برکات ولایت فقیه تنها به مرزهای جغرافیایی ایران منحصر نیست

  • سه شنبه, 21 مرداد 1393 03:03
  • بازدید 1785 بار

امام جمعه تبریز گفت: با وجود سم‌پاشی‌های رسانه ای غرب ولایت فقیه اصلی انکار ناپذیر و مسلم در دوران غیبت حضرت حجت(عج) محسوب می شود.

به گزارش صراط مبین، آیت الله محسن مجتهدشبستری، نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی امروز در جمع دانش آموزان بسیجی تبریز، به تشریح ادله فقهی، عقلی و نقلی اصل ولایت مطلقه فقیه پرداخت و اظهار داشت: در اهمیت و ضرورت ولایت در دوران غیبت حضرت ولی‌عصر(عج) آیات قرآنی و روایات متعددی وجود دارد.
وی با بیان این‌که خداوند متعال در قرآن یکی از ارزشمندترین امور را اطاعت از پیامبر و اولی الامر عنوان کرده است، خاطرنشان کرد: منظور از اولی الامر ائمه معصومین هستند که در زمان غیبت معصوم، ولایت فقیه که عبارت از مجتهد جامع الشرایط و آگاه به امور زمان است، جانشین آن می باشد.
نماینده خبرگان رهبری رهبری ادامه داد: با اینکه در کتب اهل سنت نیز به صراحت به این مساله اشاره شده ولی با کمال تاسف برخی معتقدند که اولی الامر پادشاهان هر زمان می باشند، در حالی که از صدر اسلام تاکنون هیچ پادشاه واجب الاطاعه ای نداشته ایمف باید دانست که منظور از اولی الامر اوصیای پیامبر خدا هستند.
آیت الله شبستری با اشاره به این‌که اصل ولایت فقیه در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نیز مورد توجه قرار گرفته است، گفت: ادله عقلی فراوانی نیز بر اهمیت نقش رهبری و ولایت در جامعه اسلامی وجود دارد، بنابراین دانش‌آموزان بایستی با آگاهی از ابعاد و مبانی ولایت فقیه به مقابله با شبهه‌افکنی دشمنان رد این این زمینه بپردازند.
امام جمعه تبریز با تأکید بر این‌که پیامبر گرامی اسلام در آخرین حج عمر با برکت و در مقاطع مختلف نسبت به جانشینی بعد از خود اشاراتی به صورت صریح داشته اند، افزود: با این حال متأسفانه تفاسیر مختلفی از حدیث ثقلین و خطبه غدیریه پیامبر اکرم(ص) صورت می گیرد که مبنای قرآنی، عقلی و روایی ندارد.
وی ادامه داد: ولی فقیه کسی است که در فقه، حدیث و قرآن صاحب نظر بوده و بتواند مسایل جامعه مسلمین را با اجتهاد و درایت خویش رهبری کند و البته شأن دین و اعتقادات مذهبی مردم را حفظ کند، علیرغم سم‌پاشی‌های رسانه ای غرب ولایت فقیه اصلی انکار ناپذیر و مسلم در دوران غیبت حضرت حجت(عج) محسوب می شود.
آیت الله شبستری در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح برکات وجودی ولایت فقیه در دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی پرداخت و اظهار داشت: در طول انقلاب فراز و نشیب های زیادی روی داده و فتنه های خارجی و داخلی با درایت ولی فقیه زمان خنثی شده است.
وی تنها خلف صالح امام راحل را حضرت آیت الله العظمی خامنه ای دانست و گفت: برکات ولایت فقیه تنها در مرزهای جغرافیایی ایران اسلامی منحصر نشده است، امروز رهنمودهای ایشان الهام بخش نهضت های بیداری مردم مسلمان منطقه حتی نقاط مختلف جهان بوده است.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

پیام هفته

امر به معروف و نهی از منکر
   آیه شریفه : الْمُؤْمِنُونَ وَ الْمُؤْمِناتُ بَعْضُهُمْ أَوْلِیاءُ بَعْضٍ یَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ یَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْکَرِ ... (سوره توبه ، آیه 71)ترجمه : مردان و زنان با ایمان ولی (و یار و یاور) یکدیگرند، امربه معروف و نهی از منکر می‌کنند، نماز را برپا می‌دارند و زکات را می‌پردازند و خدا و رسولش را اطاعت می‌کنند.روایت : قال الباقر(ع) : ان الامر بالمعروف و النهي عن المنكر سبيل الانبياء و منهاج الصالحين فريضة عظيمه بها تقام الفرائض و تأمن المذاهب و تحل المكاسب و ترد المظالم و تعمر الارض و يتصف من الاعداء و يستقيم الامر. ( تهذيب الأحكام ، ج6 ،ص ١٨٠و اصول کافی ، ج5 ، ص 55)ترجمه : امام...

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

HTML 5نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید