مقایسه ای بین حکومت دینی و مردم در 'دولت کریمه و مدنیت اسلام'

  • چهارشنبه, 01 مرداد 1393 03:03
  • بازدید 2569 بار

'دولت کریمه و مدنیت اسلام' با دو بخش بررسی مقایسه ای جوامع و حکومت دینی و مردم منتشر شده است.

به گزارش صراط مبین، کتاب "دولت کریمه و مدنیت اسلام" با دو بخش بررسی مقایسه ای جوامع و حکومت دینی و مردم منتشر شده است.
برای روشن شدن مدنیت اسلامی در دولت کریمه حضرت بقیة الله الاعظم (ارواحنا فداه) و زدودن شبهات ظاهر فریبی که پیروان مدنیت غربی به حکومت دینی و اسلامی وارد می سازند، باید سوالاتی پیرامون "فلسفه ی ثبات قانون و مجری قانون در اسلام"، "جایگاه مردم در حکومت دینی"، "چگونگی برخورد با خواسته های مردم"، "رابطه ی حکومت و مردم" و... پاسخ داد.
نویسنده در این کتاب هدف از نگارش فصل اول این کتاب را بررسی مقایسه‏ای بین جامعه دیکتاتوری و جامعه مدنی، پیشینه تاریخی جامعه مدنی، اشاره به دو قرائت از جامعه مدنی که مبتنی است بر مهار قانونی و مهار مردمی و بررسی نظریه مهار مردمی عنوان کرده است.
همچنین در فصل دوم به بحث پیرامون حکومت دینی و جایگاه مردم در حکومت دینی پرداخته شده است که شامل بحث هایی در زمینه فلسفه ثبات قانون، فلسفه ثبات مجری قانون» و نقش مردم در حکومت دینی می‏باشد.
نگارنده همچنین قبل از اینکه سخن خود را آغاز کند به چند نکته اشاره کرده است اول اینکه این بررسی یک بررسی همه جانبه نبوده و تنها به پاره‏ای موارد پرداخته است، دوم اینکه شیوه تحقیق در این مقاله بر پایه آیات، روایات، تجربه‏های عینی و تاریخی حکومت امام علی(ع) و روایاتی است که پیرامون وضعیت جامعه در حکومت حضرت مهدی(ع) وجود دارد و سوم اینکه ما در پی آن نیستیم که در این موج مدنیت‏خواهی برای آنکه از قافله عشق عقب نیفتیم، به صورتی منفعلانه و عجولانه خود را در ردیف "مدنیتی‏ها" جا زنیم بلکه این اسلام است که با صدایی رسا دگراندیشان و روشنفکران واپس‏گرا را به "تحدی" فرا خوانده است.
در مقدمه این کتاب آمده است:
هر از چند گاهی که متفکرین غربی به زعم خود به طرحی جدید و نظریه ای نو دست می یابند، موجی مخرب و طوفانی کور برپا می کنند و همه گنجینه ها و ذخائر فرهنگی و اعتقادی ملتها را با تهدیدی جدی روبرو می سازند. یکی از این موجهای تهدید کننده، نظریه جامعه مدنی است که چندی است در کشور ما مطرح شده و هر چند مراد ما از جامعه مدنی ریشه در "مدینة النبی(ص)" دارد اما اشتراک لفظی مراد ما و مراد غربیان زمینه را برای تک تازیهای روشنفکران واپس گرا و هجوم به ارزشها و زیر سوال بردن مدنیت اسلامی بیش از پیش مساعد کرده است و باید مواظب بود که این اشتراک لفظی همان سرنوشتی را که برای مشروعیت رقم زد، برای انقلاب اسلامی رقم نزند. به همین دلیل تبیین دقیق مدنیت اسلامی ضروری به نظر می رسد.
شایان ذکر است، "دولت کریمه و مدنیت اسلام" نوشته عباس پسندیده ازسوی موسسه تحقیقات و نشر معارف اهل البیت(ع) روانه بازار نشر شد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

پیام هفته

گسترش عدالت در همه زمینه ها
آیه شریفه : وَ قُلْ آمَنتُ بِمَا أَنزَلَ اللَّهُ مِن کِتَابٍ وَأُمِرْتُ لِأَعْدِلَ بَیْنَکُمُ ( شوری ، آیه 15)ترجمه : و بگو: من به هر کتابی که خدا نازل کرده است ایمان دارم و به من امر شده است که میان شما به عدالت رفتار کنم، روایت : امام علي(ع) در نهج‌البلاغه مي‌فرمايد : سياسة العدل ثلاث ... استقصاء في عدل (غرر الحکم ، 192) ترجمه : سیاست اجرای عدالت در سه چیز است ... (یکی) فراگیر بودن عدالت .

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید