جهان اسلام و پدیده تکفیر؛ زمینه ها، پیامدها و برون رفت ها

  • دوشنبه, 02 تیر 1393 03:02
  • بازدید 2075 بار

هفدهمین جشنواره بین المللی پژوهشی شیخ طوسی با عنوان جهان اسلام و پدیده تکفیر؛ زمینه ها، پیامد ها و برون رفت ها برگزار می شود.

به گزارش صراط مبین، اولیا شعبانی، مسئول دبیرخانه "جشنواره بین المللی پژوهشی شیخ طوسی" اظهار کرد: این جشنواره که امسال هفدهمین دوره آن است، با هدف معرفی محققان برتر غیر ایرانی و آثار پژوهشی آنها هر سال از سوی معاونت پژوهشی جامعه المصطفی (ص) العالمیه برگزار می شود.
وی افزود: این سه سال اخیر با توجه به آیین نامه مصوب، جشنواره به پژوهشگاه بین المللی المصطفی (ص) سپرده شد لذا دبیرخانه جشنواره در پژوهشگاه مستقر است.
وی با بیان اینکه "جشنواره بین المللی پژوهشی شیخ طوسی" از دو بخش فراخون آثار و فراخوان مقالات تشکیل شده، گفت: بخش نخست شامل کتاب های تالیفی، ترجمه، تصحیح و تحقیق، دائرة المعارف و کتب مرجع، کتب تقریر و شرح و توضیح و مقالات چاپ شده یا ارائه شده در همایش ها و جشنواره ها است.
شعبانی تصریح کرد: همچنین رساله ها و پایان نامه و تحقیقات پایانی دفاع شده در سال قبل از آخرین جشنواره (یعنی مربوط به سال 92 و پس از آن) فرصت ارائه به این جشنواره را دارند.
مسوول دبیرخانه "جشنواره بین المللی پژوهشی شیخ طوسی" عنوان کرد: اما در بخش ارسال آثار، اعضای علمی جامعه المصطفی (ص)، اساتید همکار جامعه المصطفی (ص)، طلاب غیر ایرانی جامعه المصطفی (ص) و خانواده ها و طلاب ایرانی جامعه المصطفی (ص)، کارمندان تمام وقت جامعه المصطفی (ص) و طلاب غیر ایرانی حوزه های علمیه خراج از ایران هستند که تا 15 مهرماه سال جاری مهلت دارند آثار خود را به دبیرخانه این جشنواره ارسال کنند.
وی تاکید کرد: کلیه آثار جز پایان نامه ها و تحقیقات پایانی مقطع کارشناسی مسترد نمی شود ضمن آن که در بخش ترجمه، علاوه بر نسخه ترجمه، منبع اصلی نیز باید ارسال شود.
شعبانی عنوان کرد: در بخش مقاله با توجه به ضرورت های بین المللی که بشریت به ویژه جهان اسلام مبتلابه آن است و ضرورت پژوهش در خصوص آن احساس می شود، موضوعات انتخاب شده و به محققان معرفی می شوند.
وی عدم چاپ مقاله در هرگونه نشریات و عدم ارائه آن در همایش ها و جشنواره ها را دو شرط ارسال به دبیرخانه این جشنواره عنوان کرد و افزود: امسال با توجه به بحث تکفیر، موضوعی که کل جهان با آن درگیر است و ثمره آن را در جنایات داعش و النصره و طالبان و ... می بینیم، لذا موضوع جشنواره "جهان اسلام و پدیده تکفیر؛ زمینه ها، پیامد ها و برون رفت ها" انتخاب و اعلام شد.
شعبانی با بیان اینکه در بخش مقاله جشنواره هیچ محدودیتی به لحاظ شرکت افراد اعم از رده سنی و ایرانی و خارجی و طلبه و غیر طلبه و ... وجود ندارد، خاطر نشان کرد: علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه ارسال مقالات خود و شرایط نگارش آن می توانند به سایت جشنواره به نشانی اینترنتی tousi.miu.ac.ir مراجعه کنند؛ ضمن آن که مهلت ارسال مقالات تا 30 آبان ماه سالجاری اعلام شده است.
وی با تاکید بر اینکه با توجه به هجمه ای که از سوی تکفیری ها در خصوص اسلام هراسی و به طور خاص شیعه هراسی در جهان در حال وقوع است، گفت: در این راستا ضرورت مبارزه با اندیشه های الحادی احساس و این موضوع انتخاب شد.
مسئول دبیرخانه "جشنواره بین المللی پژوهشی شیخ طوسی" تصریح کرد: در این جشنواره ما دنبال این نبودیم تا گروه خاصی را به تکفیر متهم کنیم، در عین حال که این گروه های یاد شده معروف به تکفیری است، بلکه ما مطلق تکفیر را ممنوع کردیم چرا این بحث ممکن است از طرف مذهب شیعه هم رخ دهد، لذا آنچه ضرورت دارد و سیاست دبیرخانه هم بر آن استوار است، مطلق ممنوعیت تکفیر چه از جانب شیعه و چه از جانب اهل سنت است.
وی در ادامه به 25 محور این جشنواره اشاره کرد و گفت: محورها در بخش زمینه ها: پیشینه تاریخی پدیده تکفیر، مبانی اعتقادی تکفیر و نقد آن، ریشه های سیاسی پدیده تکفیر، جریان شناسی فرقه های تکفیر، تحلیل جامعه شناختیی پدیده تکفیر، تعصبات فرقه ای و پدیده تکفیر، شخصیت شناسی رهبران تکفیر، ریشه یابی رشد جریان تکفیر در برخی مناطق و نقد و بررسی منابع و متون جریان تکفیر اعلام شده است.
شعبانی ادامه داد: اما در بخش پیامدها: جریان تکفیر و ستیز با تمدن اسلامی، جریان تکفیر و همسویی با اسلام ستیزی استکبار، تکفیر و تروریسم، تکفیر و تضعیف امت واحده اسلامی، جریان تکفیر و مقابله با نمادهای دینی، تکفیر و تضییع کرامت انسانی، تفکر تکفیری و حضور در فضای مجازی، گستره جریان های تکفیری در جهان و پیامد های حضور جریان تکفیری در کشورهای غیر اسلامی، است که علاقه مندان می توانند آثار خود را ارسال کنند.
مسئول دبیر خانه "جشنواره بین المللی پژوهشی شیخ طوسی" خاطرنشان کرد: همچنین محور آثار در بخش برون رفت ها: مقابله فرهنگی با پدیده خشونت و تکفیر، رسالت عالمان دین و نخبگان در مقابل با پدیده تکفیر، ظرفیت دیپلماسی اسلامی در مقابل با پدیده تکفیر، اهل سنت و نقد جریان تکفیر، ضرورت تقویت جریان تقریب، پیروان مذاهب و جدال احسن و شیوه های همزیستی پیروان ادیان و مذاهب به محققان معرفی شده است.
به گفته وی "جشنواره بین المللی پژوهشی شیخ طوسی" همایش اول اسفند ماه در مجتمع آموزش عالی امام خمینی (ره) واقع در شهر مقدس قم برگزار می شود.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

پیام هفته

رعایت شخصیت افراد
قرآن : يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا لا يَسْخَرْ قَوْمٌ مِنْ قَوْمٍ عَسي‏ أَنْ يَکُونُوا خَيْراً مِنْهُمْ وَ لا نِساءٌ مِنْ نِساءٍ عَسي‏ أَنْ يَکُنَّ خَيْراً مِنْهُنَّ وَ لا تَلْمِزُوا أَنْفُسَکُمْ وَ لا تَنابَزُوا بِالْأَلْقابِ بِئْسَ الاِسْمُ الْفُسُوقُ بَعْدَ الْإيمانِ وَ مَنْ لَمْ يَتُبْ فَأُولئِکَ هُمُ الظَّالِمُونَ (سوره حجرات، آیه 11)ترجمه: ای کسانی که ایمان آورده اید ، نباید قومی قوم دیگر را ریشخند کند ، شاید آنها از اینها بهتر باشند ، و نباید زنانی زنانِ [ دیگر ] را [ ریشخند کنند ] ، شاید آنها از اینها بهتر باشند ، و از یکدیگر عیب مگیرید ، و به همدیگر لقبهای زشت مدهید چه ناپسندیده است ...

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید