بزرگ‌ترین کار در شب قدر؛ انجام تحصیل علم و معارف دین

  • چهارشنبه, 25 تیر 1393 03:09

یک کارشناس حوزه دین بزرگ ‌ترین کار در شب قدر را انجام تحصیل علم و معارف دین دانست.

به گزارش صراط مبین، حجت‌الاسلام والمسلمین محسن احمدی، کارشناس دینی گفت: معنای تقدیر الهی در موجودات، یعنی هدایت به سوی مسیر هستی‏ که برای آن‌ها مقدر و در آن قالب‏‌گیری شده‌اند.

وی افزود: هر موجودی با توجه به علل و شرایط خود قالبی دارد که عوارض و ویژگی‌های وجودی او را می‌سازد و در متون دینی از آن به قدر الهی تعبیر می‌شود.

حجت‌الاسلام احمدی عنوان کرد: پس علت نامگذاری این شب به شب قدر را می‌توان چنین بیان کرد که خداوند در این شب تقدیر هر موجودی را رقم می‌زند.

این کارشناس دینی در ادامه با اشاره به این‌که قدر در لغت به‌معنای قیمت، ارزش، اندازه و تقدیر بیان می‌شود عنوان کرد: هریک از انسان‌ها براساس اعمالشان، امورات برای آن‌ها رقم می‌خورد که این خود به نوعی فلسفه نامگذاری شب قدر است.

وی اظهار کرد: شب قدر به تصریح آیه «إِنَّا أَنْزَلْناهُ فِی لَیْلَةِ الْقَدْرِ»؛ شبی است که قرآن در آن شب بر رسول اکرم(ص) نازل شده و از امام باقر(ع) نقل است در جواب معنای آیه «إِنَّا أَنْزَلْناهُ فِی لَیْلَةٍ مُبارَکَةٍ» فرمودند «آری شب قدر، شبی است که همه ساله در ماه رمضان و در دهه آخر آن تجدید می‌شود»، شبی که قرآن جز در آن شب نازل نشده و آن شبی است که خدای تعالی درباره‏ آن فرموده است «فیها یفرق کل امر حکیم؛ در آن شب هر امر با حکمتی، متعین و ممتاز می شود».

حجت‌الاسلام احمدی با اشاره به این مطلب که شب قدر و شب نزول قرآن زمان تعیین کردن و روشن کردن تقدیر و اندازه‏‌گیری همه امور و همه چیزها است، ادامه داد: بزرگ‌ترین کاری که می‌توان در شب قدر انجام داد تحصیل علم و معارف دین است.

این کارشناس دینی در پایان عبادت را یعنی تسلیم شدن و آن را وسیله‌ای برای درک حقیقت انسان و گذر از منیت‌ها و ترک هوای نفس دانست و یادآور شد: بیاییم از این شب‌ها نهایت استفاده را ببریم.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

پیام هفته

رفع گرفتاری مردم
آیه شریفه  : لَن تَنَالُواْ الْبِرَّ حَتَّى تُنفِقُواْ مِمَّا تُحِبُّونَ (سوره : آل عمران  ، آیه : 92)ترجمه : نيکی را در نخواهيد يافت تا آنگاه که از آنچه دوست می داريد انفاق کنيدروایت : الامام الرضا (ع) فی بیان اوصاف النبی (ص) : أَفْضَلُهُمْ عِنْدَهُ وَ أَعَمُّهُمْ نَصِيحَةً لِلْمُسْلِمِينَ وَ أَعْظَمُهُمْ عِنْدَهُ مَنْزِلَةً أَحْسَنُهُمْ مُوَاسَاةً وَ مُوَازَرَةً. (عیون اخبار الرضا ، ج1 ، ص 308)ترجمه : امام رضا (ع) در خصوص ویژگی های پیامبر(ص) فرمودند : برترین مسلمانان نزد پیامبر کسی بود که بیشتر از همه خیرخواه مسلمانان بود و محترم ترین مسلمانان نزد او کسی بود که بهتر از همه به کمک رسانی و مدد...

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

HTML 5نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید