تفکر مهدویت در شیعه برگرفته از کلام پیامبر(ص) در غدیرخم است

  • جمعه, 23 خرداد 1393 03:02
  • بازدید 1875 بار

تفکر مهدویت در شیعه برگرفته از چشمه زلال اسلام ناب و کلام گوهربار رسول اکرم(ص) در روز غدیرخم است که به معرفی سلسله‌ امامت دوازده امام عادل از حضرت علی(ع) تا حضرت مهدی(عج) پرداخت.

به گزارش صراط مبین، ابوالفضل فخرالاسلام، پژوهشگر و مدرس دانشگاه‌های اراک گفت: مسئله مهدویت و آمدن و ظهور منجی عالم بشریت در همه ادیان و مذاهب الهی مورد توجه و تأکید قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه آنچه که آنها را از یکدیگر متفاوت می‌کند، نگاه به مصداق آن در دیدگاه‌هاست افزود: پیروان ادیان مختلف هر یک معتقدند منجی بشریت درآخرالزمان همان پیامبر دین خودشان است که دوباره زنده می‌‌شود و برای نجات بشریت و گسترش عدالت می‌آید، اما تفکر رایج در بین مسلمانان که با تأکید فراوان حضرت رسول اکرم(ص) در مورد آمدن حضرت مهدی(عج) نشر و گسترش یافته بیشتر از سایر ادیان اهمیت داشته و مورد توجه قرار گرفته است.

او برای گسترش قسط و عدالت در بین جامعه‌ بشری خواهد آمد

فخرالاسلام با اشاره به اینکه آنچه که پیامبر اکرم(ص) بدان تأکید کرده و در همان جریان غدیرخم به تشریح آن پرداخت، سلسله‌ امامت دوازده امام عادل از خاندان خود بود که با علی(ع) آغاز و امام مهدی(عج) ختم می شود، افزود: همانها هدایتگران جامعه بشریت بوده و آخرین آنها در پس پرده غیبت خواهد ماند و آخرالامر او برای گسترش قسط و عدالت در بین جامعه‌ بشری خواهد آمد، همانطوری که جهان از ظلم و جور پر شده باشد و این امر خواهد شد اگر چه یک روز به آخر جهان مانده باشد.

وی ادامه داد: تفکر ناب شیعه دوازده امامی دقیقاً برگرفته از چشمه‌ زلال اسلام ناب و کلام گوهربار رسول اکرم(ص) است.

تفکر صحیح مهدویت
پژوهشگر استان مرکزی در ادامه، یادآور شد: تفکر صحیح مهدویت، امام مهدی(عج) به خورشیدی تشبیه شده است که پشت ابر قرارگرفته است. در این تفکر انتظار فرج برای آزمایش و خالص و پاک ساختن مؤمنان و تقویت امید و آماده بودن مؤمنان برای یاری او ذکر شده است.

وی با بیان اینکه در این تفکر امام زمان که همان امام دوازدهم (عج) و هم‌نام پیامبر اکرم (ص) است، همواره ناظر بر اعمال ما بوده و پرونده اعمال ما را مورد ملاحظه قرار می‌دهد، عنوان کرد: در این تفکر نور هدایتگر امام زمان(عج) بر جامعه پرتو افکنده و یاریگر مؤمنان است.

انحرافات در رابطه با مهدویت
این مدرس سیاسی در پایان با اشاره به اینکه در محدوده پیروان دین اسلام نیز انحرافات زیادی در رابطه با مهدویت پیش آمده است، اظهار کرد: بسیاری از فرق اهل تسنن، با توجه به تأکیدات فراوان پیامبراکرم(ص) به آمدن مهدی(عج) ایمان دارند ولی می گویند او غیر از مهدی شیعیان است و نکته قابل توجه در این مورد، تفکر مرده و بی‌روح اهل تسنن و نداشتن امید بالا به این موضوع است.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

پیام هفته

صلح طلبی
قرآن : وَإِن جَنَحُواْ لِلسَّلْمِ فَاجْنَحْ لَهَا وَتَوَكَّلْ عَلَى اللّهِ إِنَّهُ هُوَ السَّمِيعُ الْعَلِيمُ (سوره انفال، آیه 61)ترجمه: و اگر به صلح گراييدند، تو [نيز] بدان گراى و بر خدا توكّل نما كه او شنواى داناست.حدیث: وَ لا تَدْفَعَنَّ صُلْحاً دَعاكَ اِلَيْهِ عَدُوُّكَ وَ لِلّهِ فيهِ رِضًى، فَاِنَّ فِى الصُّلْحِ دَعَةً لِجُنُودِكَ، وَ راحَةً مِنْ هُمُومِكَ، وَ اَمْناً لِبِلادِكَ. وَلكِنِ الْحَذَرَ كُلَّ الْحَذَرِ مِنْ عَدُوِّكَ بَعْدَ صُلْحِهِ، فَاِنَّ الْعَدُوَّ رُبَّما قارَبَ لِيَتَغَفَّلَ. فَخُذْ بِالْحَزْمِ، وَ اتَّهِمْ فى ذلِكَ حُسْنَ الظَّنِّ.(نهج البلاغه ، نامه 53 به مالک اشتر)ترجم...

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید