بازخوانی برگ زرینی از تشیع سرخ علوی

  • چهارشنبه, 11 تیر 1393 03:03
  • بازدید 1529 بار

با گذشت 1235 سال از ورود عالم آل محمد (ص) به خطه نیشابور بار دیگر شمیم عطر رضوی در این خطه ولایتمدار پیچید و برگ زرینی از تاریخ تشیع سرخ علوی را ورق زد.

به گزارش صراط مبین، بازخوانی این رویداد مهم در نیشابور، شهر قلمدانهای مرصع و مزین به حدیت سلسله الذهب، چندمین سال است که با ورود کاروان نمادین امام رضا (ع) به این شهر، حال و هوای خاصی به این خطه بخشیده و گویی همین امروز است که آن وجود پاک قدم بر این سرزمین علم و ادب گذاشته است.

مردان ، زنان ، جوانان ، سالمندان نیشابوری که دیروز شاهد ورود کاروان نمادین امام رضا (ع) بودند، لحظاتی خود را در پیشگاه امام مهربانی ها حس نمودند و شمیم عطر محمدی(ص) را در عمق جان اسشتمام کردند.

آنها که همراه با کاروان نمادین امام رضا(ع)، هشت منزلگاه را طی مسیر نموده ، دست نوازش خورشید هشتم را بر سر خود حس کردند و پس از قرنها به امام و مقتدای خود گفتند که اگر نبودند تا خاک پاک قدوم رضوی را سرمه چشم خویش نمایند اکنون آمده اند، بگویند تا دنیا دنیاست سر بر آستان ولایت می سایند و حب آل علی(ع) را در عمق دلهای خود ریشه دار و ریشه تر می کنند.

آری آنها در این کاروان نمادین شاهد بودند که امام رئوف به پاس ولایتمداری یکی از پاکان آل محمد(ص)، امامزداه محروق به زیارت ایشان شتافتند و با حضور در منزل یک بانوی مومنه( پسنده) با غرس نهال بادام خیر و برکت را ارزانی این بانوی ولایتمدار نمودند.

و سرانجام این کاروان نمادین به محلی رسید که می باید نیشابور و نیشابوریان را ترک کند و آن هنگام بود که کاتبانی آماده ثبت کلام گهربار از نور هشتم بودند که در پاسخ به مریدی، فرمودند:ˈ کلمه لااله الا الله حصنی فمن دخل حصنی امن من عذابی بشروطها و انا من شروطها ˈ.

و چه زیبا هنرمندانی در خطه نیشابور این حدیث کوتاه اما نورانی و پر مغر را به طول 1235متر به نشانه یک هزار و دویست و سی و پنجمین سال ورود امام رئوف ، ثامن الائمه حضرت علی ابن موسی رضا(ع) ، خطاطی کردند تا باردیگر گوشه از عشق و ارادت خود را به خاندان نبی مکرم اسلام به اثبات برسانند.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

پیام هفته

امر به معروف و نهی از منکر
   آیه شریفه : الْمُؤْمِنُونَ وَ الْمُؤْمِناتُ بَعْضُهُمْ أَوْلِیاءُ بَعْضٍ یَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ یَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْکَرِ ... (سوره توبه ، آیه 71)ترجمه : مردان و زنان با ایمان ولی (و یار و یاور) یکدیگرند، امربه معروف و نهی از منکر می‌کنند، نماز را برپا می‌دارند و زکات را می‌پردازند و خدا و رسولش را اطاعت می‌کنند.روایت : قال الباقر(ع) : ان الامر بالمعروف و النهي عن المنكر سبيل الانبياء و منهاج الصالحين فريضة عظيمه بها تقام الفرائض و تأمن المذاهب و تحل المكاسب و ترد المظالم و تعمر الارض و يتصف من الاعداء و يستقيم الامر. ( تهذيب الأحكام ، ج6 ،ص ١٨٠و اصول کافی ، ج5 ، ص 55)ترجمه : امام...

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

HTML 5نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید