اندیشه تقریب به تنهایی پاسخگوی چالش های فعلی جهان اسلام نیست

  • شنبه, 17 خرداد 1393 03:08
  • بازدید 1814 بار

رییس دانشگاه مذاهب اسلامی گفت: هر چند تقریب بین مذاهب اسلامی امری ممکن، مشروع و لازم است ولی این اندیشه به تنهایی پاسخگوی چالش های فراروی جهان اسلام نیست.

به گزارش صراط مبین، حجت الاسلام والمسلمین احمد مبلغی در نشستی با حضور جمعی از اساتید، طلاب و دانشجویان در قم افزود: با توجه به اینکه سرنوشت اسلام در گرو سرنوشت مناسبات شیعه و سنی است، رها کردن اندیشه حساس تقریب به حال خود و واگذاشتن آن به دست شرایط فکری شبهه آلود به صلاح نیست.

وی اضافه کرد: دراین شرایط باید شبهات و مشکلات علمی فراروی آن ( اندیشه تقریب ) درفضاهای علمی نقد، بررسی و برطرف شود.

مبلغی گفت: مصلحت هر یک از شیعه و سنی بر دو دسته است، یکی مصلحت جدا از مصلحت اسلام و امت اسلامی، به این معنا که هر یک از این دو مذهب به صورت مجزا بخواهند مصلحتی را برای خود تعریف و دنبال کنند این غلط است.

وی دومین نوع مصلحت را درچارچوب وفاداری به امت و ساختارهای امت دانست گفت: این مصلحت به آن معناست که اگر در سایه تقریب روابط اجتماعی درست میان جامعه اسلامی شکل گرفت، دراین صورت افراد به صورت طبیعی می توانند همدیگر را تحمل کنند.

مبلغی گفت: برخی فکر می کنند تقریب به معنای دست کشیدن اتباع مذاهب از اندیشه ها و عقاید خود است و این تعریف از تقریب، ذهنیت نادرستی است.

وی خاطرنشان کرد: شیعه و سنی، حوزه های علمیه، علما و مصلحان اسلامی باید به سمت تقریر و تبیین نظریه همزیستی به عنوان یک امر عقلایی، بروند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

پیام هفته

رعایت شخصیت افراد
قرآن : يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا لا يَسْخَرْ قَوْمٌ مِنْ قَوْمٍ عَسي‏ أَنْ يَکُونُوا خَيْراً مِنْهُمْ وَ لا نِساءٌ مِنْ نِساءٍ عَسي‏ أَنْ يَکُنَّ خَيْراً مِنْهُنَّ وَ لا تَلْمِزُوا أَنْفُسَکُمْ وَ لا تَنابَزُوا بِالْأَلْقابِ بِئْسَ الاِسْمُ الْفُسُوقُ بَعْدَ الْإيمانِ وَ مَنْ لَمْ يَتُبْ فَأُولئِکَ هُمُ الظَّالِمُونَ (سوره حجرات، آیه 11)ترجمه: ای کسانی که ایمان آورده اید ، نباید قومی قوم دیگر را ریشخند کند ، شاید آنها از اینها بهتر باشند ، و نباید زنانی زنانِ [ دیگر ] را [ ریشخند کنند ] ، شاید آنها از اینها بهتر باشند ، و از یکدیگر عیب مگیرید ، و به همدیگر لقبهای زشت مدهید چه ناپسندیده است ...

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید