ضرورت حمایت همه جانبه جهان اسلام ازغزه

  • پنج شنبه, 09 مرداد 1393 08:08
  • بازدید 2532 بار

«حسین امیرعبداللهیان» معاون عربی و آفریقایی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با تاکید به اینکه روابط ایران و لبنان به تحرک بیشتر نیاز دارد، به ضرورت کمک و حمایت همه جانبه جهان اسلام از ملت و مقاومت فلسطین در جنگ غزه اشاره کرد و گفت که افق روابط تهران و ریاض امیدوار کننده است.

به گزارش صراط مبین، امیرعبداللهیان که روزهای شنبه و یکشنبه این هفته به لبنان سفر کرده بود درگفت وگویی با روزنامه لبنانی« الاخبار» بررسی راه های تقویت روابط تهران و بیروت و تحولات غزه را از جمله اهداف اصلی این سفر اعلام کرد و افزود: معتقدیم روابط دوجانبه ایران و لبنان نیازمند تحرک و پیگیری بیشتر است.
این مصاحبه به علت تعطیلات عید سعید فطر در شماره امروز( پنجشنبه) روزنامه لبنانی الاخبار منتشر شده است.
وی که به سئوالی در باره اهداف این سفرپاسخ می گفت، به توافق های امضا شده بین ایران و لبنان در دوره نخست وزیری « سعد حریری» رییس حزب جریان المستقبل اشاره و تاکید کرد که ایران برای اجرایی شدن این توافق ها از جمله ساخت ایستگاه های تولید برق آمادگی دارد اما تاکنون از طرف لبنانی اشاره مثبتی دریافت نشده است.

معاون وزیر خارجه ایران در پاسخ به این سئوال ، آیا با مقاامات لبنانی در باره انتخاب رییس جمهوری جدید هم گفت وگو کرده است یا خیر؟، اظهارداشت: ایران هرگز در امور داخلی لبنان دخالت نمی کند، معتقدیم نخبگان و جریان های سیاسی لبنان صلاحیت و توانایی لازم را در این زمینه دارند و این یک مسئله داخلی لبنانی است اما اگر از ما کمکی خواسته شود، دریغ نخواهیم کرد.

امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: مقامات فرانسوی و لبنانی با ما در این باره مذاکراه و بر نقش ایران در کمک به انتخاب رییس جمهوری لبنان تاکید کرده اند.

وی با بیان اینکه ایران با آمریکا در باره مسائل لبنان از جمله انتخاب رییس جمهوری این کشور هیچگونه مذاکره ای نکرده است، گفت: می خواهم تاکید کنم که محور مذاکرات بین ایران و آمریکا فقط موضوع استفاده مسالمت آمیز ایران از انرژی هسته ای است و تاکنون وارد مسائل منطقه ای نشده ایم.

** تلاش ها برای توقف جنایات صهیونیست ها در غزه افزایش می یابد

خبرنگار الاخبار سئوال کرد: این نگرانی وجود دارد که جنگ علیه غزه مانند جنگ سال 1973 ، جنگ برای مذاکره و نه جنگ برای پیروزی باشد و پایان آن هم براساس ابتکار عمل « جان کری» وزیر خارجه آمریکا خلع سلاح مقاومت و نابودی زرداخانه موشکی و تونل های مقاومت در مقابل کمک های مالی و برخی امتیازات دیگر از جمله آتش بس طولانی ، رفع محاصره غزه و بازگشایی گذرگاه ها باشد؟

معاون عربی و آفریقایی وزیر امور خارجه ایران با بیان اینکه« تنها راه حل قضیه فلسطین و تحقق حقوق ملت آن ، مقاومت است، اظهارداشت: بزودی تلاش ها برای جلوگیری از جنایات اسراییل در غزه افزایش می یابد و برای دستیابی به این هدف رایزنی های منطقه ای و بین المللی زیادی انجام شده است.

امیرعبداللهیان با اشاره به بیانات حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی برای کمک به ملت و مقاومت فلسطین و کمک تسلیحاتی دوستداران فلسطین به نوارغزه و کرانه باختری، خاطرنشان کرد که رژیم صهیونیستی بجز زبان قدرت ، زبان دیگری را نمی فهمد.

وی در پاسخ به پرسشی در خصوص کمک های ایران به مردم و مقاومت در نوار غزه بویژه در جنگ با دشمن صهیونیستی، خاطرنشان کرد: ایران هرگونه کمک و حمایت از مقاومت فلسطین در نوار غزه را در گذشته دریغ نکرده و در آینده هم آن را ادامه خواهد داد و در زمینه تسلیحات امکان تقدیم انواع سلاح به مقاومت فلسطین ازسراسر جهان وجود دارد و امروز مقاومت می تواند انواع موشک را در داخل فلسطین بویژه غزه بسازد.

** روابط ایران با حماس هرگز قطع نشده است

معاون وزیر امور خارجه ایران در باره روابط ایران و جنبش حماس بویژه در 3سال گذشته و بعداز بحران سوریه گفت: روابط ایران و حماس در سه سال گذشته خوب و ممتاز بوده و جمهوری اسلامی ایران همواره از گروه های مقاومت فلسطین از جمله جنبش حماس حمایت کرده است و معتقدیم که حماس همچنان در مسیر مقاومت حرکت می کند هرچند برخی تصمیم ها را متناسب با سلوک سیاسی برای تحقق اهداف خود اتخاذ کرده است.

امیرعبداللهیان افزود: برغم برخی اختلافات در دیدگاه های ایران و حماس در قضیه سوریه ، همواره معتقدیم که فلسطین قضیه اصلی و محوری جهان اسلام است و به همین دلیل اجازه نمی دهیم بحران سوریه بر روابط ما با گروه های مقاومت در فلسطین تاثیر بگذارد.

** مواضع مصر و جنگ غزه

وی در پاسخ به پرسشی در باره ارزیابی ایران از اقدامات مصر در قبال جنگ علیه غزه اظهارداشت: معروف است که مصر یک ابتکار عمل سیاسی را در خصوص جنگ غزه دنبال می کند و ما با در نظر گرفتن برخی ملاحظات در باره محتویات، از آن استقبال می کنیم ، معتقدیم این ابتکار عمل سیاسی مصر باید بر بازگشت حقوق فلسطینی ها متمرکز باشد و مشورت های سیاسی بین تهران و قاهره در این باره افزایش یابد تا این ابتکار برای تحقق حقوق و مطالبات فلسطینی ها به موفقیت نزدیکتر شود.

معاون وزیر خارجه ایران در پاسخ به این پرسش ، آیا این موضوع را که مصر در جنگ علیه غزه در صف اسراییل قراردارد، رد می کنید؟ گفت: مصر برای آرام شدن اوضاع تلاش می کند و اعلام کرده است که بزودی اجازه می دهد تا کمک های انسان دوستانه وارد نوار غزه شود.

امیرعبداللهیان افزود: نگران ابتکارعمل های مصر نیستیم و تصمیم داریم وارد مذاکرات جدی با مصری ها در باره اقداماتی که به توقف جنایات اسراییل علیه غزه و رفع محاصره ظالمانه آن می شود، شویم.

وی تاکید کرد: از طرف مصری خواسته ایم تا اجازه دهد کمک های انسان دوستانه ایران وارد نوار غزه شود و زخمی های فلسطینی بتوانند برای درمان به ایران منتقل شوند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

پیام هفته

رعایت شخصیت افراد
قرآن : يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا لا يَسْخَرْ قَوْمٌ مِنْ قَوْمٍ عَسي‏ أَنْ يَکُونُوا خَيْراً مِنْهُمْ وَ لا نِساءٌ مِنْ نِساءٍ عَسي‏ أَنْ يَکُنَّ خَيْراً مِنْهُنَّ وَ لا تَلْمِزُوا أَنْفُسَکُمْ وَ لا تَنابَزُوا بِالْأَلْقابِ بِئْسَ الاِسْمُ الْفُسُوقُ بَعْدَ الْإيمانِ وَ مَنْ لَمْ يَتُبْ فَأُولئِکَ هُمُ الظَّالِمُونَ (سوره حجرات، آیه 11)ترجمه: ای کسانی که ایمان آورده اید ، نباید قومی قوم دیگر را ریشخند کند ، شاید آنها از اینها بهتر باشند ، و نباید زنانی زنانِ [ دیگر ] را [ ریشخند کنند ] ، شاید آنها از اینها بهتر باشند ، و از یکدیگر عیب مگیرید ، و به همدیگر لقبهای زشت مدهید چه ناپسندیده است ...

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید