک کلام تقلید از حقیقت است."
این کتاب بن‌مایه‌های مکرر در اسطوره‌ها را در سمبولیسم مسیحی (کتاب مقدس) به تصاویر بهشتی و تصاویر دوزخی دسته‌بندی می‌کند و در بررسی زبان قرآن مجید در نقل قصه‌ها به چهار پایه زبان شاعرانه و تخیلی، زبان تمثیلی، زبان سمبولیک و زبان حقیقت مدار دست می‌یابد.
عناصر روایت‌پذیر (عناصر بنیادین) بن‌مایه‌های ویژه این مجموعه را به انگیزش توجیه و آنها را به دو دسته انگیزش وابسته به ترکیب‌بندی و جست‌وجوگر تقسیم‌بندی می‌کند.
این پژوهش، با محور قراردادن زندگی آدمی در دنیای کنونی که همراه با افزونی رنج و نیاز وی به شکوه، بزرگی، معنویت، عشق، زیبایی، امنیت و رفاه است،‌ آن را مطالعه می‌کند و با دقت، به تجزیه و تحلیل رفتار انسان در برابر پدیده‌های ظاهری و دلبستگی‌های درونی او می‌پردازد. این فرآیند، بر خلاف سایر پژوهش‌های علمی که منحصر به تحلیل‌ها و تطبیق‌های نظری محض‌اند،‌ در پی اثبات نظریه‌ای است که نتایج آن بر نظریه‌های خاص ادبیات نمایشی منطبق‌اند، دغدغه اصلی آن ارایه پژوهش کاربردی در عرصه ادبیات نمایشی است.
شایان ذکر است، "درام و بن‌مایه‌های مهدوی" اثری از مهدی داودآبادی، با شمارگان دوهزار نسخه، در 280 صفحه رقعی و با بهای سه‌هزار و 400 تومان ازسوی انتشارات موسسه آینده روشن روانه بازار نشر شد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

پیام هفته

قانون گرایی و حد شناسی
  قرآن کریم: آیه: یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا أَطیعُوا اللّهَ وَ رَسُولَهُ وَ لاتَوَلَّوْا عَنْهُ وَ أَنْتُمْ تَسْمَعُونَ* وَ لاتَکُونُوا کَالَّذینَ قالُوا سَمِعْنا وَ هُمْ لایَسْمَعُونَ(سوره انفال آیه 20 و 21)ترجمه: اى کسانى که ایمان آورده اید! خدا و پیامبرش را اطاعت کنید; و سرپیچى ننمائید در حالى که (سخنان او را) مى شنوید!* و همانند کسانى نباشید که مى گفتند: «شنیدیم!» ولى در حقیقت نمى شنیدند! حدیث: عَنْ رَسُولِ اللَّهِ ص أَنَّهُ قَالَ: الْمُؤْمِنُونَ كَأَسْنَانِ الْمُشْطِ يَتَسَاوَوْنَ فِي الْحُقُوقِ بَيْنَهُمْ وَ يَتَفَاضَلُونَ بِأَعْمَالِهِمْ(مستدرك الوسائل و مستنبط المسائل؛ ج‌8، ص:327)پ...

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید