یکصد مقاله از سراسر جهان درباره امام حسن مجتبی(ع)

  • شنبه, 24 خرداد 1393 03:01
  • بازدید 2301 بار

آیت الله اختری باتاکید براینکه همواره درطول تاریخ یک جریان تلخ و شیطانی دربرابر حرکت روشنگرانه ائمه ایستاده، گفت:۴۵ مقاله به فارسی، ۱۹مقاله به عربی و سه مقاله ازسایر زبان ها حائزامتیاز شده اند.

به گزارش صراط مبین، آیت‌الله عباسعلی اختری، دبیر کل مجمع جهانی اهل بیت (ع) و رییس کنگره بین‌المللی سبط‌ النبی(ع)در جمع خبرنگاران و نمایندگان رسانه های گروهی، برنامه‌ها، رویکردها و اهداف برگزاری کنگره بین‌المللی سبط‌النبی را تشریح کرد.
وی با اشاره به اینکه فراخوان مقالات و آثار ادبی این کنگره از یک سال پیش اعلام شده بود، تصریح کرد: برای ابراز عشق و ارادت به امام مجتبی (ع) و شناخت بیشتر آن حضرت تصمیم گرفته شد تا کنگره‌ای با رویکرد علمی و پژوهشی و با محوریت ابعاد مختلف شخصیت امام مجتبی (ع) برگزار شود.
وی افزود: با توجه به ناشناخته‌ماندن ابعاد مختلف زندگی این امام بزرگوار و ضرورت ابراز مودت نسبت به خاندان عصمت و طهارت همایش بین‌المللی سبط‌النبی(ع) هفته آینده در روزهای اول و دوم تیرماه با حضور میهمانان داخلی و خارجی و در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی برپا می‌شود.
دبیر کل مجمع جهانی اهل بیت(ع) در ادامه سخنان خود با اشاره به آیات قرآن کریم با موضوع ابراز مودت نسبت به اهل بیت (ع) و همچنین روایات فراوان رسول گرامی اسلام در این‌باره این مسئله را یک فریضه قرآنی و برگرفته از سیره و سخنان ائمه اطهار (ع) دانست و تصریح کرد: رسول گرامی اسلام (ص) نسبت به حسین (ع) عشق و علاقه وافری داشتند و در همین رابطه روایات و احادیث بیشماری از ایشان توسط مورخان، مفسران و گردآورندگان حدیث و دایره‌المعارف‌های دینی از طریق اهل سنت و شیعه نقل شده است از جمله منابع اهل سنت که می‌توان در این رابطه به آنها اشاره کرد صحیح بخاری، صحیح ابن ماجه، نسائی، هرمذی، مسند احمد حنبل و دیگر کتب روایی اهل سنت.
وی ضمن بیان نقلی از رسول گرامی اسلام در این رابطه گفت: رسول خدا در حدیثی می‌فرماید هر کس حسن و حسین (ع) را دوست بدارد مرا دوست داشته است و هر کس آنها را دشمن بداند با من دشمن است. متن این جمله از سنن ابن ماجه نقل شده است. همچنین ابو حریره در صحیح بخاری آورده است رسول خدا (ص) نسبت به امام مجتبی(ع) فرمود خدایا من او را دوست دارم تو نیز او را دوست بدارد و دوست بدار هر که را که او را دوست می‌دارد، این حدیث در جزء چهارم صحیح بخاری صفحه 339 و جزء چهارم صحیح مسلم صفحه 1382 نقل شده است.
آیت‌الله اختری در ادامه به اهداف برگزاری این کنگره بین‌المللی اشاره کرد و گفت: مجمع جهانی اهل بیت (ع) از دو سال پیش تصمیم گرفت با همکاری سایر نهادها و موسسات دینی تلاشی در جهت معرفی امام حسن مجتبی (ع) به شکل جامع‌تر انجام دهد. بر این اساس و با توجه به اینکه ابراز محبت به افراد نیازمند شناخت کامل و جامعی از آنها می‌باشد سال گذشته چندین جشنواره در ایام ماه مبارک رمضان و برای شناخت بیشتر امام حسن مجتبی (ع) برگزار شد اما با توجه به ضرورت نگاه علمی و پژوهشی در زندگی و تاریخ این امام بزرگوار اعلام فراخوانی با محوریت بررسی ابعاد سیاسی دوران آن حضرت و تلاش‌های ایشان در سطح اندیشمندان و متفکران جهان اسلام اعلام شد که این فراخوان با استقبال خوبی از سوی مسلمانان کشورهای مختلف جهان و مشارکت آنها روبرو گردید. در همین راستا بیش از یکصد مقاله از کشورهای مختلف اسلامی به زبان‌های فارسی، عربی و سایر زبان‌ها به دبیرخانه کنگره ارسال شده است.
وی افزود: از میان مقالات فارسی که موفق به کسب امتیاز لازم برای ارایه در روز همایش شده‌اند 45 مقاله و از میان مقالات عربی 19 مقاله انتخاب شده است که سه مقاله نیز از سایر زبان‌ها در کنگره ارایه می‌شود.
برپایی 4 کمیسیون و کمیسیون شعر همراه با شب شعر ویژه امام حسن مجتبی (ع) از دیگر برنامه‌های جانبی این کنگره بود که آیت‌الله اختری به آنها اشاره کرد و افزود: کمیسیون اول ما با محوریت سیره فردی و خانوادگی امام حسن مجتبی (ع) از جنبه تاریخی، کمیسیون دوم با موضوع بررسی نقد و شبهات و دیدگاه مستشرقان در این رابطه، کمیسیون سوم با موضوع سیره سیاسی اجتماعی و مدیریتی امام و کمیسیون چهارم در رابطه با سبک زندگی امام حسن مجتبی (ع) و میراث علمی فرهنگی ایشان برگزار می‌شود.
رییس کنگره بین‌المللی سبط‌النبی (ع) ابراز امیدواری کرد که در این کمیسیون‌ها ضمن ارایه مقالات و تبادل نظر در موضوعات مختلف بتوان شناختی بهتر و نگاهی روشن‌تر، علمی‌تر و تحقیقاتی از زندگی این امام بزرگوار به جامعه ارایه کرد.
وی این حرکت را گامی در راستای مأموریت مجمع جهانی اهل بیت(ع) و همه نهادهای اسلامی و دینی دانست و خاطرنشان کرد: ما وظیفه داریم ائمه و پیشوایان خود را شناخته و بشناسانیم و ابعاد زندگی آنها و نقش آنها در هدایت جامعه را تبیین کنیم، هرچند اقداماتی که در این رابطه صورت می‌گیرد نسبت به ابعاد شخصیتی امام حسن مجتبی (ع) بسیار اندک است و تمامی آنچه از ایشان در تاریخ و روایات نقل شده تنها گوشه‌ای از زندگی پربار آن حضرت است که برای مردم آشکار و ظاهر و بیان شده است چرا که دشمنان بخصوص معاویه تلاش داشتند حقایق را از دید مردم پنهان نگاه داشته و مانع پیوستن مردم به ائمه شوند آنچنان که معاویه و پس از او دودمان بنی‌امیه هزاران نفر از اصحاب و شیعیان علی بن ابیطالب (ع) به زندان‌ها افکنده و به شهادت رساندند حتی از طریق پول و زر و سیم افرادی را تطمیع کرده تا در برابر روایاتی که در برابر عظمت و بزرگی خاندان پیامبر (ص) وارد شده روایات جعلی ایجاد کرده و آن را در بین مردم رواج دهند که در بخشی از این همایش به موضوع تلاش‌های حکمرانان برای دور نگاه داشتن جامعه از خاندان و دودمان علی بن ابیطالب (ع) اشاره می‌شود.
رییس کنگره بین‌المللی سبط‌النبی(ع) یادآور شد: در طول تاریخ یک جریان تلخ و شیطانی در برابر حرکت هدایت‌گرانه و روشنگرانه ائمه وجود داشت که سعی می‌کرد با حذف فیزیکی آنها از میان مردم، فرهنگ و هویت جامعه اسلامی را با سرمایه‌گذاری‌های فراوان تغییر دهد و مردم را از حقیقت دور سازند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

پیام هفته

گسترش عدالت در همه زمینه ها
آیه شریفه : وَ قُلْ آمَنتُ بِمَا أَنزَلَ اللَّهُ مِن کِتَابٍ وَأُمِرْتُ لِأَعْدِلَ بَیْنَکُمُ ( شوری ، آیه 15)ترجمه : و بگو: من به هر کتابی که خدا نازل کرده است ایمان دارم و به من امر شده است که میان شما به عدالت رفتار کنم، روایت : امام علي(ع) در نهج‌البلاغه مي‌فرمايد : سياسة العدل ثلاث ... استقصاء في عدل (غرر الحکم ، 192) ترجمه : سیاست اجرای عدالت در سه چیز است ... (یکی) فراگیر بودن عدالت .

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید