چه کسانی نزدیکترین انسان ها به امام زمان (عج ) هستند

  • جمعه, 23 خرداد 1393 03:02
  • بازدید 2035 بار

یک کارشناس مذهبی گفت: آموزه های دینی به ما توصیه می کند به جای این که به دنبال مکان فیزیکی امام زمان (عج) و یا زمانی برای ظهور ایشان باشیم، راه حضرت را دنبال کرده ، به دستورات دینی عمل کنیم که دراین صورت به امام زمان نزدیکتریم .

به گزارش صراط مبین، حجت الاسلام کاظم قاضی زاده اظهار کرد در میان دو فردی که یکی نسبت به امام زمان (عج) ذکرهای بسیاری می گوید، به دنبال مکان ظهور و زمان ظهور است و شخص دیگری که به دستورات خداوند و آموزه های قرآنی عمل می کند و توجهش به امام زمان تا این حد است که هر زمانی آن حضرت ظهور کند؛ در رکاب او قرار خواهد گرفت، مسلما آن کسی به هدف امام عصر (عج) نزدیکتر است که به دستورات دینی عمل می کند و افراطی در ذکر و پی جویی شخص امام زمان (ع) ندارد.

این کارشناس علوم حدیث با بیان روایتی گفت: یکی از یاران امام صادق (ع) به نام مهزم می گوید نزد امام جعفر صادق (ع) بودم و به او گفتم فدایت شوم زمان ظهور چه زمانی است که حضرت فرمود «کذب الوقاتون»؛ کسانی که زمان مشخص می کنند، دروغ می گویند.

این استاد دانشگاه و حوزه اضافه کرد: امام صادق(ع) در ادامه فرمود «و هلک المستعجلون» یعنی کسانی که عجله می کنند و به تعبیری خود را به زحمت می اندازند و ساده لوحانه فکر می کنند و اقداماتی انجام می دهند و می گویند که امام زمان ماهی دیگر، سالی دیگر و یا هفته ای دیگر ظهور خواهد کرد؛ نابود می شوند ولی کسانی که نجات می یابند که اهل تسلیم امام زمان (عج) هستند و به دستورات دینی عمل می کنند.

وی با بیان این که یکی از مطالب مهم درباره امام زمان(ع)، ویژگی های عصر منتهی به ظهور و شرایطی است که در هنگام ظهور و علائم آن دوره در روایات ذکر شده است؛ به نظرات برخی عالمان دینی اشاره کرد و گفت: در طول تاریخ بعضی از عالمان دینی گرچه عالمان فرهیخته و بزرگی بودند؛ ولی به مشکلی دچار می شدند و شرایط دوران متصل به ظهور را به دولت های زمان خود تطبیق می دادند.

این پژوهشگر علوم دینی افزود: مثلا سید بن طاوس که در زمان هلاکو مسوولیتی در حد وزارت اوقاف را بر عهده داشته؛ فکر می کرده که دولت هلاکو دولتی است که متصل به دولت امام زمان (ع) می شود.

وی با بیان این که مرحوم محمدباقر مجلسی نیز در بعضی موارد دولت قبل از ظهور را به دولت صفویه متصل کرده است؛ ضمن بیان روایتی از جلد 52 صفحه 243 کتاب بحارالانوار، به برداشت وی اشاره کرد.

قاضی زاده درباره این روایت گفت: امام باقر(ع) فرمود من گروهی را می بینم که در مشرق زمین خروج می کنند و حق را می طلبند ولی به آنان داده نمی شود. آنان باز تلاش می کنند تا حق را بطلبند و با تلاشی دیگر شمشیرها را بر گردن می گذارند و می توانند حق را بگیرند و به صاحب شما یعنی امام زمان (ع) تحویل دهند. سپس امام می فرماید اگر من آن شرایط را درک کنم خود را فدای امام زمان می کنم.

این استاد خارج فقه در حوزه علمیه قم گفت: در ذیل این روایت علامه مجلسی می نویسد بعید نیست این روایت که می گوید گروهی در مشرق تلاشی مضاعف می کنند و با شمشیر قیام می کنند؛ مراد از آنها دولت صفویه باشد که این دولت به دولت امام زمان وصل می شود.

وی اضافه کرد: ما مطمئنیم حدس هایی که عالمان بزرگی مانند سید بن طاوس و یا علامه مجلسی مطرح کرده اند واقعیت نداشته است .

قاضی زاده در ادامه اظهار داشت: به نظر می رسد در هر شرایطی باید به مجموعه آموزه های دینی در این زمینه و به ویژه آموزه «نفی توقیت زمان ظهور» توجه کرد. یعنی کسی حق ندارد زمان ظهور امام زمان (ع) را چه به صورت زمانی و چه به صورت شرایط تعیین کند.

وی اضافه کرد: توقیت از نظر زمانی به معنای آن است که مثلا کسی بگوید امام زمان دو سال دیگر و یا پنج سال دیگر ظهور خواهد کرد و از نظر شرایط به این معنی است که مثلا کسی بگوید در فلان دولت و یا چنین شرایطی امام ظهور خواهد کرد و در جلد اول کتاب شریف کافی صفحه 367 بابی به عنوان باب کراهت توقیت آمده است.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

پیام هفته

رعایت شخصیت افراد
قرآن : يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا لا يَسْخَرْ قَوْمٌ مِنْ قَوْمٍ عَسي‏ أَنْ يَکُونُوا خَيْراً مِنْهُمْ وَ لا نِساءٌ مِنْ نِساءٍ عَسي‏ أَنْ يَکُنَّ خَيْراً مِنْهُنَّ وَ لا تَلْمِزُوا أَنْفُسَکُمْ وَ لا تَنابَزُوا بِالْأَلْقابِ بِئْسَ الاِسْمُ الْفُسُوقُ بَعْدَ الْإيمانِ وَ مَنْ لَمْ يَتُبْ فَأُولئِکَ هُمُ الظَّالِمُونَ (سوره حجرات، آیه 11)ترجمه: ای کسانی که ایمان آورده اید ، نباید قومی قوم دیگر را ریشخند کند ، شاید آنها از اینها بهتر باشند ، و نباید زنانی زنانِ [ دیگر ] را [ ریشخند کنند ] ، شاید آنها از اینها بهتر باشند ، و از یکدیگر عیب مگیرید ، و به همدیگر لقبهای زشت مدهید چه ناپسندیده است ...

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید