نقش مردم در حکومت دینی

  • پنج شنبه, 29 خرداد 1393 03:06
  • بازدید 2284 بار

در دنياي کنوني اعمال نظر مردم در عرصه سياست اعم از تعيين نوع حاکميت ومطالبه ونظارت مستمر بر عملکرد حاکم (که دموکراسي نام مي‌نهند) از حقوق مسلم آنان محسوب مي شود ومبناي مشروعيت نظامات سياسي مي‌باشد.

به گزارش صراط مبین، به گزافه نيست که بگوييم پايبندي به دموکراسي وملزومات تحقق آن يعني آزادي انديشه وبيان و احترام به حقوق شهروندي سبب شده تا در کشورهاي عامل (مشخصا اروپا و امريکا) نوعي ثبات وامنيت ساختاري حاکم و از قبل آن يک عزم و همسويي عمومي براي پويش راه پيشرفت و توسعه پديد بيايد.
با اندکي ژرف نگري در شريعت حقه ي اسلام که اعتقاد ما بر آن است که جامع ترين الگو براي تحقق آرمان شهر مطلوب بشريت است در مي‌يابيم که اصل دموکراسي جزء جدايي ناپذيراز آموزه‌هاي هاي سياسي-اجتماعي آن است.
در صدر اسلام و در جريان غزوه حنين هنگامي که اصحاب نسبت به نحوه تقسيم غنائم لب به شکوه گشودند و صريحا پيامبر را به نقض عدالت متهم ساختند آن بزرگمرد بدون ذره اي اکراه و در کمال متانت در مقام پاسخگويي برمي آيند و به جاي برخورد سلبي به برخورد اقناعي روي مي‌آورند.
از منظر اسلام مقبوليت عمومي و مشروعيت الهي متمم يکديگر مي باشند. در آيه ۴۸ سوره شوري خدا به پيامبر مي فرمايد: اگر از تو روي گردان شدند بر توحق سيطره اي بر آنان نيست و تو فقط پيام رسان خدايي. اين معنا قريب ۱۲بار در قران آمده است.
در عصر معاصر نيز امام خميني (رض) فتوايشان چنين است که "در عصر غيبت فقيه در جميع صور ولايت دارد ليکن تشکيل حکومت بستگي بر راي اکثريت مسلمين دارد. و بر اساس اين نگرش بود که انقلاب بنيان نهاده شد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

پیام هفته

گسترش عدالت در همه زمینه ها
آیه شریفه : وَ قُلْ آمَنتُ بِمَا أَنزَلَ اللَّهُ مِن کِتَابٍ وَأُمِرْتُ لِأَعْدِلَ بَیْنَکُمُ ( شوری ، آیه 15)ترجمه : و بگو: من به هر کتابی که خدا نازل کرده است ایمان دارم و به من امر شده است که میان شما به عدالت رفتار کنم، روایت : امام علي(ع) در نهج‌البلاغه مي‌فرمايد : سياسة العدل ثلاث ... استقصاء في عدل (غرر الحکم ، 192) ترجمه : سیاست اجرای عدالت در سه چیز است ... (یکی) فراگیر بودن عدالت .

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید