نظر مراجع تقلید پیرامون روزه داری با ضعف جسمانی

  • سه شنبه, 17 تیر 1393 03:07
  • بازدید 2251 بار

مراجع تقلید شیعه حکم افرادی که به دلیل ضعف جسمانی قادر به ادامه روزه داری نیستند را بیان کرده اند.

به گزارش صراط مبین، جمعی از مومنین در سووالی از مراجع تقلید پرسیده اند که ˈآیا به جهت ضعف می توان از روزه گرفتن خودداری کرد؟ˈ که مراجع نیز به شرح زیر پاسخ داده اند:

حضرات آیات امام خمینی، سید ابوالقاسم خوئی، جواد تبریزی، محمد فاضل لنکرانی، سید علی حسینی سیستانی، حسین نوری همدانی: انسان نمی تواند برای ضعف روزه را بخورد؛ ولی اگر ضعف به قدری است که معمولا نمی شود آن را تحمل کرد، خوردن روزه اشکال ندارد.

آیت الله ناصر مکارم شیرازی: اگر ضعف به قدری است که تحمل آن بسیار مشکل است، می تواند روزه را بخورد و همچنین اگر خوف بیماری داشته باشد می تواند روزه را بخورد.

آیت الله حسین وحید خراسانی: اگر ضعف به قدری است که برای روزه دار عرفا قابل تحمل نباشد خوردن روزه اشکال ندارد.

 

** جمعی دیگر از مقلدین نیز در سووالی پرسیده اند که ˈآیا کارگران، کشاورزان و ... به جهت گرمای زیاد می توانند روزه نگیرند؟ˈ

حضرت امام خمینی(ره): نمی توانند روزه بخورند و باید روزه بگیرند؛ ولی در بین روزه، اگر به حرج افتادند، افطار نمایند.

حضرت آیت الله خامنه ای: اگر روزه را تا حدی ادامه دهد که تشنگی و گرسنگی برای او حرجی شود، افطار کند، فقط قضا دارد.

 

** در سووال دیگری نیز پرسیده شده است که ˈآیا افراد تازه بالغ به جهت ضعف شدید می توانند روزه نگیرند؟ˈ

امام خمینی(ره): دختر تازه بالغی که توان روزه گرفتن را ندارد و تا رمضان سال بعد نیز نمی تواند قضا کند، هروقت توانست روزه بگیرد و برای تاخیر هر روز، تا رمضان سال بعد یک مد طعام به فقیر بدهد؛ مگر آنکه در تاخیر معذور باشد که چیزی بر او نیست.

آیت الله لطف الله صافی گلپایگانی: در صورتی که روزه موجب حرج یا بیماری گردد، گرفتن آن جایز نیست و قضا دارد.

مرحوم آیت الله سید محمد رضا گلپایگانی: در صورتی که روزه برای دختر 9ساله حرجی است و مشقت دارد، افطار کند و در صورت تمکن از گرفتن روزه ، به احتیاط لازم آن را قضا کند.

مرحوم آیت الله محمد تقی بهجت: بر پسر و دختر تازه بالغ که قدرت بر روزه گرفتن ندارد، روزه واجب نیست و کفاره هم ندارد؛ ولی قضا دارد.

مرحوم آیت الله محمد فاضل لنکرانی: اگر روزه گرفتن برای دختر تازه بالغ، موجب ضعف غیرقابل تحمل و مشقت و حرج باشد، روزه نگیرد و بعدا در صورت قدت قضا کند.

حضرت آیت الله خامنه ای: مجرد ضعف و عدم قدرت افراد تازه بالغ بر روزه گرفتن، موجب سقوط قضای روزه نمی شود؛ بلکه قضای روزها ی ماه رمضان که از او فوت شده، بر وی واجب است و اگر روزه گرفتن برای ایشان ضرر داشته باشد یا تحمل آن برای آنان همراه با مشقت زیاد باشد، افطار جایز است.

آیت الله ناصر مکارم شیرازی: دختری که به سن بلوغ رسیده و به جهت ضعف جسمی توان روزه گرفتن را ندارد و بعد از رمضان هم تا سال بعد نمی تواند روزه بگیرد، باید برای هر روز، 750 گرم گندم و مانند آن به فقیر بدهد و قضای این روزه ها بر او واجب نیست.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

پیام هفته

رعایت شخصیت افراد
قرآن : يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا لا يَسْخَرْ قَوْمٌ مِنْ قَوْمٍ عَسي‏ أَنْ يَکُونُوا خَيْراً مِنْهُمْ وَ لا نِساءٌ مِنْ نِساءٍ عَسي‏ أَنْ يَکُنَّ خَيْراً مِنْهُنَّ وَ لا تَلْمِزُوا أَنْفُسَکُمْ وَ لا تَنابَزُوا بِالْأَلْقابِ بِئْسَ الاِسْمُ الْفُسُوقُ بَعْدَ الْإيمانِ وَ مَنْ لَمْ يَتُبْ فَأُولئِکَ هُمُ الظَّالِمُونَ (سوره حجرات، آیه 11)ترجمه: ای کسانی که ایمان آورده اید ، نباید قومی قوم دیگر را ریشخند کند ، شاید آنها از اینها بهتر باشند ، و نباید زنانی زنانِ [ دیگر ] را [ ریشخند کنند ] ، شاید آنها از اینها بهتر باشند ، و از یکدیگر عیب مگیرید ، و به همدیگر لقبهای زشت مدهید چه ناپسندیده است ...

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید