حضور دانشگاه مذاهب اسلامی در فضاهای دانشی جهان اسلام

  • یکشنبه, 25 خرداد 1393 03:00
  • بازدید 2050 بار

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی اظهار داشت: دانشگاه مذاهب اسلامی امروزه در عرصه بین‌المللی و در حوزه‌های علمیه شناخته شده و مورد توجه قرار دارد و به سمت حضور پر تحرک در فضاهای دانشی جهان اسلام حرکت می‌کند.

به گزارش صراط مبین، حجت‌الاسلام احمد مبلغی رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی در مراسم معارفه سرپرست معاونت پژوهشی و مدیر دفتر همکاری‌های علمی و بین‌المللی دانشگاه مذاهب اسلامی، با اعلام اینکه این دانشگاه در مسیر پیشرفت و تعالی قرار دارد، خاطرنشان ساخت: این دانشگاه با تفکر بین‌المللی زاده شده است و رصدهای صورت گرفته نشان می‌دهد در خارج از ایران موجی از توجه به فعالیت‌های آن آغاز گشته و به حول و قوه الهی می‌رود تا فراگیرتر شود.
وی با تأکید بر ضرورت مطرح شدن بیشتر دانشگاه مذاهب اسلامی در عرصه بین‌المللی، رویکرد دانشگاه را تعاملی و فرامذهبی دانست و افزود: با توجه به چالش‌های کنونی جهان اسلام، مطالعات فرامذهبی در پژوهش‌های این دانشگاه متمرکز بر تعمیق معرفت در مشترکات، تولید معرفت در جهت تعمیق همزیستی اسلامی و توسعه معرفت‌های مربوط به هر مذهب به مذاهب دیگر جهت مواجهه با چالش‌های مشترک و یا در زمینه مسائل مستحدثه (مسائل روز) است.
مبلغی با اشاره به اینکه دانشگاه مذاهب اسلامی، مطالعات دانشی زیرساخت‌های «مناسبات همزیستانه» امت را پی می‌گیرد، بیان داشت: این افتخار دانشگاه است که کاری کمتر انجام شده در زمینه وحدت جامعه اسلامی را پیگیری می‌کند.
رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی، با اشاره به یکی از فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی در زمان تأسیس دانشگاه که در آن بر «تمرین همزیستی» تأکید شده است، عنوان کرد: این دانشگاه می‌کوشد تا متناسب با نام و فلسفه خود، نمادهای عام اسلامی را (که همه مذاهب را پوشش می‌دهد) در محیط آموزشی خود پررنگ کند.
رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی در ادامه با اشاره به انتصاب دو تن از اساتید برجسته این دانشگاه به سمت‌های سرپرستی معاونت پژوهشی و مدیریت دفتر همکاری‌های علمی و بین‌المللی خاطرنشان کرد: شرط لازم تحقق فعالیت‌های تقریبی و تحرکات بین‌المللی، وجود پژوهش و تولید علم و در کنار آن، ارتباطات بین‌المللی با مراکز اسلامی و آموزش عالی و پویا نگه داشتن این بخش‌ها جهت کمک به رسالت دانشگاه است.
پیش از سخنان ریاست دانشگاه مذاهب اسلامی، محمد سپهری سرپرست معاونت پژوهشی دانشگاه با اشاره به اینکه دانشگاه محل تولید علم و دانش است، وجود پژوهش را زمینه‌ساز پژوهش‌های تقریبی در جهت وحدت اسلامی توصیف کرد و برنامه‌های این معاونت را برگزاری نشست‌ها و دوره‌های پژوهشی، انتشار مجلات و کتاب‌های مختلف، تقویت کتابخانه، سامان دادن به تحقیقات دانشجویی و بهره‌گیری از امکانات و منابع جدید در راستای تحقق اهداف دانشگاه عنوان کرد.
همچنین علی اسودی مدیر دفتر همکاری‌های علمی و بین‌المللی دانشگاه مسئولیت این دفتر را بسیار مهم و کلیدی دانست و از مهم‌ترین اولویت‌های کاری خود، توسعه همکاری‌های بین‌المللی با مراکز آموزش عالی و دانشگاه‌های جهان اسلام، شناسایی نخبگان فعال و اجرای برنامه‌های مشترک بین‌المللی و همکاری علمی با رایزنی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور و شناسایی فرصت‌ها و تبادل هیأت‌های علمی، اعلام کرد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

پیام هفته

گسترش عدالت در همه زمینه ها
آیه شریفه : وَ قُلْ آمَنتُ بِمَا أَنزَلَ اللَّهُ مِن کِتَابٍ وَأُمِرْتُ لِأَعْدِلَ بَیْنَکُمُ ( شوری ، آیه 15)ترجمه : و بگو: من به هر کتابی که خدا نازل کرده است ایمان دارم و به من امر شده است که میان شما به عدالت رفتار کنم، روایت : امام علي(ع) در نهج‌البلاغه مي‌فرمايد : سياسة العدل ثلاث ... استقصاء في عدل (غرر الحکم ، 192) ترجمه : سیاست اجرای عدالت در سه چیز است ... (یکی) فراگیر بودن عدالت .

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید