وظیفه حاکمان در حکومت اسلامی، برقراری عدالت است

  • چهارشنبه, 01 مرداد 1393 03:03
  • بازدید 2359 بار

رئیس حوزه علمیه اصفهان با اشاره به اهمیت خدمت به مردم گفت: کار در حکومت اسلامی برای برقراری عدالت بسیار ارزشمند است و در دوران غیبت حضرت مهدی(عج) ولی فقیه حاکم حکومت اسلامی است.

به گزارش صراط مبین، آیت‌الله‌ حسین مظاهری در سلسله دروس اخلاق روز‌های ماه مبارک اظهارکرد: دنیا و متعلقات آن در نزد حضرت علی(ع) بسیار کم ارزش بود که در نهج‌البلاغه از آن به ارزش دنیا به اندازه پایین بیان شده است.
وی افزود: اگر حکومت حکومت عدل علوی باشد و مسئولیت در آن برای خدمت به خداوند و مردم باشد، این مسئولیت و کارها بسیار ارزشمند و اثر بخش برای انسان است.
رئیس حوزه علمیه اصفهان با بیان اینکه عدم ارزش دنیا برای حضرت علی(ع) سبب اظهارنظرهای کاملا غلط درباره آن حضرت شده، تصریح کرد: افراد کوتاه نظر این عدم ارزش دنیا در نزد امام علی(ع) را عاملی برای عدم مسئولیت پذیری و واگذاری مسئولیت به دیگران دانسته‌اند که این گفته ها بسیار غلط است.
وی افزود: امام علی(ع) کار برای مردم وتشکیل حکومت اسلامی را بی‌ارزش نداسته و ایشان در سایه حکومت اسلامی خود به اسلام و مردم خدمت کرده است.
آیت‌الله مظاهری به دوران 13 ساله بدون حکومت پیغمبر اسلام اشاره کرد و گفت: در این 13 سال که پیامبر مسئولیتی برای مدیریت حکومت اسلامی در مکه نداشته فعالیت‌های گسترده‌ای نتوانست انجام دهد که با تشکیل حکومت اسلامی در مدینه فعالیت‌های بسیار برای خدمت به مردم صورت داده‌اند.
وی ساخت مسجد و ایجاد اتحاد بین مردم را از خدمات پیامبر(ص) پس از تشکیل حکومتی اسلامی بیان کرد و افزود: ایجاد اتحاد بین مردم فضیلت بزرگی بود که پیامبر به مردم داد و در سایه این اتحاد پیامبر 84 جنگ را مدیریت کرد.
استاد اخلاق حوزه علمیه حکومت را متعلق به خداوند دانست و افزود: این مسئولیت به پیامبر اسلام و پس از آن به ائمه(ع) واگذار شده که در دوران غیبت حضرت مهدی(عج) ولی فقیه حاکم حکومت اسلامی است.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

پیام هفته

گسترش عدالت در همه زمینه ها
آیه شریفه : وَ قُلْ آمَنتُ بِمَا أَنزَلَ اللَّهُ مِن کِتَابٍ وَأُمِرْتُ لِأَعْدِلَ بَیْنَکُمُ ( شوری ، آیه 15)ترجمه : و بگو: من به هر کتابی که خدا نازل کرده است ایمان دارم و به من امر شده است که میان شما به عدالت رفتار کنم، روایت : امام علي(ع) در نهج‌البلاغه مي‌فرمايد : سياسة العدل ثلاث ... استقصاء في عدل (غرر الحکم ، 192) ترجمه : سیاست اجرای عدالت در سه چیز است ... (یکی) فراگیر بودن عدالت .

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید