ایجاد رغبت به قرآن‌گرایی با بهره‌مندی از ابزار دین و فرهنگ

  • یکشنبه, 05 مرداد 1393 03:09
  • بازدید 2319 بار

در دنیای امروز شاهد هستیم که جبهه مخالف به‌شدت در حال فعالیت است و ما به‌عنوان جامعه‌‌ای که علاقه‌مندیم فرهنگ خود را به دنیا نشان دهیم باید از تبلیغات در حوزه دین و فرهنگ استفاده کنیم و برای ایجاد رغبت به قرآن‌گرایی راهکار داشته باشیم.

به گزارش صراط مبین، جعفر تابان، مدرس دانشگاه‌های اراک با تأکید بر لزوم فرهنگ‌سازی در زمینه قرائت قرآن، گفت: ماه رمضان فرصت مغتنمی است برای ختم قرآن و استمرار بخشیدن به این اخلاق پسندیده در ماه‌های دیگر سال ضرورت دارد.
وی اظهار کرد: آیات، نشانه‌ها و هدایتگری قرآن صرفاً مخصوص ماه مبارک رمضان نیست و این خصوصیت برای تمامی ایام و فراگیر است؛ بنابراین هر مسلمانی لازم است همواره با قرآن در ارتباط باشد و در طول روز زمانی را برای قرائت و تدبر در قرآن در‌نظر گیرد.
مدرس دانشگاه‌های اراک ادامه داد:‌ هر مسلمانی می‌تواند در طول ماه مبارک رمضان با قرائت قرآن در پیدا کردن روحیه قرآن‌گرایی در جامعه نقش مهمی‌ ایفا کند.
راهکار برخورد با تهاجم فرهنگی رسانه‌های فارسی زبان
تابان با اشاره به جنگ نرم و تهاجم فرهنگی رسانه‌های فارسی زبان غربی، تأکید کرد:‌ ما در راه مواجهه با تهاجم فکری ابزار قدرتمندی به نام قرآن در دست داریم که با استفاده درست از آن می‌توان با افکار وارداتی متخاصم مقابله کرد.
وی افزود:‌ آنچه امروزه شاهد آن هستیم حجم بالای اشکالاتی است که درباره روزه، نماز و به‌طور کلی دین اسلام از سوی مخالفان مطرح می‌شود و برای جوانان سؤال به‌وجود می‌آید و در نهایت موجب ضعف ایمان می‌شود که در این زمینه باید متخصصان دین با استفاده از کتب اسلام‌شناسان قوی درصدد پاسخگویی باشند.
شبهات غرض‌ورزانه جای نگرانی دارد
مدرس دانشگاه‌های اراک بیان کرد: البته به‌طور غریزی و بدون دخالت معارضان ممکن است برخی سؤالات برای فرد مؤمن در امر دین به‌وجود بیاید که طبیعی است؛ ولی شبهاتی که غرض‌ورزانه و به‌طور گسترده از سوی شبکه‌های ضد‌دین مطرح می‌شود و زمینه را برای سست شدن ایمان در عمل به فرائض دینی فراهم می‌کند جای نگرانی دارد.
تابان اظهار کرد:‌ تبلیغات همانگونه که امام خمینی(ره) فرمودند باید در رأس امور قرار گیرد و در دنیای امروز شاهد هستیم که جبهه مخالف به‌شدت در حال فعالیت است و ما به‌عنوان جامعه‌ای که علاقه‌مندیم فرهنگ خود را به دنیا نشان دهیم باید از تبلیغات در حوزه دین و فرهنگ استفاده کنیم و برای ایجاد رغبت به قرآن‌گرایی راهکار داشته باشیم.
مدرس دانشگاه‌های اراک یادآور شد: در همه امور باید از افراط و تفرط برحذر بود در امر تبلیغات نیز می‌توان به دروغ و گزافه‌گویی متوسل شد یا اینکه می‌توان با ایجاد فضای علمی و به دور از تهمت و با تکیه بر خرد و منطق، مبانی اسلامی را ترویج داده و اثرگذار بود.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

پیام هفته

همیاری و مددرسانی در نظام اسلامی
قرآن : إِنَّ اللّهَ يَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالإِحْسَانِ وَ ... (سوره نحل ، آیه 90)ترجمه: در حقيقت ‏خدا به دادگرى و نيكوكارى و بخشش فرمان مى‏دهد و ...حدیث: رسول اکرم صلی الله علیه و آله می فرماید: المؤمنون اخوة یقضی بعضهم حوائج بعض فبقضاء بعضهم حوائج بعض یقضی الله حوائجهم یوم القیامة (مستدرک الوسائل، ج 2، ص 406 )ترجمه: اشخاص با ایمان برادرند و حوایج یکدیگر را برمی آورند . پس به برآوردن حوایج یکدیگر، خداوند حوایج آنان را در روز قیامت برآورده می کند.

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید