قرآن کریم دقیق ترین تعاریف اخلاق را دارد

  • پنج شنبه, 05 تیر 1393 03:09
  • بازدید 2144 بار

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: جامعه اسلامی به برکت قرآن کریم از دقیق ترین تعاریف اخلاق زندگی بهره می برد.

به گزارش صراط مبین، آیت الله محسن اراکی روز پنجشنبه در مراسم اختتامیه هشتمین گردهمایی اتحاد دانشجویان جهان اسلام افزود : علم و اخلاق در سبک زندگی یکی از مقوله هایی مهمی است که جامعه اسلامی باید به آن توجه داشته باشد.

وی ادامه داد : اگر خواستار اصلاح جوامع اسلامی هستیم باید به سبک زندگی بهتر و پایبند به داشته های دین اسلام برسیم که امیدوارم با تلاش مسلمانان این امر محقق شود.

اراکی خاطرنشان کرد : سبک زندگی مقوله ای ویژه است که هم می تواند موجب تعالی و رشد انسان شود و از طرفی دیگر وقتی به سمت جهل رود ، سقوط انسان را درپی خواهد داشت.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی درمورد نکته های سبک زندگی گفت: این مهم الگویی است که آرمان های زندگی هر انسان را برایش مشخص می کند و سعادت و سقوط بشر در گرو آن خواهد بود.

آیت الله اراکی در بخش دیگر سخنان خود افزود : اخلاق نیز مکمل سبک زندگی است که به آن جهت می دهد و در به ثمر رسیدن آن نقش بسزایی دارد.

وی از قرآن کریم به عنوان دقیق ترین منبع اخلاق نام برد و اظهار داشت : هیچ منبعی به اندازه این کتاب آسمانی نمی تواند اخلاق را در زندگی انسانها نهادینه کند.

آیت الله اراکی گفت : اخلاق چهره روانی انسان را می سازد و بنیاد و اساس سبک زندگی است که در رسیدن به آرمان ها ، بشر را کمک خواهد کرد.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در ادامه با توصیف گونه های مختلف علوم بر استفاده از علم معنایی که بارها در دین اسلام از آن یاد شده است ، تاکید کرد.

وی ادامه داد : برخی از موارد هدف از علم دانایی مطلق است و مواردی دیگر علم ابزاری است که امکانات تکنولوژیک را در زندگی انسان فراهم می کند .

آیت الله اراکی خاطرنشان کرد: به اعتقاد علما و صاحب نظران جامعه اسلامی علم معنایی مهمترین نوع این مقوله در زندگی بشریت است که به مباحثی همچون چیستی انسان و چرایی وجود هستی اشاره می کند .

وی ادامه داد : ما مسلمانان به برکت قرآن و اسلام از علم معنایی برخوردار هستیم مقوله ای که درغرب به فراموشی سپرده شده است .

آیت الله اراکی با اشاره به اینکه دانشمندان غربی از علم معنایی و بنیادین محرومند افزود : علم بنیادین پاسخ تمامی پرسش های انسان را در خود جای داده است که به وسیله آنها می توان به سعادت برسد .

وی ادامه داد : کشورهای غربی باب استدلال و برهان را در علم خود بسته اند و به همین منظور همانگونه که مشاهده می کنیم زندگی آنها از آرامش و سعادت دور است.

آیت الله اراکی در خاتمه افزود : امیدوارم که جوامع اسلامی با بهره گیری از قرآن کریم و سنت رسول (ص)، علم و اخلاق را در سبک زندگی خود را تببین کنند.

مراسم اختتامیه هشتمین گردهمایی اتحاد دانشجویان جهان اسلام یا موضوع علم و اخلاق در سبک زندگی با حضور روسای اتحادیه های دانشجویی ایرانی و خارجی در هتل سیمرغ تهران برگزار شد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

پیام هفته

رعایت شخصیت افراد
قرآن : يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا لا يَسْخَرْ قَوْمٌ مِنْ قَوْمٍ عَسي‏ أَنْ يَکُونُوا خَيْراً مِنْهُمْ وَ لا نِساءٌ مِنْ نِساءٍ عَسي‏ أَنْ يَکُنَّ خَيْراً مِنْهُنَّ وَ لا تَلْمِزُوا أَنْفُسَکُمْ وَ لا تَنابَزُوا بِالْأَلْقابِ بِئْسَ الاِسْمُ الْفُسُوقُ بَعْدَ الْإيمانِ وَ مَنْ لَمْ يَتُبْ فَأُولئِکَ هُمُ الظَّالِمُونَ (سوره حجرات، آیه 11)ترجمه: ای کسانی که ایمان آورده اید ، نباید قومی قوم دیگر را ریشخند کند ، شاید آنها از اینها بهتر باشند ، و نباید زنانی زنانِ [ دیگر ] را [ ریشخند کنند ] ، شاید آنها از اینها بهتر باشند ، و از یکدیگر عیب مگیرید ، و به همدیگر لقبهای زشت مدهید چه ناپسندیده است ...

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید