تعامل مهدویت با هنر در سبک زندگی اسلامی اهمیت ویژه ای دارد

  • جمعه, 23 خرداد 1393 03:02
  • بازدید 1858 بار

استادیار دانشگاه ادیان و مذاهب قم در دهمین همایش دکترین مهدویت با تأکید بر اینکه در دورانی به سر می بریم که هنر و رسانه ها عامل ترویج و آموزش هستند، گفت: پرسش میان مهدویت و تعامل آن با هنر و رسانه در سبک زندگی اسلامی در دوران معاصر اهمیت ویژه ای دارد.

به گزارش صراط مبین، دکتر سیدرضی موسوی گیلانی، استادیار دانشگاه ادیان و مذاهب قم در دهمین همایش دکترین مهدویت در مورد سبک زندگی مهدوی بر تجربه هنری به ارائه سخن پرداخت.

وی با اشاره به اینکه از جمله پرسشهای مهم در الهیات اسلامی، نسبت میان مهدویت و هنر یا نسبت میان مهدویت و رسانه است، گفت: از آنجا که در دورانی به سر می بریم که هنر و رسانه ها عامل ترویج و آموزش هستند و اندیشه ای که با هنر آمیخته می شود، اثرگذار و ماندگار است. از این رو پرسش میان مهدویت و تعامل آن با هنر و رسانه در سبک زندگی اسلامی در دوران معاصر اهمیت ویژه ای دارد.

وی افزود: از آنجا که بحث از رسانه متفاوت از بحث درباره هنر است، در اینجا تنها به نسبت بمیان مهدویت و هنر پرداخته می شود و رابطه میان این دو مورد بررسی قرار می گیرد.

موسوی گیلانی با اشاره به اینکه در این مقاله تلاش می شود با روش تحلیلی ـ توصیفی پس از بیان طرح واره ای از نسبت میان مهدویت و هنر، به تبیین جایگاه مهدویت در تجربه هنری هنرمند پرداخته شود.

وی تأکید کرد: همچنین با تحلیل مفاهیم و اصطلاحات و به صورت پدیدارشناسانه و توصیفی به نسبت میان این دو مفهوم در فرهنگ اسلامی پرداخته شده و لوازم و الزامات بحث تبیین می شود.

این محقق و استاد دانشگاه در ادامه سخنانش اظهارداشت: در ضمن این بحث پیش فرضهایی وجود دارد که جزو مبانی و مفروضات ذهنی نگارنده خواهد بود که ناگفته در ضمن بحثها از آنها استفاده شده و گاه ممکن است به آنها تصریح شود.

وی افزود: بحث درباره این مبانی هرچند ممکن است در جای دیگر قابل بحث باشد، اما اکنون در ضمن این مسئله مفروض گرفته شده است تا اصل مسئله مورد گفتگو قرار گیرد. از این رو نیاز است با همدلی به آن مبانی نگریسته شود تا بحث به سرانجام خود معطوف گردد. بدیهی است مبانی، اصول مفروضی هستند که جای بحث و نقد آن توسط مخاطب در این طرح واره امکان پذیر نیست.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

پیام هفته

مبارزه با فساد
آیه شریفه :  وَاللَّهُ لَا يُحِبُّ الْفَسَادَ ( سوره بقره ، آیه 205)ترجمه :  و خداوند فساد و تباهی را دوست ندارد.روایت : امام حسين عليه ‏السلام : لايَحِلُّ لِعَينٍ مُؤمِنَةٍ تَرَى اللّه‏َ يُعصى فَتَطرِفَ حَتّى تَغَيِّرَهُ. (الأمالى ، طوسى ، ص 55)ترجمه : امام حسين عليه ‏السلام :بر هيچ چشم مؤمنى روا نيست كه ببيند خدا نافرمانى مى‏شود و چشم خود را فرو بندد ، مگر آن كه آن وضع را تغيير دهد .

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید