بازخوانی برگ زرینی از تشیع سرخ علوی

  • چهارشنبه, 11 تیر 1393 03:03
  • بازدید 1901 بار

با گذشت 1235 سال از ورود عالم آل محمد (ص) به خطه نیشابور بار دیگر شمیم عطر رضوی در این خطه ولایتمدار پیچید و برگ زرینی از تاریخ تشیع سرخ علوی را ورق زد.

به گزارش صراط مبین، بازخوانی این رویداد مهم در نیشابور، شهر قلمدانهای مرصع و مزین به حدیت سلسله الذهب، چندمین سال است که با ورود کاروان نمادین امام رضا (ع) به این شهر، حال و هوای خاصی به این خطه بخشیده و گویی همین امروز است که آن وجود پاک قدم بر این سرزمین علم و ادب گذاشته است.

مردان ، زنان ، جوانان ، سالمندان نیشابوری که دیروز شاهد ورود کاروان نمادین امام رضا (ع) بودند، لحظاتی خود را در پیشگاه امام مهربانی ها حس نمودند و شمیم عطر محمدی(ص) را در عمق جان اسشتمام کردند.

آنها که همراه با کاروان نمادین امام رضا(ع)، هشت منزلگاه را طی مسیر نموده ، دست نوازش خورشید هشتم را بر سر خود حس کردند و پس از قرنها به امام و مقتدای خود گفتند که اگر نبودند تا خاک پاک قدوم رضوی را سرمه چشم خویش نمایند اکنون آمده اند، بگویند تا دنیا دنیاست سر بر آستان ولایت می سایند و حب آل علی(ع) را در عمق دلهای خود ریشه دار و ریشه تر می کنند.

آری آنها در این کاروان نمادین شاهد بودند که امام رئوف به پاس ولایتمداری یکی از پاکان آل محمد(ص)، امامزداه محروق به زیارت ایشان شتافتند و با حضور در منزل یک بانوی مومنه( پسنده) با غرس نهال بادام خیر و برکت را ارزانی این بانوی ولایتمدار نمودند.

و سرانجام این کاروان نمادین به محلی رسید که می باید نیشابور و نیشابوریان را ترک کند و آن هنگام بود که کاتبانی آماده ثبت کلام گهربار از نور هشتم بودند که در پاسخ به مریدی، فرمودند:ˈ کلمه لااله الا الله حصنی فمن دخل حصنی امن من عذابی بشروطها و انا من شروطها ˈ.

و چه زیبا هنرمندانی در خطه نیشابور این حدیث کوتاه اما نورانی و پر مغر را به طول 1235متر به نشانه یک هزار و دویست و سی و پنجمین سال ورود امام رئوف ، ثامن الائمه حضرت علی ابن موسی رضا(ع) ، خطاطی کردند تا باردیگر گوشه از عشق و ارادت خود را به خاندان نبی مکرم اسلام به اثبات برسانند.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

پیام هفته

رعایت شخصیت افراد
قرآن : يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا لا يَسْخَرْ قَوْمٌ مِنْ قَوْمٍ عَسي‏ أَنْ يَکُونُوا خَيْراً مِنْهُمْ وَ لا نِساءٌ مِنْ نِساءٍ عَسي‏ أَنْ يَکُنَّ خَيْراً مِنْهُنَّ وَ لا تَلْمِزُوا أَنْفُسَکُمْ وَ لا تَنابَزُوا بِالْأَلْقابِ بِئْسَ الاِسْمُ الْفُسُوقُ بَعْدَ الْإيمانِ وَ مَنْ لَمْ يَتُبْ فَأُولئِکَ هُمُ الظَّالِمُونَ (سوره حجرات، آیه 11)ترجمه: ای کسانی که ایمان آورده اید ، نباید قومی قوم دیگر را ریشخند کند ، شاید آنها از اینها بهتر باشند ، و نباید زنانی زنانِ [ دیگر ] را [ ریشخند کنند ] ، شاید آنها از اینها بهتر باشند ، و از یکدیگر عیب مگیرید ، و به همدیگر لقبهای زشت مدهید چه ناپسندیده است ...

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید