اندیشه تقریب به تنهایی پاسخگوی چالش های فعلی جهان اسلام نیست

  • شنبه, 17 خرداد 1393 03:08
  • بازدید 1710 بار

رییس دانشگاه مذاهب اسلامی گفت: هر چند تقریب بین مذاهب اسلامی امری ممکن، مشروع و لازم است ولی این اندیشه به تنهایی پاسخگوی چالش های فراروی جهان اسلام نیست.

به گزارش صراط مبین، حجت الاسلام والمسلمین احمد مبلغی در نشستی با حضور جمعی از اساتید، طلاب و دانشجویان در قم افزود: با توجه به اینکه سرنوشت اسلام در گرو سرنوشت مناسبات شیعه و سنی است، رها کردن اندیشه حساس تقریب به حال خود و واگذاشتن آن به دست شرایط فکری شبهه آلود به صلاح نیست.

وی اضافه کرد: دراین شرایط باید شبهات و مشکلات علمی فراروی آن ( اندیشه تقریب ) درفضاهای علمی نقد، بررسی و برطرف شود.

مبلغی گفت: مصلحت هر یک از شیعه و سنی بر دو دسته است، یکی مصلحت جدا از مصلحت اسلام و امت اسلامی، به این معنا که هر یک از این دو مذهب به صورت مجزا بخواهند مصلحتی را برای خود تعریف و دنبال کنند این غلط است.

وی دومین نوع مصلحت را درچارچوب وفاداری به امت و ساختارهای امت دانست گفت: این مصلحت به آن معناست که اگر در سایه تقریب روابط اجتماعی درست میان جامعه اسلامی شکل گرفت، دراین صورت افراد به صورت طبیعی می توانند همدیگر را تحمل کنند.

مبلغی گفت: برخی فکر می کنند تقریب به معنای دست کشیدن اتباع مذاهب از اندیشه ها و عقاید خود است و این تعریف از تقریب، ذهنیت نادرستی است.

وی خاطرنشان کرد: شیعه و سنی، حوزه های علمیه، علما و مصلحان اسلامی باید به سمت تقریر و تبیین نظریه همزیستی به عنوان یک امر عقلایی، بروند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

پیام هفته

دوری از فساد
قرآن : ظَهَرَ الْفَسادُ فِي الْبَرِّ وَ الْبَحْرِ بِما کَسَبَتْ أَيْدِي النَّاسِ لِيُذيقَهُمْ بَعْضَ الَّذي عَمِلُوا لَعَلَّهُمْ يَرْجِعُونَ   (سوره روم ، آیه 41)ترجمه: فساد و پریشانی به کرده بد خود مردم در همه برّ و بحر زمین پدید آمد تا خدا هم کیفر بعضی اعمالشان را به آنها بچشاند، باشد که (از گنه پشیمان شده و به درگاه خدا) باز گردند.حدیث: امام صادق(ع) : سياتي علي النّاس زمان لا ينال الملك فيه الّا بالقتل و التّجبّر و لا الغني الّا بالغصب و البخل و لا المحبّه الّا باستخراج الدّين و اتباع الهوي؛... (اصول کافی ، ج2 - ص 91)ترجمه: به زودي زماني فرا مي رسد كه در آن به سلطنت رسيدن ممكن نيست، مگر با ...

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید