عرضه نفیس ترین قرآن در نمایشگاه تهران

  • یکشنبه, 08 تیر 1393 03:06
  • بازدید 2211 بار

نمایشگاه بین المللی قرآن امسال به نفیس ترین قرآن کریم مزین شده ؛ وقتی به محل برگزاری این رویداد مذهبی و فرهنگی وارد شدید حیف است سری به این آثار ارزشمند نزنید.

به گزارش صراط مبین، موزه ملی قرآن امسال در بیست و دومین دوره برگزاری این نمایشگاه این کتاب های آسمانی نفیس و گران قیمت را عرضه کرده است.
در بیست و دومین دوره نمایشگاه قرآن برای نخستین بار بخش میراث مکتوب(فرهنگی) غرفه ای را به موزه ملی قرآن اختصاص داده و در آن مصحف های شریفی عرضه شده است.
آثار ارائه شده در این غرفه از قدمت تاریخی، معنوی و هنری والایی برخوردار است بطوریکه نگهداری این آثار باید تحت شرایط خاصی باشد و به همین دلیل این مجموعه در فضای داخلی مجموعه باغ موزه دفاع مقدس، روبروی تالار خلیج فارس در معرض دید علاقه مندان قرار گرفته است.
در این غرفه 14 اثر نفیس و با ارزش ارائه شده که از مجموع آنها سه قرآن و بقیه نیز آثاری با مضامین قرآنی هستند.
عمده این آثار مربوط به دو دوره تاریخی صفوی و قاجار است، این آثار ویژگی های منحصر به فردی در بحث خوشنویسی و تذهیب دارند.

مدیر بخش میراث مکتوب نمایشگاه بین المللی قرآن کریم گفت: ارزشمندترین مصحف شریفی که در این غرفه برای بازدید عرضه شده ، قرآنی است که در دوره قاجاریه به نگارش در آمده است.

امین عارف نیا افزود: این قرآن به خط آقاجان پرتو به نگارش در آمده و ویژگی خاص آن این است که به راحتی قابل خواندن است.

وی می افزاید: در این قرآن در بین تمام سطور طلا کاری شده است و تمام سرسوره ها با رنگ های مختلف نوشته شده است، همین امر باعث شده تا با قرآنی متفاوت از لحاظ هنری مواجه باشیم. این قرآن دارای ترجمه در حاشیه صفحات است.

البته در این بخش قرآنی با حروف ابجد به شکل یک تن پوش نیز دیده می شود که برای مصون ماندن از آسیب در محفظه ای شیشه ای قرار گرفته است.

یکی دیگر از آثار ارزشمندی که در غرفه موزه ملی قرآن کریم در بخش میراث فرهنگی عرضه شده گزیده ای از سخنان امام علی(ع) و سه خلیفه مسلمین است و توضیحات مربوط به آن نیز در کنار آن قرار گرفته است؛ دعای احتجاب، زیارت عاشورا و دعای علقمه، به خط ام سلمه دختر فتحعلی شاه، یکی دیگر از آثار ارزشمند این غرفه است.

این آثار با توضیحاتی که در زیر هر اثر آمده در این غرفه عرضه شده و بازدیدکننده با خواندن این توضیحات بطور کامل با تاریخچه این آثار آشنا می شود.

برای بازدید از این غرفه در نمایشگاه قرآن می توان با مراجعه به ساختمان موزه مجموعه باغ موزه دفاع مقدس و رفتن به طبقه منفی یک با این آثار آشنا شد.

بیست و دومین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم که از چهارم تیر در موزه دفاع مقدس بر پا شده تا 23 همین ماه در این محل دایر است.

در این نمایشگاه 18 موسسه دولتی و 35 موسسه مردمی آثار قرآنی خود را به نمایش گذاشتند.

این نمایشگاه در روزهای یاد شده از ساعت 18 تا 24 شب میزبان بازدیدکنندگان است.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

پیام هفته

گسترش عدالت در همه زمینه ها
آیه شریفه : وَ قُلْ آمَنتُ بِمَا أَنزَلَ اللَّهُ مِن کِتَابٍ وَأُمِرْتُ لِأَعْدِلَ بَیْنَکُمُ ( شوری ، آیه 15)ترجمه : و بگو: من به هر کتابی که خدا نازل کرده است ایمان دارم و به من امر شده است که میان شما به عدالت رفتار کنم، روایت : امام علي(ع) در نهج‌البلاغه مي‌فرمايد : سياسة العدل ثلاث ... استقصاء في عدل (غرر الحکم ، 192) ترجمه : سیاست اجرای عدالت در سه چیز است ... (یکی) فراگیر بودن عدالت .

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید