مهدویت گوهر گرانبهای شیعه است

  • شنبه, 24 خرداد 1393 03:01
  • بازدید 2153 بار

یک استاد حوزه علمیه قم گفت: شیعه دو گوهرگرانبها دارد ، یکی مساله عاشورا است که پیام آن مقاومت و شهادت طلبی است دیگری اصل مهدویت که امیدواری به آینده است و پیام آن این است که مسلمانان هیچ وقت مایوس نمی شوند.

به گزارش صراط مبین، حجت الاسلام سید قدرت الله ناصری افزود: اگر درباره دو اصل بسیار مهم مهدویت و عاشورا به شکل درست و منطقی تبلیغ و فرهنگ سازی شود نوجوانان و جوانان دنیا به طور خودجوش به اسلام ناب محمدی(ص) یعنی تشیع روی می آورند.
استاد حوزه ادامه داد: این دو اصل است که دشمن را به زانو درآورده است، بنابراین درجامعه باید در باره مهدویت وعاشورا فرهنگ سازی شود و کسانی درباره این دو مساله فرهنگ سازی کنند که با مبانی این دو اصل گران بها آشنا هستند.

** بشریت برای اجرای عدالت به منجی نیاز دارد

این استاد حوزه در پاسخ به پرسش ایرنا درباره نیاز جامعه بشری به منجی گفت: در جهان بینی توحیدی انسان پوچ و بی هدف نبوده ، بلکه دارای هدف مشخص ، والا و متعالی است.

ناصری افزود: قرآن کریم می فرماید، آیا فکر می کنید که شما را بیهوده آفریده ایم، هیچ هدف و برنامه ای برای شما انسان ها در نظر گرفته نشده است، یقینا این طوری نیست بلکه ما برای انسان ها هدف متعالی در نظر گرفته ایم و باید با تلاش ، کوشش و مجاهدت خودتان به آن اهداف بلند معنوی، اخلاقی و اجتماعی برسید. بنابر این لازم است افرادی انسان را از خواب غفلت بیدار و اهداف را به او یادآوری کنند .

ناصری افزود: انبیاء الهی این کار را انجام داده اند ، معمولا در هر دوره ای برای بیدار کردن انسان و زدودن خواب غفلت از او مبعوث شده اند و منجی برای عالم بشریت کسی است که بتواند اهداف انبیاء را به صورت کامل پیاده بکند. بنابر این اگر منجی برای بشریت نباشد در حقیقت انسان به مقصود و هدف خود نایل نشده و دست نیافته است.

وی افزود: انسان موجودی دارای اهدافی چون تعالی روحی ، معنوی ، اخلاقی و پیروزی در صحنه های مختلف اجتماعی و عدالت است او نتوانسته است آن ها را به طور کامل پیاده کند.

ناصری خاطرنشان کرد: منجی برای عالم بشریت لازم است تا او را به مقاصد و اهداف بلند خودش برساند و در اجرای عدالت او را یاری کند.

وی ادامه داد: اگر منجی نباشد در حقیقت انسان ابتر و بدون برنامه تلقی می شود و به اهداف خودش نمی رسد.

** ویژگی اصلی حضرت مهدی(ع) این است که یک انسان کامل هستند

این استاد حوزه علمیه در باره ویژگی های منجی عالم بشریت گفت: منجی عالم بشریت باید یک انسان کامل باشد. بنابراین ویژگی اصلی منجی بشریت این است که او انسان کاملی باشد.

حجت الاسلام ناصری گفت: او باید همه راه ها و اهداف بلند انسانی را بشناسد، به آنها معرفت داشته باشد درعین حال باید خود او نماد تمام عیار این اهداف باشد، به این معنی که همه اهداف بلند انسانی، همه ظرفیت های انسانی در او موجود باشد تا او را انسان کامل بنامند ، به عبارت دیگر او مظهر تمام نمای حضرت حق تعالی و آیینه تمام نمای اسماء و صفات الهی باشد ، که این ویژگی نخست حضرت مهدی(عج) منجی بشریت است.

وی افزود: ما در نهج البلاغه حضرت امیر(ع) می خوانیم که او لباس حکمت بر تن می کند، حکیمانه رفتار می کند، حکمت را سپر خود قرار می دهد و حکمت را با تمام آداب خود جستجو و به مردم معرفی می کند. بنابراین روش حضرت مهدی(ع) کاملا عقلانی و بر منطق استوار است.

این استاد حوزه علمیه گفت: حضرت مهدی هنگام ظهور نخستین کاری که می کند آن است که با منطق و استدلال رفتار می کند ، البته اگر کسی زبان منطق و استدلال را متوجه نشد، اگر کسی منطق قلم را نپذیرفت و زبان زور را طلبید البته حضرت مهدی (ع) هم با زبان زور با او سخن می گوید، اما اولا راه حضرت مهدی (ع) حکیمانه، عقلانی و منطقی خواهد بود ، این ویژگی دوم حضرت مهدی(ع) است.

ناصری افزود: ویژگی حضرت مهدی (ع) این است که در زمان ایشان عقلانیت و حکمت رشد پیدا می کند و به عبارتی زمینه برای رشد و پرورش انسان ها آماده است.

وی افزود: ویژگی سوم حضرت مهدی(ع) این است که او معصوم است و هیچ آلودگی و زشتی و پلیدی بر ساحت مقدس او وجود ندارد ، چون اگر این گونه نباشد مردم به او اعتماد نمی کنند و او را باور نمی کنند.

وی ادامه داد: ویژگی دیگر حضرت مهدی (عج) براساس روایات این است که تبعیت هیچ ظالمی به گردن حضرت مهدی (ع) وجود ندارد ، او تحت سلطه هیچ قدرتی غیر از قدرت خدای متعال قرار نمی گیرد.

استاد حوزه علمیه گفت: ویژگی دیگر حضرت مهدی(ع) این است که قدرت خدای متعال در اختیار او قرار می گیرد و خداوند همه قدرتش را به چنین منجی واگذار می کند و او با قدرت الهی پیش می رود و در زمان حضرت مهدی(ع) طوری می شود که مردم آمادگی لازم را برای هدایت به طور کامل پیدا می کنند.

ناصری گفت: ما معتقدیم که یک چنین منجی در زمان حاضر وجود دارد ، اما بنابر مصلحت ها و حکمت هایی که وجود دارد در پرده غیبت است، چون در روایت داریم که امام زمان(ع) مثل خورشید در پشت ابر است و همانطور که خورشید پشت ابر برای هستی لازم است وجود امام هم برای جامعه لازم است

وی افزود: حضرت مهدی (عج) بنابر مصلحت هایی در حال غیبت هستند ، اما وقتی که ظهور می کند ویژگی های اصلی ایشان این ها است.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

پیام هفته

گسترش عدالت در همه زمینه ها
آیه شریفه : وَ قُلْ آمَنتُ بِمَا أَنزَلَ اللَّهُ مِن کِتَابٍ وَأُمِرْتُ لِأَعْدِلَ بَیْنَکُمُ ( شوری ، آیه 15)ترجمه : و بگو: من به هر کتابی که خدا نازل کرده است ایمان دارم و به من امر شده است که میان شما به عدالت رفتار کنم، روایت : امام علي(ع) در نهج‌البلاغه مي‌فرمايد : سياسة العدل ثلاث ... استقصاء في عدل (غرر الحکم ، 192) ترجمه : سیاست اجرای عدالت در سه چیز است ... (یکی) فراگیر بودن عدالت .

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید