آثار یادگیری فضایل اخلاقی در سنین کودکی

  • چهارشنبه, 28 خرداد 1393 03:07
  • بازدید 2275 بار

استاد حوزه علمیه قم گفت: برای رشد شخصیت و مصونیت بخشیدن به کودکان و نوجوانان باید فضایل اخلاقی از سنین پایین در میان آنان ترویج یابد.

به گزارش صراط مبین، حجت الاسلام سید قدرت الله ناصری اظهار کرد: در روایات داریم که آموختن هر علمی در دوران کودکی مانند نقش بر سنگ است و چیزی که روی سنگ نوشته شود ماندگار خواهد شد و پاک نمی شود.
وی با بیان این که نوشتن روی آب اصلا پایداری ندارد ، افزود: اگر مطلبی را به افراد در سنین بالا تعلیم و آموزش بدهیم پایداری اش خیلی کم است ، به این نحو که از این گوش می شنوند و از گوش دیگرشان خارج می شود و به سرعت فراموش می کنند.
وی گفت : اما اگر ما در دوران کودکی و حتی نوجوانی ، امانت داری ، عدالت ، صداقت و راستگویی و پرهیز از دروغ ، ایثار ، اخلاق ، پاکیزگی ، استقامت ، از خودگذشتگی ، نظم و انضباط و شجاعت و ... را میان کودکان ترویج کنیم مثل نوشته روی سنگ تا آخر عمر در گوش شان باقی می ماند.
حجت الاسلام ناصری با انتقاد از خانواده هایی که به ترویج فضائل اخلاقی در میان فرزندان شان اهمیت نمی دهند ، گفت: کودکانی که از این خانواده ها وارد جامعه می شوند وقتی به سنین بالاتر می رسند آموزش و تربیت پذیری آنها مشکل می شود و به این ترتیب هم خود ضرر می بینند و هم برای دیگران و جامعه مشکل ایجاد می کنند.
وی خطاب به خانواده ها تصریح کرد: با توجه به این که اساس کار اسلام تقویت خانواده است و توجه اسلام به خانواده یک توجه فوق العاده است ، باید توجه داشته باشند که اگر کودکان در خانواده خوب تربیت شدند آنها هم می توانند در آینده جامعه را خوب بسازند و درست کنند و اگر خوب تربیت نشدند هم خود را ضایع و تخریب می کنند و هم این که به جامعه آسیب می رسانند.
حجت الاسلام ناصری افزود: بنا بر این پدر و مادرها باید از نظر فرهنگی نخست وضعیت خودشان را درست کنند ، با انجام مطالعه و تحقیق فضائل و رذائل اخلاقی را بشناسند ، سپس خود را به فضائل اخلاقی آراسته کنند.
وی گفت: با توجه به نقش مسجد در تربیت اسلامی و اهمیت نماز ، پدر و مادرها باید با حضور در مساجد نزدیک به محل زندگی شان فرزندان خود را وادار به خواندن نماز کنند و آنها را طوری تربیت کنند که به صورت خودجوش اهل نماز خواندن ، روزه گرفتن و رفتن به مسجد باشند.
وی همچنین به پدر و مادرها توصیه کرد: با مساجدی که فعال هستند ارتباط قوی داشته باشند تا فرزندان شان هم از آنها الگو بگیرند.
این استاد حوزه علمیه خاطرنشان کرد: گفته شده پسران در سن 15 سالگی و دختران در سن 9 سالگی باید نماز بخوانند ، اما در روایات آمده است که آنان را از سن شش یا هفت سالگی وادار به خواندن نماز بکنید.
ناصری خاطرنشان کرد: اگر کودکان ما نمازخوان بشوند فضائل اخلاقی در وجود آنها رشد می کند و پایه های شخصیت آنها مستحکم شده و به درستی شکل می گیرد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

پیام هفته

رعایت شخصیت افراد
قرآن : يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا لا يَسْخَرْ قَوْمٌ مِنْ قَوْمٍ عَسي‏ أَنْ يَکُونُوا خَيْراً مِنْهُمْ وَ لا نِساءٌ مِنْ نِساءٍ عَسي‏ أَنْ يَکُنَّ خَيْراً مِنْهُنَّ وَ لا تَلْمِزُوا أَنْفُسَکُمْ وَ لا تَنابَزُوا بِالْأَلْقابِ بِئْسَ الاِسْمُ الْفُسُوقُ بَعْدَ الْإيمانِ وَ مَنْ لَمْ يَتُبْ فَأُولئِکَ هُمُ الظَّالِمُونَ (سوره حجرات، آیه 11)ترجمه: ای کسانی که ایمان آورده اید ، نباید قومی قوم دیگر را ریشخند کند ، شاید آنها از اینها بهتر باشند ، و نباید زنانی زنانِ [ دیگر ] را [ ریشخند کنند ] ، شاید آنها از اینها بهتر باشند ، و از یکدیگر عیب مگیرید ، و به همدیگر لقبهای زشت مدهید چه ناپسندیده است ...

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید